Određene osobe imaju problema sa snom zbog specifičnih fizičkih bolesti, kao što su poteškoće s disanjem ili bolovi u nogama.
Sasvim je uobičajeno doživjeti poremećaj sna, osobito za one koji vode užurban i stresan način života. Dok medicinski stručnjaci preporučuju da pojedinci ciljaju na sedam do devet sati sna za optimalnu tjelesnu funkciju – a sve manje ili više može poremetiti prirodni bioritam i utjecati na raspoloženje – neki se pojedinci i dalje suočavaju s izazovima sa svojim snom.
- Prema istraživanju u kojem je sudjelovalo više od 30.000 sudionika u 15 zemalja, uključujući Srbiju, gotovo 80 posto Europljana teško se naspava.
- Neurologinja Aleksandra Pavlović u emisiji Jutro Prve televizije govorila je o poremećajima sna i razlozima zašto je trećina Srba budna noću.
- Započela je navodeći nekoliko najčešćih uzroka poremećaja spavanja, na koje utječu različiti čimbenici.
“Nemogućnost normalnog spavanja može proizaći iz individualnih karakteristika. Na primjer, određeni pojedinci, osobito žene, mogu biti vrlo osjetljivi na čimbenike okoline, stres, tjeskobe i odgovornosti. S druge strane, postoje oni koji se bore sa snom zbog specifičnih fizičkih bolesti — kao što su poteškoće s disanjem ili bolovi u nogama, objasnio je liječnik.
Je li moguća pravovremena reakcija i ako jest, kada? “Nesanica se obično kategorizira u dvije vrste: akutna (kratkotrajna) i kronična. Pojedinci koji pate od kronične nesanice bore se kako bi adekvatno i učinkovito spavali tri ili više dana svaki tjedan tijekom razdoblja duljeg od tri mjeseca. Ovaj problem utječe na njihovu sposobnost funkcioniranja i Obaveze ispunite sljedeći dan, ako stanje potraje duže od tri mjeseca, preporučljivo je potražiti liječničku konzultaciju”, pojasnio je liječnik.
Dr. Pavlović istaknula je važnost spavanja od sedam do devet sati svake noći za optimalno zdravlje, napominjući da spavanje kraće od šest sati predstavlja rizike za psihičko i fizičko blagostanje. Što se tiče buđenja, napomenula je da je najbolje ustati spontano i održavati dosljedan raspored odlaska na spavanje i ustajanja.
Napomenula je da izgubljeni san tijekom noći ne možemo nadoknaditi popodnevnim drijemanjem.
Drugo istraživanje pokazalo je da 34% pojedinaca u Srbiji teško spava zbog svakodnevnih problema. Liječnik se složio i preporučio izbjegavanje korištenja mobitela prije spavanja i ako se probudi tijekom noći.
“Tijelo ne treba fizički opterećivati tjelovježbom, niti jesti ili koristiti mobitele i druge uređaje barem sat vremena prije spavanja kako bismo lakše zaspali. Ključno je pripremiti tijelo za odmor”, napomenula je liječnica. Nadalje je objasnila da je kognitivno bihevioralna terapija primarni tretman za nesanicu koji obično preporučuju svjetski stručnjaci, budući da pomaže u smirivanju tijela i mentalno i fizički.
Kada je prikladno koristiti tablete za spavanje? Odgovarajući na pitanje kada je pravo vrijeme za razmatranje tableta za spavanje, naznačila je da one mogu biti korisne tijekom epizoda akutne nesanice ili usred stresnih okolnosti, bilo u profesionalnom ili privatnom životu.
– Ovo su hipnotici, ali važno je da ih ne koristite dulje od četiri tjedna, a svakako ih se ne preporučuje uzimati bez konzultacije s liječnikom – zaključila je.