Tartar umak: Ukusan umak za sva vremena
Vrlo čest umak kojim se oplemenjuju različiti sastojci hrane, posebno je izražena upotreba pri spremanju ribe i plodova mora. Ovaj rijetki i kremasti umak također dobro ide uz sendviče, salate, pa čak i kao umak od povrća. Svježi sastojci u umaku mogu ga učiniti savršenim prilogom uz bilo šta, pa zbog toga dolazimo do jednog vrlo jednostavnog recepta za tartar umak kojim će se sigurno zadovoljiti i najobičnija flanelska usta. Može biti spreman sa sastojcima u vašoj kuhinji u tren oka!
Sastojci:
- 2 žlice majoneze
- 1/2 šalice sitno nasjeckanih kiselih krastavaca
- 4 žlice kiselog mlijeka.
- sok od pola limuna,
- 1/4 glavice luka i
- 1 češanj nasjeckanog češnjaka.
- malo nasjeckanog kopra,
- 1 žličicu senfa
- i malo nasjeckanog peršina.
- Začinite solju, paprom i prstohvatom mljevene crvene paprike
Priprema:
Prikupite sve potrebne sastojke. Krastavac narežite na sitne kockice, luk naribajte, češnjak protisnite, peršin nasjeckajte, a iz pola limuna iscijedite sok.
Pomiješajte sve preostale sastojke i dobro promiješajte. Ohladite u hladnjaku i poslužite hladno.
BONUS ČLANAK:
Imam 67 godina i molila sam djecu da dođu živjeti sa mnom, ali su odbili.
Starenje često dovodi do osjećaja izoliranosti, a na svakoj je osobi da nađe svoj način kako se s time nositi.
Sa 67 godina ova žena živi sama. Unatoč njenom zahtjevu da se njezina djeca presele k njoj, ona su to odbila. Njezin izraz na društvenim mrežama otkriva duboku čežnju za društvom koju osjećaju mnoge starije osobe.
Nakon ovog priznanja počela su pristizati i druga slična priznanja:
Sa 68 godina živim sam. Moj muž je preminuo prije dosta vremena. Nastavio sam raditi jer je to jedina aktivnost koja me sprječava da se dosađujem. Posljednjih godina moj se život čini robotiziranim i čini se da mi ništa ne donosi radost!
“Nemam nikakav hobi, niti ga tražim, osjećam se prestarom za to. Predložila sam sinu da se preseli u moj veći stan, no snaha se usprotivila toj ideji. Čini se da joj je draže da ne dijeli krov sa svekrvom!
Ovo je savjet koji psiholozi daju osobama u ovoj situaciji:
Prema konzultantskoj psihologinji Arini Lipkini, “nedostatak hobija, a što je još važnije, nezainteresiranost za otkrivanje novih, može ukazivati na depresiju. Stoga bi bilo preporučljivo starijim osobama potražiti savjet neurologa, psihologa ili psihoterapeuta .
Stručnjak smatra da se osoba od 67 godina u današnjem društvu ne bi trebala doživljavati starom. U tom kontekstu, nije problem što odrasla djeca oklijevaju vratiti majku ili oca kući. Umjesto toga, odrasla djeca jednostavno cijene osobni prostor koji su uspostavila, a koji im pruža udobnost koju žele.
“Trebalo bi napustiti ideju da je život s djecom najbolja opcija za ovu ženu. Ona ima na raspolaganju alternativni put — onaj koji joj omogućuje da obogati vlastiti život. Jednostavnim pažljivijim promatranjem okoline može otkriti zanimljive aktivnosti i istraživati Potrebno je novo društveno iskustvo”, smatra psihologinja.
Postaje mnogo štetnije kada se netko ograniči na rutinu osnovnih aktivnosti kao što su “gledanje televizije, posjet teretani, kupovina…” Ograničen skup obaveza čini da se svaki dan stapa s prošlim, dopuštajući osjećaju izolacije da buja u takvom okolina.
U današnjem svijetu pojedinci svih dobnih skupina imaju pristup puno širem rasponu mogućnosti, zbog čega nije mudro ne iskoristiti ih. Dok se neki mogu odlučiti ponovno vjenčati kasnije u životu, drugi mogu otkriti potpuno nove interese.
Istovremeno, mlađa generacija snosi značajnu odgovornost. U konačnici, djeca i unuci su u mogućnosti poduzeti sve potrebne radnje kako bi osigurali da njihovi voljeni zadrže interes za život, čak i kad odrastu.