U području pečenja, postizanje savršenstva tijesta često se oslanja na manje ali dojmljive kulinarske tehnike.
Među njima je metoda Tangzhong, termalni postupak ukorijenjen u azijskoj kulinarskoj tradiciji koji kruhu daje izuzetnu mekoću i trajnu svježinu. Ovaj članak ne samo da vas vodi kroz recept za kruh punjen sirom i peršinom, već također razjašnjava mehaniku Tangzhonga, njegov značaj i pravilnu primjenu ove metode u rutinskom pečenju.
Što je Tangzhong i koje značenje ima? Tangzhong, koji se naziva “vodeni roux”, tehnika je koja uključuje termičku obradu brašna i tekućine (obično mlijeka ili vode) dok se ne postigne konzistencija poput pudinga. Ova pasta se naknadno ugrađuje u tijesto. Primjena ove metode omogućuje da tijesto zadrži veću količinu vlage, što dovodi do kruha koji je izuzetno mekan, lagan i zadržava svježinu dulje vrijeme.
Japanska tehnika poznata kao Tangzhong povećava elastičnost tijesta dok minimalizira potrebu za produljenim razdobljima fermentacije. Ovaj pristup je posebno koristan za obogaćena tijesta, kao što su ona koja se koriste u kruhu s nadjevom od sira, budući da ugradnja dodatnih sastojaka – poput jaja, mliječnih proizvoda i maslaca – često može spriječiti razvoj glutena.
Za pripremu smjese Tangzhong, počnite miješanjem 15 grama brašna (oko 1,5 žlica) sa 100 mililitara mlijeka (što odgovara pola šalice). Zagrijte smjesu na laganoj vatri uz neprestano miješanje dok ne dobijete gustoću poput pudinga. Ključno je stalno miješati kako bi se spriječilo stvaranje grudica. Nakon što dobijete glatku smjesu, pustite je da se potpuno ohladi prije nego što je umetnete u tijesto.
Za pripremu bogatog tijesta potrebni su sljedeći sastojci:
U velikoj zdjeli za miješanje pomiješajte 400 grama brašna (otprilike 3 šalice i 2 žlice) i napravite udubinu u sredini. U tu jamicu unesite 6 grama suhog kvasca (oko 2,5 žličice), 18 grama šećera (1 žlica) i 100 mililitara mlakog mlijeka. Ostavite smjesu da odstoji nekoliko minuta kako bi se kvasac aktivirao. Nakon toga umiješajte 1 jaje, 40 grama labneh sira (ili standardnog krem sira) i prethodno pripremljeni Tangzhong. Nastavite mijesiti tijesto dok ne dobijete glatku konzistenciju. Na kraju dodajte 20 grama maslaca (sobne temperature) i nastavite mijesiti dok se potpuno ne sjedini.
Tijesto mora imati srednju mekoću i elastičnost. Treba ga pokriti i staviti u toplo okruženje da fermentira dok se približno ne udvostruči, što obično traje oko 60 do 90 minuta.
Oblikovanje i punjenje tijesta: Nakon što se tijesto diglo, pažljivo ga pritisnite da uklonite višak zraka, a zatim ga podijelite na 9 jednakih dijelova. Svaki dio treba razvaljati na kvadrat veličine otprilike 17 x 17 cm. Za nadjev pomiješajte 150 g bijelog sira sa sitno nasjeckanim svježim peršinom.
Svaki kvadrat pedantno oblikujte u dobro zatvorenu ambalažu s nadjevom. Iako se proces oblikovanja u početku može činiti izazovnim, postat će instinktivan nakon nekoliko pokušaja. Formirana peciva poređati na lim za pečenje i ostaviti da se dižu još 15 do 20 minuta.
Završne pripreme i pečenje Prije pečenja peciva premažite mliječnim sredstvom za postizanje privlačnog sjaja i boje. Stavite ih u ventilatorsku pećnicu na 180°C (bez prethodnog zagrijavanja) i pecite dok ne porumene i porumene, što bi trebalo trajati otprilike 20 do 25 minuta, ovisno o pećnici.
Rezultat je izuzetno nježan kruh, popraćen nadjevom koji nudi bogat, ali nježan okus. Ovo jelo idealno je za doručak, međuobrok ili laganu večeru, a posebno ga vole djeca.
Conclusion
Primjena Tangzhong metode u pripremi tijesta uvodi nove mogućnosti za kućne pekare. Ovaj pristup poboljšava i teksturu i dugotrajnost kruha, a istovremeno potiče kreativnost u izradi raznih vrsta peciva. Ilustrativan primjer te sinergije tradicionalnih namirnica i modernih tehnika je kruh punjen sirom i peršinom koji predstavlja skladan spoj okusa i teksture.
Eksperimentirajte s ovim receptom kako biste otkrili kako jednostavne metode mogu polučiti značajne rezultate; možda će se Tangzhong pojaviti kao vaša nova draga tajna u kulinarskim nastojanjima.