Svi znamo da je kafa svakodnevni napitak u životu mnogih, ali važno je napomenuti da je ovo zrno također loše za štitnu žlijezdu. Prema riječima nutricionista, bilo bi ga dobro izbaciti iz prehrane što prije jer postoji mogućnost prema određenim istraživanjima da previsok unos može oštetiti određene organe. Američko društvo za endokrinologiju tvrdi da štitnjača doista luči trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), čime uveliko utječe na regulaciju hormona u tijelu. Jedna od najvažnijih funkcija štitnjače je uspostavljanje ravnoteže u njenom radu, bilo da radi previše ili premalo.
Tada može stvoriti različita stanja: hipotireozu, hipertireozu i Hashimotovu bolest. Normalne razine proizvodnje štitnjače ključne su za održavanje ravnoteže između učinkovitih funkcija i zdravlja.
S obzirom na utjecaj štitnjače na brojne tjelesne funkcije, uključivanje hranjivih namirnica koje promiču zdravlje štitnjače u prehranu je ključno. Stručnjaci za prehranu i dijetetiku iz Eating Well predlažu sljedeće namirnice za poboljšanje rada štitnjače, kao i one koje bi trebalo isključiti:
Optimalna hrana za promicanje zdravlja štitnjače
Brazilski orasi: bogati selenom, bitnim mineralom za održavanje zdravlja štitnjače, ovi su orašasti plodovi vrlo korisni. Dijetetičar Josten Fish savjetuje konzumaciju jednog brazilskog oraha dnevno.
Morske alge su bogate jodom, ključnim elementom za optimalan rad štitnjače. Unatoč tome, prekomjeran unos joda može predstavljati rizik, osobito za osobe s dijagnosticiranom Hashimotovom bolešću. Stoga je preporučljivo potražiti liječničku konzultaciju prije povećanja konzumacije joda.
Jaja služe kao izvanredan izvor proteina, vitamina B12 i kolina. Uz to, osiguravaju selen, jod i tirozin, esencijalnu aminokiselinu ključnu za proizvodnju hormona štitnjače.
Govedina ne samo da obiluje proteinima, željezom i vitaminom B12, već sadrži i cink, ključni mineral za održavanje funkcije štitnjače i podršku imunološkom sustavu.
Lisnato povrće, poput špinata i sličnih sorti, obiluje antioksidansima i vitaminima B skupine, koji igraju ključnu ulogu u zaštiti štitnjače od oksidativnog oštećenja i potpomažu njezine metaboličke funkcije.
Predmeti od kojih se treba suzdržati.
Proizvodi od soje mogu utjecati na učinkovitost lijekova za štitnjaču kod osoba s dijagnosticiranom hipotireozom.
Preporučljivo je konzumirati soju najmanje sat vremena nakon uzimanja lijeka.
- Kofein, koji se nalazi u kavi i energetskim pićima, može pogoršati simptome hipertireoze i dovesti do povećane tjeskobe i ubrzanog rada srca.
Kruciferno povrće u svom sirovom stanju, poput brokule, cvjetače i kelja, sadrži goitrogene koji mogu utjecati na rad štitnjače. Negativni učinci povezani s ovim spojevima umanjuju se kuhanjem.
Hrana koja sadrži visoke razine dodanih šećera povezana je s poremećajima štitnjače i dijabetesom; stoga ih je preporučljivo izbjegavati kako bi se održala stabilna razina šećera u krvi.
Transmasti, koje se nalaze u prženoj hrani, margarinima i određenim grickalicama, mogu utjecati na rad mozga i štitnjače. Stoga se preporuča ograničiti njihovu potrošnju.
Očuvanju zdravlja štitnjače i sprječavanju mogućih poremećaja može se pridonijeti odgovarajuća prehrana.