Iako ubod stršljena može izazvati značajnu bol, važno je napomenuti da većina slučajeva ne rezultira smrtnim ishodom, suprotno uvriježenom mišljenju.

U pravilu, posljedica uključuje blagu oteklinu koja traje nekoliko dana. Unatoč tome, važno je znati da postoje slučajevi u kojima ubod stršljena može izazvati anafilaktički šok ili izazvati alergijske reakcije na otrov, čime se znatno povećava razina opasnosti.

Kada je riječ o izletima u prirodi, preporučljivo je kloniti se područja nastanjenih stršljenima. Bilo da se brinete za svoj vrt ili se bavite bilo kakvim aktivnostima na otvorenom, ključno je da ostanete oprezni i zaštitite sve izložene dijelove tijela. U slučaju uboda, odmah uklonite žalac i stavite hladan oblog za olakšanje.

Saznajte više o simptomima i reakcijama izazvanim ubodom stršljena.

Tipično, kada stršljen ubode, zahvaćeno područje kože može doživjeti upalu, crvenilo i iritantni osjećaj. Dok manji ubod može nestati u roku od 30 do 60 minuta, osobe s povećanom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti značajno oticanje koje se proteže na cijeli ud ili područje tijela gdje se ubod dogodio.

Kako bi se spriječilo širenje otrova unutar tijela, portal Krenizdravo.rtl.hr preporuča da zahvaćeni dio tijela izdignete u odnosu na ostatak tijela.

U slučaju da se ubod zadrži na koži, pokušajte ga izvaditi nježnim pritiskom plosnatog noža na zahvaćeno područje. Preporučljivo je izbjegavati korištenje pinceta jer one imaju tendenciju nenamjerno zabiti otrov dublje u tijelo, uzrokujući da ubod ostane zariven u kožu.

Hitna liječnička pomoć ključna je za osobe koje dožive ubode u području grla i vrata, budući da nastalo oticanje može dovesti do komplikacija s disanjem ili potencijalno smrtonosnog gušenja.

Osobe sklone alergijskim reakcijama trebaju biti oprezne pri susretu s otrovnim kukcima poput stršljena, jer njihovi ubodi mogu izazvati anafilaktički šok.

Postoji više razloga zašto ubod stršljena može dovesti do anafilaktičkog šoka, ozbiljnog stanja koje se može dogoditi.

Razlog za individualnu alergijsku reakciju na ubode insekata je njihova osjetljivost na njih.

Ako se ubod dogodi na mjestu koje dovodi do otekline i gušenja, postaje neugodno. Kad je netko nedavno uboden od strane stršljena ili ose, njegov imunološki sustav postaje preosjetljiv na alergen. Ova preosjetljivost može rezultirati anafilaktičkom reakcijom ako se ponovno ubodu. Važno je napomenuti da je u slučaju anafilaktičkog šoka potrebno hitno pozvati hitnu pomoć kako bi se primijenila antišok terapija.

Ako se pojedinac nađe u situaciji opasnoj po život bez pristupa liječničkoj pomoći, ključno je pri ruci imati unaprijed pripremljenu injekciju adrenalina za ublažavanje eventualnih alergijskih reakcija. Ovo je osobito važno za one koji su alergični na ubode insekata i mogu biti u opasnosti od uboda stršljena. Osim toga, preporučljivo je nositi tablete antihistaminika kao mjeru opreza. Preporučljivo je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom prije poduzimanja bilo kojeg od ovih koraka.

Što treba poduzeti u slučaju uboda stršljena?

Ako nema alergijske reakcije, a oteklina je samo uobičajena reakcija, preporuča se staviti hladne obloge na mjesto uboda. Da biste to postigli, može se koristiti metalna žlica ili bilo koji drugi hladan predmet.

U određenim slučajevima, alergijski odgovor može pokazivati ​​kašnjenje od 8 do 10 sati, zbog čega je preporučljivo potražiti liječnički savjet, osobito ako ste nedavno doživjeli ubod kukca.