Baš jučer sam se našla u neočekivanoj situaciji da svjedočim kako se moja najbliža prijateljica vjenčala s mojim bivšim romantičnim partnerom…
BONUS Članak:
Zimski recept: umak od rajčice:
Čin kuhanja rajčice više nije samo način očuvanja hrane i uživanja u njezinim kulinarskim delicijama. Sada je to postala metoda iskorištavanja moćnih i terapeutskih svojstava likopena – snažnog antioksidansa koji čuva i DNK i stanice. Ovaj izvanredni spoj toplo se preporučuje kao preventivna mjera protiv krvožilnih bolesti i raka. Obilje likopena daje rajčici živopisnu crvenu boju, koja svojom koncentracijom nadmašuje bilo koje drugo voće ili povrće.
Zdravstvene dobrobiti rajčica izravno su povezane s njihovim crvenilom, jer ono ukazuje na veći sadržaj likopena. Zanimljivo je da kuhanje rajčica zapravo povećava njihovu hranjivu vrijednost. Znanstvene studije su otkrile da tijelo apsorbira najviše likopena iz kuhane rajčice kada se kombinira s izvorom masti. S druge strane, sirove rajčice sadrže likopen u spojevima koje tijelo teže iskorištava. Za maksimalni unos likopena preporuča se redovita konzumacija guste juhe od rajčice i kuhanog umaka od rajčice, idealno nekoliko puta tjedno. Kuhanjem rajčice možemo osigurati cjelogodišnju opskrbu ovim korisnim nutrijentom.
Za optimalne rezultate preporuča se odabrati lokalne rajčice koje su dosegle svoju vrhunsku zrelost. Od 10 kg može se dobiti oko 5 litara kuhane rajčice, ali debljina kuhanja može utjecati na konačni urod. Nakon nabave kvalitetne, sočne i potpuno zrele rajčice, potrebno je svaki plod dobro oprati, odstraniti peteljku i eventualna površinska oštećenja, a zatim pristupiti rezanju na četvrtine. Osim toga, važno je pregledati unutrašnjost ploda na znakove zrelosti, osobito tijekom kišnih godina kada se džepovi plijesni razvijaju oko područja sjemena.
Proces kuhanja i pasiranja uključuje pripremu i miješanje sastojaka za stvaranje glatkog i aromatičnog konačnog proizvoda.
Za pripremu rajčice za kuhanje zimnice, narežite je i prebacite u lonac sa čvrstim dnom. Kuhajte na laganoj vatri, pazeći da nema dodavanja vode jer nije potrebna. Ako se rajčica čini suhom, nježno je zgnječite rukama u loncu prije nego je stavite na štednjak. Kako biste skratili vrijeme kuhanja, rajčicu posolite i ostavite poklopljenu preko noći. Ujutro bacite vodu koja je otpuštena prije nego što nastavite s procesom kuhanja. Tijekom kuhanja povremeno promiješajte da se rajčica ne zalijepi za dno posude.
Nastavite kuhati škampe dok se opne ne počnu odvajati i tekućina ne postane neprozirna. Zatim procijedite kuhanu pulpu rajčice kako biste odvojili kožicu i sjemenke od pasiranog mesa. Pasiranu rajčicu prebacite u svježi lonac i nastavite kuhati dok se ne postigne željena gustoća. Kuhanje je završeno kada pjena na površini prijeđe iz bijele u crvenu. Na kraju smjesu začinite solju i šećerom. Obično se na 10 kg rajčica dodaje 1,5 žlica svake od njih, ali slobodno prilagodite svoje osobne želje.
Čuvanje u spremnicima:
Kako biste osigurali pravilnu sterilizaciju, počnite s pranjem staklenih boca koje imaju širi otvor. Zatim poklopce stavite u pećnicu na temperaturu od 100 stupnjeva Celzijevih otprilike sat vremena. Nakon vađenja iz pećnice, dok su poklopci još vrući, nastavite s punjenjem boca vrućom pasiranom rajčicom iz lonca. Boce odmah zatvorite poklopcem na odvrtanje i vratite u pećnicu koja bi trebala biti još topla te ih ostavite da se ohlade preko noći.