Sastojci:
- Sto mililitara toplog svježeg kravljeg mlijeka,
- sto mililitara tople vode,
- jedna žličica suhog kvasca,
- jedna žličica šećera,
- dvije žlice suncokretovog ulja,
- tristo pedeset grama brašna,
- jedna žličica soli
- i jedna žličica kravljeg maslac na sobnoj temperaturi.
Punjenje:
- Pedeset grama kravljeg maslaca sobne temperature,
- dvije žlice sitno nasjeckanog peršina,
- dva češnja češnjaka,
- sol po ukusu
- i osamdeset grama sira.
Priprema:
Tijesto:
Pomiješajte mokre sastojke: U zdjeli pomiješajte toplo mlijeko s vodom. U smjesu umiješajte suhi kvasac i šećer. Umiješajte suhe sastojke prosijavši brašno i sol, a zatim ih postupno sjedinite s mokrim sastojcima. Dodajte omekšali maslac i nastavite rukama mijesiti tijesto. Mijesite dok tekstura ne postane jednolična: ustrajte u miješenju tijesta dok ne dobije glatku konzistenciju i prestane se lijepiti za ruke i zdjelu. Pustite da se tijesto digne: oblikujte tijesto u kuglu i prebacite ga u dezinficiranu zdjelu. Pokrijte ga krpom i stavite na toplo 40 do 50 minuta, odnosno dok ne udvostruči volumen.
Fil:
Pripremite smjesu s maslacem tako da peršin operete i nasjeckate dok se tijesto diže. Stavite nasjeckani peršin u manju zdjelu i umiješajte omekšali maslac.
Ubacite češnjak tako da ga ogulite i nasjeckate prije nego što ga dodate u zdjelu. Nakon toga smjesu posolite i sve sastojke dobro promiješajte.
Pripremite tijesto:
Rasporedite nadjev: Mješavinu maslaca i peršina ravnomjerno nanesite na tijesto, pazeći da dovoljno ispuni udubljenja. Umiješajte sir: Naribajte sir i stavite ga u udubljenje iznad smjese maslaca.Započnite zagrijavanjem pećnice na temperaturu od 180 stupnjeva Celzijusa. Zatim stavite pleh u pećnicu i ostavite da se peče 20 minuta, odnosno dok korica ne dobije zlatno smeđu nijansu.
Nakon što se jelo ispeče, pažljivo ga izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi nekoliko minuta prije posluživanja.
BONUS ČLANAK:
Ovo je vodič kako očistiti žuč i olakšati izbacivanje kamenaca kroz crijevni trakt.
Kinezi posjeduju tradicionalni lijek koji je mnogima pomogao u sigurnom i učinkovitom izbacivanju žučnih kamenaca.
Žučni kamenci predstavljaju značajan zdravstveni problem koji može dovesti do raka. Studije pokazuju da su pojedinci kojima je dijagnosticiran rak često imali povijest žučnih kamenaca prije dijagnoze.
Uobičajeni simptom povezan sa žučnim kamencima je osjećaj pretjerane sitosti nakon obroka, što dovodi do osjećaja da se hrana ne može pravilno probaviti. U težim slučajevima može se pojaviti i bol u jetri. Ako sumnjate na prisutnost žučnih kamenaca, preporučljivo je razmotriti korištenje ovog drevnog kineskog pristupa.
Smatra se da je ova kineska praksa korisna za jačanje jetre, s obzirom na blisku povezanost između jetre i žučnog mjehura.
Metode za olakšavanje prolaska žučnog kamenca kroz stolicu:
Prvih pet dana preporuča se ili konzumirati četiri čaše soka od jabuke dnevno ili pojesti najmanje 4 do 5 jabuka. Konzumacija soka od jabuke pomaže u omekšavanju žučnih kamenaca. Tijekom ovog petodnevnog razdoblja može se održavati redovita prehrana.
Šesti dan suzdržite se od konzumiranja večere. Toga dana u 18 sati uzmite čajnu žličicu Epsom soli (magnezijev sulfat) pomiješanu s čašom tople vode.
U 20 sati ponovite isti postupak. Magnezijev sulfat olakšava otvaranje žučnog mjehura.
U 22 sata popijte 5-6 žlica maslinovog ili sezamovog ulja s jednakom količinom svježe iscijeđenog soka od limuna. Osigurajte temeljito miješanje prije gutanja. Ulje će služiti za podmazivanje kamenaca i pomoć pri njihovom prolasku.
Sljedećeg jutra možete primijetiti zeleno kamenje u stolici, koja obično lebdi.
Čak i u nedostatku simptoma žučnih kamenaca, moglo bi biti korisno razmotriti ovu prirodnu terapiju, jer čišćenje žučnog mjehura vjerojatno neće uzrokovati nikakvu štetu.