Njega afričkih ljubičica ne mora biti komplicirana ako se pridržavate ovih savjeta, samo pripazite na greške koje bi mogle spriječiti cvjetanje ili bi biljka mogla početi trunuti!

Afričke ljubičice vrlo su popularno sobno cvijeće jer cvjetaju tijekom cijele godine i relativno ih je lako održavati. Mnogi ljudi ne znaju da je njihovo drugo ime Sveti Pavao, nazvano po Voltaireu, koji ih je otkrio u planinama Usambara u Tanzaniji.

Male su, ali lijepe, cvjetaju nekoliko puta godišnje i dolaze u tisućama sorti! Možete ih odabrati prema svom ukusu i uređenju svoje kuće, evo kako se brinuti za svoje afričke ljubičice! Vrtlari kažu da postoje i bube koje mogu uništiti biljke!

Zemlja

Dobra drenaža je važna jer biljka ne može stajati u stajaćoj vodi. Mnogi se pitaju zašto afričke ljubičice ne cvjetaju, a ni ne znaju da ove biljke lako istrule iz korijena ako se “potope” u vodu! Odmah uklonite osušeno lišće i cvijeće kako biste potaknuli rast i cvjetanje, a istovremeno omogućili da tlo u posudi diše.

zalijevanje

Vole toplinu i vlagu, stoga budite oprezni pri zalijevanju i nemojte zalijevati lišće jer će se tako pojaviti smeđe mrlje. Zalijevajte na sobnoj temperaturi, ali tlo ne mora biti stalno vlažno. Ostavite vodu iz slavine da odstoji preko noći i imat ćete savršenu vodu za zalijevanje – tvari štetne za vaše biljke će ispariti i temperatura će biti taman odgovarajuća.

Koliko često treba zalijevati afričke ljubičice? Vrtlari kažu da je bolje da zemlja bude suha nego premokra kako je ne biste “ugušili”. Zabodite prst u zemlju u posudi do prve koljenice, a ako vam se čini vlažna, nemojte zalijevati.

Svjetlo

Vrtlari kažu da je to najvažnije! Afričke ljubičice vole svjetlost, ali ne izravnu sunčevu svjetlost. Znat ćete da ste ih stavili na pretamno mjesto ako se stabljike izduže, a lišće potamni. S druge strane, ako se na lišću pojave bijele pjege ili svijetle mrlje, dobivaju previše svjetla.