Atipična upala pluća, koja se obično naziva hodajuća upala pluća, vrsta je infekcije pluća koja obično pokazuje manje teške simptome od tradicionalne upale pluća.

Kao rezultat toga, brojni pojedinci nastavljaju sa svojim redovnim aktivnostima ne prepoznajući ozbiljnost svog stanja, što dovodi do naziva “hodajuća” upala pluća.

Što dovodi do hodajuće upale pluća? Tipično, ova infekcija nastaje od bakterije Mycoplasma pneumoniae. Za razliku od drugih vrsta upale pluća, simptomi se obično pojavljuju polako, često im je potrebno nekoliko dana ili čak tjedana da se manifestiraju. Bolest se lako širi kapljicama koje se oslobađaju tijekom kihanja ili kašljanja, zbog čega prevladava u zatvorenim okruženjima poput škola, ureda ili kućanstava.

Znakovi kojih treba biti svjestan simptoma hodajuće pneumonije obično su blagi, ali mogu trajati tjednima ako se ne liječe. Najčešći simptomi uključuju:

Uporan kašalj koji se pojačava kako vrijeme prolazi. Blaga do umjerena groznica, često praćena zimicom.
Iscrpljenost i nedostatak snage koji ometaju svakodnevne poslove. Bolno grlo ili osjećaj grebanja tijekom gutanja.
Lagana nelagoda ili bol u prsima tijekom disanja. Povremene glavobolje i vrtoglavice.
Neki se pojedinci mogu susresti sa simptomima koji podsjećaju na simptome gripe, uključujući bolove u mišićima i zglobovima. Budući da su ti simptomi slični onima povezanima s prehladama ili virusnim infekcijama, bolest se često ne prepozna odmah.

Tko je u najvećem riziku? Pneumonija koja hoda može utjecati na pojedince u svim dobnim skupinama, iako se najčešće viđa u:

Školske grupe koje se sastoje od djece i tinejdžera, zajedno s odraslima zaposlenima u ograničenim prostorima s mnogo pojedinaca.
Pojedinci koji imaju oslabljen imunološki sustav ili pate od kroničnih bolesti. Koji je postupak postavljanja dijagnoze?
Liječnik obično dijagnosticira stanje procjenom simptoma, ali također može predložiti daljnje testove kao što su rendgenske snimke prsnog koša ili krvni testovi kako bi se eliminirali drugi tipovi upale pluća.

Hodajuća upala pluća primarno se rješava antibioticima koje propisuje liječnik. Pravilnim liječenjem simptomi se obično smanjuju unutar nekoliko dana, iako umor i slabost mogu potrajati dulje. Pridržavanje preporuka liječnika i dovršavanje propisanog liječenja je ključno, čak i ako se nakon kratkog razdoblja počnete osjećati bolje.

Preporučljivo je poduzeti sljedeće korake tijekom procesa oporavka:

Osiguravanje pravilne hidratacije odgovarajućim unosom tekućine. Pravljenje pauza i izbjegavanje napornih aktivnosti.
Konzumiranje obroka koji su bogati vitaminima i hranjivim tvarima. Zaštita: Koje korake možete poduzeti da se zaštitite?
Bitno je spriječiti hodajuću upalu pluća, osobito u vrijeme kada prevladavaju respiratorne infekcije.

Ključne mjere koje treba poduzeti uključuju:

Neophodno je često pranje ruku toplom vodom i sapunom, osobito nakon boravka na javnim mjestima. Također je važno izbjegavati bliske interakcije sa zaraženim osobama.
Jačanje imuniteta može se postići pravilnom prehranom, redovitom tjelesnom aktivnošću i osiguravanjem dovoljnog sna. Osim toga, važno je cijepiti se protiv sezonske gripe jer gripa može povećati rizik od sekundarnih infekcija.


Iako hospitalizacija nije uvijek potrebna za hodajuću upalu pluća, važno ju je ozbiljno liječiti. Blagi simptomi mogu dovesti u zabludu i mogu dovesti do odgođenog liječenja, povećavajući rizik od komplikacija. Ako osjetite simptome koji traju više od tjedan dana ili se pogoršavaju, neophodno je posjetiti liječnika. Pravovremena dijagnoza i pravodobno liječenje ključni su za brz i temeljit oporavak.