Konzumacija blitve s krompirom prvenstveno se zapaža u primorskim krajevima, iako i pojedinci iz drugih područja cijene obilne zdravstvene prednosti ovog povrća. Nažalost, zbog nedostatka svijesti, mnogi domaćici pogrešno vjeruju da je blitva sa čvrstim stabljikom stara i žilava, što je čini neprikladnom za kulinarske svrhe.
Međutim, u stvarnosti, sočna, obimna i mesnata stabljika može se koristiti i za pečenje i za kuvanje. Blitva, bliski srodnik spanaća, je neverovatno korisna i hranljiva povrtna biljka poznata kao Beta vulgaris. U sljedećim odlomcima pokazat ćemo različite načine pripreme ukusnih jela od blitve i naglasiti brojne zdravstvene prednosti koje su povezane s ovim lisnatim zelenim povrćem.
Medicinska primjena i upotreba Blitve.
Blitva, naučno poznata kao Beta vulgaris, je lisnato povrće sa velikim zelenim listovima. Stabljika blitve može biti u raznim bojama, jer postoje različite sorte. Slično spanaću, blitva se često uživa uz krompir u popularnom mediteranskom jelu. Dok blitva dijeli sličnosti sa cveklom u pogledu listova, važno je napomenuti da su vitamini u blitvi koncentrirani u listovima, a ne u korijenu. Za sadnju blitve, sjeme možete sijati od februara do juna, pazeći da se sije u redove na dubini od 3 cm. Ako slučajno posijete sjeme preblizu jedno drugom, imate mogućnost da ga presadite.
Tokom cijele godine imate mogućnost da kontinuirano berete i obrezujete listove blitve bez iščupanja biljke. Korijenje će niknuti nove listove kako bi nadoknadilo ono što je ubrano. Međutim, kada se listovi uberu, njihova svježina ne traje dugo, pa se preporučuje zamrzavanje blitve za kasniju upotrebu. Blitva nudi širi izbor kulinarskih mogućnosti u odnosu na spanać zbog uzgoja dvije različite vrste. Ne samo da značajno jača imuni sistem, već služi i kao odličan diuretik. Za one koji žele izgubiti nekoliko kilograma, blitva je idealan izbor hrane, posebno u kombinaciji s krumpirom i cijedilom limunovog soka. Ova kombinacija daje organizmu izdašnu količinu vitamina C. Pored toga, blitva je bogat izvor vitamina B, magnezijuma, gvožđa, kalijuma, kalcijuma i mangana. Takođe je prepun proteina, celuloze, ugljenih hidrata i biljnih ulja. Celulozna vlakna koja se nalaze u blitvi igraju ključnu ulogu u ishrani jer vezuju višak vode i toksina, pospješuju efikasnu probavu i ublažavaju probavne probleme.
Utječući na proizvodnju crvenih krvnih stanica, povećava vitalnost krvi, dok ugradnja peršina pomaže u pročišćavanju krvi i olakšavanju izlučivanja urina. Osim toga, štiti tjelesnu sluznicu i jača našu skeletnu strukturu.
Otkrijte ljekovita svojstva blitve i naučite kako da je uključite u svoj zdravstveni režim.
Razmislite o dodavanju ovog lisnatog zelenog povrća u svoju prehranu kao prirodnog antibiotika i narodnog lijeka. Njegovi listovi se mogu koristiti za pokrivanje rana, dok lagana čorba od blitve može pomoći kod problema s bešikom i bubrezima. Ne samo da je koristan za vaše oči, zahvaljujući sadržaju vitamina A i luteina koji mogu smanjiti rizik od očnih bolesti poput katarakte, već nudi i niz antioksidansa. Preporuča se uključivanje blitve sa krompirom u nedeljni jelovnik, posebno za dijabetičare, jer sadrži mnogo vlakana koja neće izazvati nagle skokove šećera u krvi. Osim toga, blitva je niskokalorična opcija koja pruža dugotrajnu sitost. Uključivanje oko 200 grama ovog ljekovitog povrća u svoje dnevne obroke može imati značajne zdravstvene prednosti.
Otkrijte umjetnost pripreme ukusnog jela zvanog Blitta sa savršenim dodatkom krumpira.
Zeleni dio blitve može se kuhati na sličan način kao i ostalo lisnato povrće, dok se bijeli dio može tretirati kao šparoge. Prilikom odabira blitve u trgovini vodite računa o tome da lišće bude živo zeleno, a stabljika čvrsta. Držite se dalje od uvelog ili promijenjenog lišća. Za optimalnu svježinu, preporučljivo je iskoristiti blitvu u roku od 3 dana od kupovine i čuvati je u frižideru u plastičnoj vrećici.
Da biste započeli proces pripreme, temeljno očistite svježu blitvu kako biste uklonili zaostalu prljavštinu. Odrežite korijensku bazu biljke. Budući da stabljika i listovi zahtijevaju različito trajanje kuhanja, upotrijebite oštru oštricu da odvojite stabljiku od listova, kratko kuhajte stabljiku prije nego što dodate listove. Međutim, kada pravite pite, i stabljika i listovi mogu se kuhati istovremeno.
Uključivanje krompira je neophodno za pripremu blitve.
Jedan kilogram blitve je količina o kojoj se govori.
Postoje četiri mala krompira.
Preporučena količina za ovaj recept bi bila otprilike 4 do 5 čena belog luka.
Potrebna je količina od 250 mililitara maslinovog ulja.
PRIPREMA
Da biste poboljšali okus, sitno nasjeckajte bijeli luk nakon čišćenja i pomiješajte ga s maslinovim uljem. Preporučuje se da ovaj korak uradite najmanje sat vremena prije kuhanja jela poput blitve sa krompirom. Počnite tako što ćete oprati krompir, oguliti ga i iseći na kockice veličine zalogaja. Stavite kockice krompira u posoljenu vodu i prokuvajte. Kao što je već spomenuto, blitvu dobro operite i uklonite peteljke. Nastavite da isječete listove na trake širine oko jedan do dva centimetra. Kada je krompir skuvan, vadite ga iz vode rupačkom kašikom. U istu vodu dodajte narezanu blitvu i ostavite da se kuha.
Započnite kuhanjem otprilike 7 minuta. Nakon što istekne predviđeno vrijeme, procijedite smjesu i isperite je hladnom vodom kako biste zadržali živu zelenu nijansu. Stavite šerpu na šporet i dodajte prethodno pripremljeno maslinovo ulje natopljeno belim lukom. Ostavite da se prži jednu minutu prije nego unesete krompir i dobro ocijeđenu blitvu. Pržite sastojke oko dvije minute da se okusi spoje. I eto ga, vaša ukusna blitva sa krompirom je sada pripremljena i spremna za uživanje!
U našem domaćinstvu blitva se nikada nije konzumirala sve dok nismo otkrili baš ovaj recept, a od tada je postala redovan dio našeg kulinarskog repertoara. Ovo tradicionalno jelo nije ograničeno na obedovanje uz more; može se uživati i kod kuće uz ribu ili meso. Osim toga, stoji samostalno kao ukusan i zadovoljavajući obrok. Dozvolite mi da s vama podijelim način pripreme kuhane blitve s krumpirom na prepoznatljiv dalmatinski način:
Preporučena količina bi bila otprilike tri do četiri vezice blitve.
Količina krompira od 700 grama.
Jedan luk, sa netaknutom glavicom.
Preporučena količina bi bila 2-3 čena belog luka.
Potrebno je pola korijena celera.
Potrebno je mjeriti tri supene kašike maslinovog ulja.
sol
biber,
Vegeta
Jedna kašičica ruzmarina, usitnjenog ili mljevenog, je sve što je potrebno.
Potrebna je jedna kašika svježeg peršunovog lista.
PRIPREMA
Počnite tako da ogulite i operete krompir, a zatim ga narežite na kockice i stavite u lonac sa posoljenom vodom da prokuva. U međuvremenu pripremite blitvu tako što ćete dodati svježu vodu, ocijediti je i oprati, te odvojiti stabljike od listova. Kada voda od krompira dostigne tačku ključanja, skinite penu koja se nakupila tokom procesa kuvanja i bacite je.
Kada voda dostigne tačku ključanja, posolite i počnite kuhati stabljike blitve prije dodavanja listova. Važno je kuhati obje komponente istovremeno otprilike sedam do deset minuta.
Češnjak, celer i luk pripremite tako što ćete ih očistiti i narezati na male kockice. Kada je blitva skuvana i ohlađena, sitno je iseckajte i stavite u tepsiju u kojoj se prethodno pržio beli luk na maslinovom ulju. Zatim u tiganj dodajte seckanu blitvu i pospite malo ruzmarina.
Nakon što skuvamo krompir dok ne omekša, procijedimo ga i obilno začinimo solju i biberom. Zatim ulijemo malu količinu tekućine za kuhanje blitve i dobro sjedinimo sve sastojke, lagano gnječeći krompir. Na kraju ukrasimo sa kašikom svežeg peršuna.
Vjerujte nam kada kažemo da kombinacija blitve i krumpira, pripremljena na dalmatinski način, daje nevjerojatno ukusno i divno jelo.
Otkrijte divan recept za Blitvu sa krompirom i jajima, savršen za ukusan i zasitan obrok.
Proces pripreme ovog nekomplikovanog jela obično traje oko 10 minuta.
Ukusna opcija za doručak je kombinacija jaja sa blitvom.
Količina od 250 grama blitve.
Jedan veliki krompir.
Jedna kašika Vegete je sve što je potrebno.
Potrebna je jedna kašika brašna.
Par jaja.
Količina od dva čena belog luka.
Jedna kašičica peršuna je sve što je potrebno.
Količina mlijeka od 200 ml.
Dotični proizvod nije ništa drugo nego maslinovo ulje.
biber,
so
PRIPREMA
Počnite tako što ćete blitvu oprati i narezati na komade srednje veličine, pazeći da nisu premali. Krompir ogulite i narežite na manje komade koji se mogu rukovati. Skuhajte dva jajeta i nastavite da ih sečete na manje komade. U loncu sa vodom začinjenom povrćem pomiješajte krompir i blitvu, ostavite ih da se kuhaju oko 15 minuta dok ne postanu mekane. Nakon što je skuvana, smjesu pažljivo procijedite.
Počnite tako što ćete zagrijati maslinovo ulje u loncu, a zatim nastavite sa dodavanjem brašna i češnjaka, ostavite da se kratko prže. Zatim dodajte mlijeko u smjesu i nastavite pažljivo miješati dok ne postane gusta konzistentnost. U šerpu stavite krompir, blitvu i peršun, pazeći da se svi sastojci dobro sjedine.
Smjesu skloniti sa vatre i dodati kuhana jaja. Uvjerite se da je sve propisno začinjeno biberom. Iako se blitva s krumpirom i jajima obično uživa uz ribu, to vas ne ograničava da je konzumirate samo na taj način. Predstavljamo vam dodatne maštovite ideje…
Osvježavajuća salata napravljena od sirove blitve.
Dostupna su dva svežnja mlade blitve.
Jedna lukovica belog luka.
Potrebno je mjeriti dvije supene kašike maslinovog ulja.
tako
PRIPREMA
Uzmite očišćene, ocijeđene i oprane listove blitve i pretvorite ih u trakice nalik na rezance. Dodajte malo soli i nježno sjedinite. Prelijte uljem i ukrasite sitno mljevenim bijelim lukom.
Prepustite se divnim i hranjivim okusima blitve.