VIDEO POGLEDAJTE ISPOD:
BONUS ČLANAK:
Indikatori ozbiljnog poremećaja pankreasa: Ovo su početni simptomi akutnog i kroničnog pankreatitisa!
Pankreatitis, koji karakteriše zapaljenje pankreasa, obično nastaje kada postoji opstrukcija u prolazu probavnih enzima, što dovodi do toga da ovi enzimi iniciraju napad na sam pankreas. Ovo stanje rezultira značajnom nelagođom i intenzivnim bolom u području stomaka.
Hronični pankreatitis može poremetiti funkciju pankreasa, što dovodi do smanjenog kapaciteta za proizvodnju adekvatnih razina probavnih enzima i hormona.
Koja je funkcija i značaj pankreasa?
Pankreas je izdužena, ravna žljezda smještena u trbušnoj duplji. Ovaj esencijalni organ igra ključnu ulogu u lučenju niza enzima i hormona koji olakšavaju pravilno funkcioniranje probavnog sustava. Probavni enzimi se oslobađaju u dvanaesniku, gdje doprinose apsorpciji masti i proteina iz konzumirane hrane. Unutar pankreasa, specijalizirane ćelije proizvode hormone koji ispoljavaju suprotne efekte – insulin i glukagon – koji se oslobađaju u krvotok kako bi pomogli u regulaciji razine šećera u krvi. Kada razina šećera u krvi poraste, inzulin lakšava uzimanje viška šećera iz krvi, dok glukagon mobiliše uskladištenu glukozu u krvi kada je to potrebno.
Faktori koji doprinose kroničnom pankreatitisu:
Konzumacija alkohola može poslužiti kao faktor rizika u do 70 posto slučajeva kroničnog pankreatitisa.
Hipertrigliceridemija se odnosi na povećanu koncentraciju triglicerida u krvi.
Do sužavanja kanala pankreasa dolazi kada kamen u žuči opstruira kanal, ometajući protok probavnih enzima i hormona.
Cističnu fibrozu odlikuje prisustvo preterano guste i lepljive sluzi, koja ometa normalan protok tečnosti u plućima i probavnom sistemu.
Genetika: u nekim slučajevima, kronični pankreatitis se može prenijeti preko porodičnih linija.
Akumulacija sekretornih proteina zbog hiperkalcemije može dovesti do oštećenja pankreasa.
Pravovremeni i odgovarajući tretman pankreatitisa je od suštinskog značaja; u suprotnom mogu nastati komplikacije. Akumulirane tekućine i nečistoće mogu dovesti do stvaranja pseudocista i „džepova“. Puknuće ovih struktura može dovesti do unutarnjeg krvarenja unutar pankreasa i početka teške infekcije.
Povremeno, neliječeni pankreatitis može negativno utjecati na funkciju pluća. Značajna komplikacija koja se javlja iz ovog stanja je dijabetes, koji se može razviti nakon smanjenog lučenja inzulina nakon upale pankreasa.
Hronični pankreatitis koji se ne leči može dovesti do razvoja raka pankreasa. S obzirom na to da dijareja, vraćanje, pa čak i unutarnje krvarenje često prate pankreatitis, produžena epizoda može izazvati hipovolemijski šok, ozbiljno stanje koje se može pokazati fatalnim kada gubitak krvi ili tekućine prije 20 procenata ukupno zapremine tijela.
Pored primarne povrede, povreda se može proširiti i na druge esencijalne organe, kao što su bubrezi, pluća i srce.
Kada treba tražiti savjet liječnika?
Primarna karakteristika pankreatitisa je zapaljenje pankreasa, sa simptomima koji se mogu manifestovati kao bol u stomaku, mučnina, vraćanje, otežano disanje i loše varenje.
Da biste postavili tačnu dijagnozu, preporučljivo je konzultirati liječnika specijaliste. Ovaj korak je ključan, jer zanemarivanje simptoma i odlaganje liječenja mogu dovesti do teških i potencijalno opasnih po život komplikacija.