Krumpir ima potencijal pomoći u poništavanju procesa sijeđenja i pomlađivanju prirodne boje kose.
Starenje je neizbježna pojava koja posljedično dovodi do pojave sijedih vlasi. Ovo je uobičajena briga mnogih pojedinaca, odmah iza razvoja bora; međutim, to je aspekt života od kojeg ne možemo pobjeći.
Promatrajući pojavu bijele kose, žene se često instinktivno okreću bojama za kosu kako bi je prikrile. Unatoč tome, ova praksa izlaže kosu nizu kemikalija, potencijalno uzrokujući veću štetu umjesto da učinkovito riješi problem koji je u pitanju.
Postoji li rješenje koje je istovremeno prirodno i učinkovito, osiguravajući rezultate bez nuspojava? Odgovor je potvrdan!
Široko dostupna namirnica koja se nalazi u vašoj kuhinji pokazala se vrlo korisnom za rješavanje ovog problema. Ova stavka, krumpir, ima potencijal preokrenuti proces sijeđenja i pomladiti vašu prirodnu boju kose. Njegovu djelotvornost potvrdio je i dr. Anthony Una, koji tvrdi da je ovo najučinkovitiji prirodni lijek za sijedu kosu.
Proces pripreme je izuzetno jednostavan:
Da biste postigli željene rezultate, jednostavno kuhajte kore nekoliko krumpira u loncu vode 30 minuta. Nakon toga filtrirajte vodu i ostavite je da se malo ohladi prije nego je upotrijebite za pranje kose. Ponavljanjem ovog postupka više puta, uskoro ćete primijetiti učinke.
BONUS ČLANAK:
Ova biljka služi značajnoj svrsi jer ima potencijal za liječenje dijabetesa, astme, impotencije, neplodnosti i alergija, dok također potiče cirkulaciju krvi i rješava bubrežne kamence.
Rimljani su ga povezivali s ljubavlju i privrženošću, što je dovelo do vjerovanja da će muškarac vječno voljeti ženu od koje dobije grančicu bosiljka. U Indiji je bosiljak bio cijenjen kao simbol gostoljubivosti, a unutar Ayurvede se jedna vrsta bosiljka (tulsi, lat. Ocimum tenuiflorum) koristi u liječenju raznih bolesti, uključujući dijabetes, astmu, impotenciju, bubrežne kamence, neplodnost i alergije.
Bosiljak (lat. Ocimum basilicum) je izrazito aromatična grmolika biljka koju karakteriziraju pretežno zeleni ovalni listovi. Postoji otprilike šezdeset sorti bosiljka, od kojih svaka ima različite karakteristike u izgledu i okusu. Najranije poznato pisano spominjanje bosiljka datira prije 4000 godina i potječe iz starog Egipta.
Izraz bosiljak potječe od grčke riječi basilikon, što znači kraljevski, što je odraz poštovanja koje su drevne kulture gajile prema ovoj biljci. U starorimskoj tradiciji vjerovalo se da će muškarac zauvijek ostati vjeran ženi koja mu pokloni grančicu bosiljka. U Indiji je bosiljak prepoznat kao simbol gostoprimstva, dok se u Ayurvedi određene vrste bosiljka koriste za liječenje stanja poput dijabetesa, astme, impotencije, bubrežnih kamenaca, neplodnosti i alergija.
Snažan antioksidans.
Bosiljak ima snažna antioksidativna svojstva. Antioksidansi koji se nalaze u bosiljku igraju ključnu ulogu u hranjivoj prehrani i zdravom načinu života štiteći tijelo od slobodnih radikala, sprječavajući starenje stanica i smanjujući rizik od određenih oblika raka.
Među njima je beta-karoten, koji tijelo pretvara u vitamin A. Ovaj spoj inhibira oksidaciju kolesterola, čime štiti srce i krvne žile. Nadalje, beta-karoten je vrlo učinkovit u prevenciji bolesti povezanih sa slobodnim radikalima, uključujući astmu, osteoartritis i reumatoidni artritis.
Blagotvorno djeluje na zdravlje kardiovaskularnog i krvožilnog sustava.
Bosiljak je bogat i vitaminom B6 i magnezijem. Vitamin B6 igra ključnu ulogu u sprječavanju nakupljanja štetnog spoja homocisteina, dok magnezij pridonosi jačanju kardiovaskularnog sustava, služeći kao zaštitni faktor od srčanog udara. Dodatno, olakšavajući opuštanje mišića i krvnih žila, magnezij pospješuje cirkulaciju krvi i smanjuje vjerojatnost aritmije.
Upotreba bosiljka u kulinarstvu.
Bosiljak je ključna biljka koja se koristi u brojnim kulinarskim tradicijama, nadopunjujući široku lepezu jela. Kako biste zadržali svoj izraziti okus, bosiljak je preporučljivo ubaciti u jelo u završnim fazama pripreme. Kada imate mogućnost, preporučuje se odabir svježeg bosiljka zbog njegovog snažnijeg okusa. Jedan od najpoznatijih pripravaka s bosiljkom je Pesto Genovese koji se sastoji od zelenog umaka od bosiljka, pinjola i parmezana.
Od svježe mljevenog bosiljka u kombinaciji s češnjakom i maslinovim uljem možete pripremiti vrhunski umak koji možete poslužiti kao prilog raznim jelima, uključujući tjesteninu, rižu i bruskete.
Od bosiljka se može pripremiti i jednostavan ledeni desert. Započnite tako da sitno nasjeckate bosiljak i pomiješate ga s limunovim sokom, sokom od šećerne trske i vodom, a zatim zamrznite ovu mješavinu u posudama za led. Nakon što se zamrznu, izmiksajte kockice kako biste dobili osvježavajući ledeni desert u mediteranskom stilu. Uz to, živahna i aromatična talijanska salata može se napraviti od svježeg bosiljka, mozzarelle i rajčica.
Pripremite revitalizirajući čaj od bosiljka tako da nasjeckane listove bosiljka ulijete u vruću vodu i ostavite da se kuha osam minuta prije nego što smjesu procijedite.