Lepinice koje veoma često koristimo u našoj ishrani mogu se spremati na različite načine, a u današnjem članku ćemo se fokusirati an “Bathura lepinice”, tradicionalne indijske pržene lepinice koje potiču iz severne Indije, a često se poslužuju uz jela poput “chane” (začinjenog slanutka). Lepinice se klasično prave od brašna, jogurta i kvasca ili sode bikarbone, što ih čini laganim i vazdušnim nakon prženja. Tijesto se zatim mijesi i ostavi kako bi fermentiralo, a nakon toga se oblikuje u male loptice koje se zatim tanko razvuku i prže dok ne postanu zlatno-smeđe boje.

Sastojci:

  • četiri šalice ( decilitra) brašna,
  • jedna šalica jogurta,
  • pola šalice mlijeka,
  • pola žličice soli,
  • jedna žličica sode bikarbone
  • i dvije žlice ulja (za tijesto),
  • uz još ulja za prženje.

Priprema:

U posudi za miješanje pomiješajte brašno, sol, sodu bikarbonu i ulje. Zatim u smjesu umiješajte jogurt i mlijeko te mijesite tijesto dok ne dobijete odgovarajuću konzistenciju. Ostavite tijesto da odstoji na toplom oko 60 minuta. Nakon toga tijesto podijelite na osam jednakih dijelova, svaki dio razvaljajte na površini posutoj brašnom. Na kraju razvaljano tijesto pržite na zagrijanom ulju nekoliko minuta sa svake strane dok ne porumeni.

Pržene slažite na kuhinjski papir da upije višak ulja, a zatim ih stavite za posluživanje.

 

BONUS ČLANAK:

Čaj od kamilice se dugo koristio kao lijek za nesanicu; međutim, nedavne studije pokazuju da ova izvanredna biljka također pomaže u ublažavanju tjeskobe i promicanju zdravlja kostiju.

Konzumacija šalice čaja od kamilice nakon večere može poboljšati vašu opuštenost i spremnost za spavanje u usporedbi s apstinencijom. Međutim, ovom umirujućem učinku ne pridonosi samo toplina tekućine.

Kamilica ima svojstva koja doprinose poboljšanju kvalitete sna i raspoloženja, potiču zdravlje kostiju i ublažavaju nelagodu.

Ovdje su predstavljene četiri glavne prednosti povezane s konzumacijom čaja od kamilice.

Služi kao pomoć u ublažavanju nesanice.

Čaj od kamilice ima povijesnu primjenu u liječenju nesanice. To se pripisuje prisutnosti apigenina, flavonoida koji se nalazi u kamilici. Flavonoidi su kemijski spojevi odgovorni za obojenost biljaka i obiluju antioksidansima koji pomažu tijelu u borbi protiv toksina.

Čuva cjelovitost zdravlja kostiju.

Čaj od kamilice pozitivno pridonosi zdravlju kostiju zbog prisutnosti flavonoida koji pomažu u obnovi i rastu kostiju. Osim toga, kamilica može igrati ulogu u regulaciji procesa povezanih s formiranjem zdravih kostiju. Ovo bi otkriće moglo biti od posebne važnosti za žene tijekom menopauze, koje su izložene povećanom riziku od osteoporoze koja je posljedica smanjene razine estrogena i kasnijeg gubitka koštane mase, navodi Pressmedia.

Ublažava tegobe povezane s menstruacijom.

Čak 93 posto žena može trpjeti menstrualne bolove u nekom trenutku svog života, a čaj od kamilice predstavlja potencijalni lijek za ovaj problem. Topla, utješna pića mogu ublažiti nelagodu; međutim, kamilica je posebno učinkovita zbog svoje sposobnosti ublažavanja grčeva mišića, slično učincima metvice i drugih biljnih lijekova. Kemijski sastav kamilice uključuje aminokiseline koje potiču opuštanje maternice.

Pruža pomoć u ublažavanju tjeskobe.

Kamilica je korisna za anksioznost ponajviše zbog svog utjecaja na simptome povezane s ovim stanjem. Poboljšanjem kvalitete sna, poticanjem opuštanja mišića, snižavanjem krvnog tlaka i omogućavanjem stanja smirenosti, moguće je ublažiti simptome tjeskobe poput nesanice i razdražljivosti.