Često pričamo o glikemijskom indeksu hrane, ali ne znamo da bijeli hljeb treba zamrznuti

Stručnjak za zdravlje i ishranu prof. dr Jagoda Jorga.

Kada je riječ o tome kako bi trebao izgledati idealan obrok za odrasle, dr Giorga kaže da je najgora ideja “natrpati” svoj tanjir.

“Koristite male tanjire i sipajte relativno male porcije. Isplati se razviti naviku porcioniranja obroka i preporučljivo je da ne ostavljate svu hranu na stolu kako biste izbjegli prejedanje. Ključna je raznovrsna prehrana. Pola tanjira za ručak Trebalo bi biti svežeg povrća, četvrtina treba da bude izvor proteina (riba ili meso), a četvrtina žitarica.U gramima to izgleda ovako: oko 150 do 200 grama mesa ili ribe, oko 300 grama povrća i oko 100 grama zrna. Ukupan obrok oko 600 grama.”

Ne samo domaći već i međunarodni stručnjaci slažu se da je prženje najnezdraviji način kuhanja hrane. Jedna greška koju mnogi ljudi prave je korištenje istog ulja više puta.

“Ulja koja se koriste dva do tri puta su izvor ozbiljnih kancerogena,” objašnjava dr. Jorga, dodajući: “Ulja su izvor esencijalnih masnih kiselina koje su nam potrebne za rast i razvoj, ali ako ih koristite dvaput nastaju problemi ILI Tri puta. Moj problem sa jestivim uljem je količina. Mala količina je u redu, ali radimo previše. Prženje u dubokom ulju i kuvanje hrane u dubokom ulju uopšte nije dobro, pogotovo prženje u dubokom ulju”, rekao je dr. Jorga U emisiji je objasnila “Uranka” TV K1.

Dr Jorga ističe da se tokom praznika za nas sigurno spremi više hrane nego što nam je potrebno.

“Svu ovu hranu treba zamrznuti u količini koju pojedete. Ovo je racionalno ponašanje kada je hrana u pitanju. Većina namirnica se može zamrznuti samo jednom. Namirnice treba zamrznuti što je prije moguće, a hranu s manje vode može se zamrznuti duže Međutim, hranu u zamrzivaču treba potrošiti u narednih mjesec dana, najbolje između nedjelje i dvije sedmice nakon smrzavanja. Hrana gubi nutritivne vrijednosti ako se ostavi duže vrijeme”, objašnjava ona otkrivajući zanimljiv podatak o kruhu.

“Često pričamo o glikemijskom indeksu namirnica, ali ne znamo da bijeli kruh treba zamrznuti. Kada ga odmrznete i zamrznete, glikemijski indeks mu je mnogo bolji nego kada ga jedete svježeg”, zaključio je dr. Jorga .