Neaktivnost mišića može uzrokovati niz štetnih učinaka kao što su depresija, slabost mišića i stvaranje krvnih ugrušaka u venama nogu. Stoga, početni aspekt koji zahtijeva pažnju je dosljedno fizičko kretanje.

Ova vrsta boli može se ublažiti ili potpuno iskorijeniti korištenjem prirodnih lijekova. Uz ove lijekove, masaža ili upotreba masti – po mogućnosti od prirodnih sastojaka – također mogu biti od pomoći.

Kada je u pitanju ublažavanje bolova u leđima, prirodni lijekovi često mogu biti održivo rješenje. Umjesto da se oslanjaju na potencijalno štetne lijekove, ovi lijekovi koriste prirodne sastojke kako bi ciljali bol i nelagodu. Neki od najefikasnijih prirodnih lijekova uključuju redovnu vježbu i istezanje, toplinsku terapiju, terapiju hladnoćom, masažu, akupunkturu i biljne dodatke. Uključivanjem ovih lijekova u svoju rutinu za liječenje boli, možete doživjeti olakšanje od bolova u leđima bez negativnih nuspojava lijekova.
Ublažavanje bolova u leđima jedna je od mnogih prednosti korištenja gline kao prirodnog lijeka. Djelovanje gline proširuje se i na bolove u zglobovima, a u medicini je prepoznata kao koristan lijek za različite bolove. Visoka koncentracija mineralnih soli gline, kao i aluminijuma, bakra, gvožđa, olova, magnezijuma, kalijuma i natrijuma, čine je vrednim resursom za ublažavanje bolova.

Kroz istoriju, glina je bila poznata po svojoj efikasnosti u smanjenju bola. Da bi se napravio oblog, mora se glina umesiti sa sirćetom i malom količinom vode, kao i sitno iseckanom ili mlevenom koprivom. Dobivena smjesa se zatim stavlja u najlonsku krpu, iako može biti dovoljna i obična krpa. Oboljelo se prvo premaže maslinovim uljem prije stavljanja obloga. Za optimalne rezultate, ovaj proces treba ponavljati sedam uzastopnih dana dok se bol u potpunosti ne ublaži.

Ako patite od bolova u leđima, razmislite o uključivanju smokava i suvih šljiva u svoju prehranu. Ne samo da su ukusni, već imaju i brojne zdravstvene prednosti. Pokazalo se da suhe smokve, šljive i kajsije pomažu u regeneraciji tkiva, što može ojačati i stabilizirati kralježnicu. Redovnim ispijanjem čaja napravljenog od ovih plodova uveče, pršljenovi se na kraju mogu vratiti u svoje prirodne položaje bez potrebe za dodatnim terapijama.

Prirodni lijek koji je vrlo efikasan protiv bolova u leđima može se dobiti skuhanjem čaja od 5 suvih šljiva, 1 suhe smokve i 1 suhe kajsije. Da biste napravili ovaj lijek, uronite određeni broj voća u vodu i ostavite da prokuha. Kada provri, poklopite i ostavite da odstoji dva sata. Zatim procijedite i uživajte u ovom zdravom napitku.

Povrće poput luka i krompira često se uključuje u svakodnevnu prehranu, ali mnogi nisu svjesni njihovih brojnih ljekovitih svojstava. Kada se ova dva sastojka spoje, stvaraju snažne obloge koji mogu efikasno ublažiti nelagodu i bol u predelu kičme uzrokovan anksioznošću.

Krompir posjeduje prirodna svojstva koja ga čine efikasnim lijekom za bol, posebno u donjem dijelu leđa. Takođe su veoma efikasni u smanjenju upale. Krompir podstiče opuštanje mišića, što zauzvrat ubrzava proces zacjeljivanja, a ima i sposobnost zadržavanja topline u zahvaćenom području, pružajući utješnu senzaciju onima koji imaju bol.

Za vrijeme dok krompir radi svoj posao, luk aktivno stimulira protok krvi, čime se povećava pokretljivost. To je zbog značajne količine sumpora koju sadrži. Za proizvodnju lijekova od luka, oni se moraju samljeti i pomiješati s malom količinom soli. Dobijenu smjesu treba tanko namazati preko oboljelog područja, a zatim pokriti sterilnom gazom prije nego što se ostavi preko noći.

Češnjak je često cijenjen kao lijek za sve bolesti i tegobe, a posebno je efikasan u liječenju diskus hernije. Da biste napravili moćan prirodni oblog, deset čena belog luka treba pržiti na ulju, a zatim naneti direktno na bolno mesto na leđima. Ovu vrstu terapije treba ponavljati svaki dan najmanje mjesec dana, pazeći da oblog ostane na leđima svaki put najmanje tri sata.

Kombinacija bijelog luka s mlijekom pokazala se kao snažan lijek za razne bolesti, posebno za one koji trpe išijas. Četiri čena belog luka zgnječiti i dodati u 200 ml mleka, a zatim prokuvati smesu za svakodnevnu konzumaciju. Za dodatnu slatkoću može se dodati med ili bilo koji drugi željeni zaslađivač.

Ovaj poseban lijek se pokazao vrlo učinkovitim u ublažavanju bolova u leđima. Za optimalne rezultate preporučuje se konzumiranje do 2 litre ovog napitka dnevno. Jedna od prednosti ove terapije je što ne postoji određeno ograničenje koliko dugo se može koristiti, jer nema negativnih nuspojava povezanih s njenom konzumacijom. Stoga se ovaj napitak može konzumirati onoliko dugo koliko tijelo smatra korisnim.

Korijen Đavolje kandže mora biti uključen u svaku raspravu o ublažavanju bolova u leđima. Ova biljka ima dugogodišnju reputaciju za efikasno ublažavanje bolova koja datira još iz antičkih vremena. Efikasnost ovog lijeka dodatno je potkrijepljena brojnim studijama koje su pokazale njegovu ekvivalentnost široko rasprostranjenom lijeku brufen.

Dokazano je da Đavolja kandža ima blagotvoran učinak na obnavljanje hrskavice i ublažavanje tegoba u zglobovima. Za optimalne rezultate toplo se preporučuje konzumacija čaja od korijena ove moćne biljke.

Priprema čaja od korijena đavolje kandže je jednostavan proces. Sve što vam treba je kašičica suvog korena đavolje kandže i 4 dcl vode. Smjesu prokuvati i ostaviti da se krčka dvadesetak minuta na laganoj vatri. Nakon što se procijedi i ohladi, čaj je spreman za konzumiranje. Da biste iskusili punu korist ovog čaja, preporučuje se da pijete dve do tri šolje tokom dana.
Kada je u pitanju ublažavanje bolova u leđima, kupus se pokazao kao koristan sastojak u stvaranju efikasnih obloga. Narodna izreka “kupus izvlači bol” je dobro poznata i vrijedi. Za pripremu obloga listove kupusa potrebno je dobro oprati i ukloniti čvršće dijelove. Listove zatim treba poravnati oklagijom. Nakon nanošenja maslinovog ulja na oboljelo mjesto, omotajte listove kupusa oko njega i pričvrstite ih gazom ili platnenom krpom.

Za optimalne rezultate, oblog treba da ostane pričvršćen na zahvaćeno područje u trajanju od tri sata ujutro i popodne. Predloženi kurs ovog tretmana je šest dana, nakon čega se savetuje pauza od mesec dana pre nastavka procesa.

Da bi se poboljšala njegova efikasnost u ublažavanju bolova, kupus se može pomiješati sa glinom. Prvo stavite 500 grama gline u prahu u veliku posudu i dodajte 1 litar mineralne vode. Mešajte dok se ne dobije jednolična smesa. Zatim u smjesu dodajte tri supene kašike jabukovog sirćeta i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Kada vrijeme prođe, smjesa je spremna za upotrebu.

Da biste ublažili nelagodu, prvo nanesite lijek direktno na zahvaćeno područje. Nakon toga na vrh nasložite listove kupusa koji su dokazano djelotvorni i pričvrstite ih vezanjem gazom ili krpom. Espresso preporučuje ostavljanje obloga, koji se sastoji od kupusa i gline, na oboljelom području 12 sati.