U nastavku našeg današnjeg članka fokusirat ćemo se na još jedno tradicionalno jelo iz balkanske kuhinje, a u pitanju su Mekike. Mekike su naročite popularne na području Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije, ali i u drugim zemljama regije. Ovo jelo sačinjeno je od prženog tijesta, koje najviše nalikuje krofnama ili popularnim fritulama, ali ne sadrži šećer, što je bitno jer ih to čini savršenim dodatkom za slane kombinacije. Mekike najčešće poslužujemo uz sir, kajmak, pavlaku ili s druge strane uz slatke kombinacije sa medom ili džemom.

Recept za mekike. Meke i šuplje, podsjećaju na peksimete, udšipce, priganice… kako se kod vas zovu?

Tijesto treba mijesiti mekše od onog koje se koristi za kruh. Ova brza priprema traje samo 30 minuta. Dok popijem jutarnju kavu, tijesto će biti gotovo.

Sastojci:

  • 700 g brašna,
  • 1 vrećica (7 g) suhog kvasca ili 1 žlica,
  • 1 žličica šećera,
  • 1 žličica soli,
  • 500 ml mlake vode
  • i 2 žlice ulja.

Ostavite tijesto da se diže 30 minuta, a zatim ga ostavite da odstoji otprilike 15 minuta prije pečenja. Za pripremu pogledajte video recept na linku u opisu profila.

BONUS ČLANAK:

Božanski blagoslov za žene: Izbjegnite trombozu, očistite probavni sustav i zaustavite gubitak kose!

Fitosteroli služe kao moćni regulatori razine lipida u krvi zbog svoje visoke koncentracije i kemijske strukture koja je vrlo slična kolesterolu.

Nadalje, ti spojevi mogu smanjiti rizik od određenih vrsta raka i poboljšati imunološku funkciju. Sezamovo ulje pokazalo se vrlo učinkovitim u sprječavanju stvaranja krvnih ugrušaka, a lecitin se savjetuje zbog blagotvornog djelovanja na živčani sustav, pomaže u otklanjanju umora, borbi protiv depresije i podizanju razine energije. Dodatno, magnezij igra ulogu u ublažavanju migrena i stabilizaciji obrazaca spavanja.

Iako može predstavljati izazov za osjetljiv želudac, ovu hranu treba konzumirati s vremena na vrijeme jer služi kao izvrstan čistač probavnog sustava. Kad je pripremljen, najbolje ga je pržiti ili peći na niskim temperaturama. Nadalje, pokazao se korisnim u liječenju kroničnog zatvora, neredovitog pražnjenja crijeva i uklanjanja crijevnih parazita. Za hemoroide koji uključuju bol i krvarenje, nema boljeg lijeka od paste koja se stvara kombinacijom jedne žlice sezamovog praha s dvije žlice vode i jednom žlicom maslaca, koja se zatim može namazati na tost.

Osim učinkovitosti protiv upala i bolova povezanih s reumatoidnim artritisom i osteoporozom, osobama s manjkom kalcija preporučuje se svako jutro na prazan želudac piti mješavinu jedne žlice sjemenki sezama i 50 ml jogurta. Ova kombinacija ne samo da čuva zdravlje kostiju, već također nudi dobrobiti za kožu sprječavajući rast bakterija, gljivica i akni, stimulirajući aktivnost hormona kože, smanjujući ožiljke, liječeći suhoću i štiteći osjetljivu kožu.

Neophodna za žensko zdravlje na brojne načine, hrana igra ključnu ulogu tijekom trudnoće. Sjemenke sezama, bogate kalcijem, mogu ublažiti simptome PMS-a ublažavanjem bolova i grčeva glatkih mišića. Njihov značaj u prehrani trudnica je veći zbog sadržaja kalcija koji je sedam puta veći od onog u kravljem mlijeku, tim više što ženama tijekom trudnoće često ispadaju zubi. Osim toga, sjemenke sezama su izvor dijetalnih vlakana koja pomažu u ublažavanju zatvora koji se često susreće u drugom tromjesečju, pa se preporučuje da se konzumiraju u mljevenom obliku.

Uključite ovaj sastojak protiv starenja u sve svoje obroke. Pretežno zastupljen u bliskoistočnim, afričkim i azijskim kulinarskim tradicijama, također pronalazi svoj put u tijesta i kolače diljem svijeta. U SAD-u služi kao začin povrću i mesu, a ima takvu iznimnu kvalitetu da često zamjenjuje maslinovo ulje i koristi se u proizvodnji margarina. Poznata kao tahini, ova pasta nastaje mljevenjem suhih prženih sjemenki i dodatno se može pretvoriti u mlijeko.