SASTOJCI:
• Otprilike 10 tortilja (budući da imam 2 paketa, ovo pokazuje koliko ih je potrebno za kalup)
• najmanje 400 g sira (kao što je gouda ili cheddar)
• otprilike 200 g salame (ja preferiram hrabriju, pikantniju varijantu za izraženijeg okusa, poput kulena)
• passata i/ili umak od rajčice
• sir mozzarella 100-200g (na videu 200g)
RECEPT:
Zagrijte pećnicu na 200°C.
Na tortilju rasporedite sloj passate ili ketchupa (ili kombinaciju oba), zatim obilato nanesite sir i 4-5 kriški salame.
Kao što je pokazano u videu, čvrsto zarolajte tortilju i zatim je narežite na četiri dijela.
Stavite ih jednu do druge u kalup za tortu (ja koristim kalup od 26 cm).
(Po želji) Ovaj korak možete preskočiti, ali ako želite, naribajte mozzarellu po vrhu.
Ovisno o jačini pećnice, pecite 20 do 30 minuta, odnosno dok se sir potpuno ne otopi.
bonus članak:
4 kg šljiva – neto težina! (oguljen)
po želji: 1/2 žličice cimeta,
Priprema:
Oprane, osušene i očišćene šljive stavite u veliki duboki lonac zapremine cca 5-6 litara i stavite na ringlu da počne kuhati. U početku smjesu povremeno promiješajte dok ne postigne željenu gustoću.
“Pištolj.” Nakon prvih deset minuta, miješajte češće dok smjesa ne zavrije. Smanjite vatru i neprestano miješajući dok ne postignete željenu gustoću (kad prokuha, nastavite kuhati još sat vremena). Po želji dodajte začine i rum pred kraj kuhanja.
Operite i osušite staklenke opremljene metalnim poklopcima na odvrtanje prije spremanja. Izbjegavam ih grijati! Žlicom puniti staklenke pekmezom do ruba, dobro zatvoriti poklopce i staviti na pleh. Staklenke stavite u pećnicu zagrijanu na 100°C i ostavite da se pasteriziraju otprilike sat vremena. Kad istekne sat vremena, isključite pećnicu i ne vadite staklenke dok se potpuno ne ohlade, a za to je potrebno desetak sati… Od ove količine dobijem 5 staklenki pekmeza, svaka ima 580 ml.
Čuvajte ih na tamnom i suhom mjestu. Za skladištenje koristim kartonske kutije s odjeljcima (limenke od pića u bocama veličine litre savršeno pristaju, primaju 24 staklenke u 12 odjeljaka, po dvije po odjeljku). Ovako pripremljen pekmez može trajati godinama, a da se ne pokvari. Osobno rijetko izdrži do sljedeće sezone jer se brzo potroši, ali jednom sam previdjela nekoliko staklenki, a nakon dvije godine džem je bio jednako svjež kao kad je napravljen.
Budući da je džem sklon prskanju tijekom kuhanja, osobito na visokim temperaturama, važno je zaštititi ruke!