Većina nas u svom kuhinjskom inventaru posjeduje barem jedan izgrebani lonac koji bismo nerado odbacili.

Uz pomoć portala przyslijprzepis pokazat ćemo koliko je jednostavno pomladiti staru tavu i, što je još važnije, vratiti je u praktičnu upotrebu. Jeste li primijetili da se na vašim dugo korištenim tavama sve više lijepi hrana svaki put kada kuhate?


Možda se pitate može li se oštećena posuda još uvijek spasiti i je li prikladno nastaviti je koristiti. Uz samo jednostavan i lako dostupan proizvod, uz samo 2 minute truda, možete riješiti problem.


Kako možete popraviti izgrebanu tavu? Dok gruba spužva ili žičana četka mogu učinkovito ukloniti tvrdu prljavštinu i opekline, uporaba ovih alata može oštetiti površinu posuđa.
Za brzo i povoljno obnavljanje posude od lijevanog željeza potrebna je samo obična kuhinjska sol. Međutim, prije upotrebe važno je temeljito očistiti tavu nježnom, finom spužvom i osigurati da je dobro osušena.


Započnite dodavanjem laganog sloja soli u suhu tavu i kuhanjem na laganoj vatri. Nakon što sol počne posmeđivati ​​i podsjeća na šećer od trske, možete je izvaditi iz tave i papirnatim ručnikom obrisati dno.

Ova metoda ne zahtijeva gotovo nimalo vremena i daje trenutne rezultate. Pečenje na sol služi kao izvrsna, prirodna tehnika za produljenje vijeka trajanja vašeg posuđa.

Ova tehnika je učinkovita i za posude. Ipak, kako biste kasnije izbjegli stvaranje novih ogrebotina na zdjeli, važno je za miješanje koristiti drvene ili silikonske lopatice umjesto metalnog pribora za jelo.

Kada je vrijeme za odlaganje dotrajale tave?

Niste sigurni kada baciti tavu? Jasan pokazatelj da je vrijeme za zamjenu posuđa je prisutnost zadebljalih i ljuštećih dijelova premaza.


Preporučljivo je prestati koristiti tavu kada se na dnu pojave i pojačaju tamne mrlje, jer oštećeni teflonski premaz predstavlja rizik za zdravlje.

Bitna je metoda koja osigurava da se hrana više ne lijepi trajno za površinu posude; nedvojbeno, svi mi u kuhinji imamo barem jednu neprijanjajuću tavu.

Ove tave služe kao izvrsna pomoć u spravljanju naših dragih jela, a značajna prednost je smanjena količina masnoće koju možemo iskoristiti tijekom kuhanja zahvaljujući neprianjajućem premazu. Međutim, s vremenom možemo primijetiti da se neprianjajući sloj počinje trošiti, što dovodi do određenih područja u kojima se hrana lijepi za površinu tave.
Svaka je površina podložna habanju, što dovodi do postupnog gubitka izvornih kvaliteta, što primjećujemo u smanjenoj učinkovitosti kuhanja. Osim toga, pougljenjeni ostaci mogu biti prilično zahtjevni za čišćenje, što nas dodatno odvraća od upotrebe ovih ugroženih tava.

Koji su koraci za stvaranje neprianjajućeg sloja na tavi?

Jedna jednostavna radnja može osigurati da površina zdjele izgleda kao nova.

Hrana će vam se prestati lijepiti, što vam omogućuje da koristite manje masnoće prilikom kuhanja.

Ova metoda je korisna za određene spremnike; brzo je i jednostavno. Iako mnogi možda nisu svjesni ovog pojačivača, on je doista izvrsna kućna tehnika.

Ovo će biti idealno za nove, cjenovno pristupačnije tave koje nemaju premaz protiv prianjanja, kao i za starije posuđe gdje je premaz istrošen ili potpuno uklonjen od redovne uporabe.

Koje korake treba poduzeti sljedeće? Za početak je važno temeljito oprati posudu kako na njezinoj površini ne bi ostali ostaci hrane ili prljavština.

Iako se deterdžent može koristiti, ključno je izbjegavati ga nakon postupka!

Posuda koja je oprana mora biti potpuno suha.

Zatim uzmite papirnati ubrus natopljen uljem i obrišite unutrašnjost i rubove posude.

Koristite ulje koje nema mirisa.

Posudu stavite na vatru i ostavite da se grije 3 do 5 minuta.

Možete ići naprijed i napuniti tavu uljem i zagrijati je kako je predloženo, ali ovo koristi pretjeranu količinu ulja. Umjesto toga, možete jednostavno obrisati cijelu površinu ručnikom jer je za isti učinak dovoljan tanak sloj ulja.

Posude prikladne za pećnicu, opremljene čeličnim ili plastičnim ručkama koje se mogu skinuti, možete peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 150 °C otprilike 35 do 40 minuta.

Nakon što se pečena jela ohlade, osušite ih papirnatim ubrusom.

Gotovo!

SAVJET: Ponovno nanesite ulje za kuhanje kad god se čini da tava gubi svoju neprijanjajuću kvalitetu ili ako hrana počne nejednako tamnjeti.

Izbjegavajte koristiti sapun za čišćenje posude nakon pečenja jer će on ukloniti masni sloj s površine.

Sljedeći put kad zagrijete tavu, iz nje bi se moglo nakratko pojaviti dim; ostavite da se slegne prije nego što ga koristite na uobičajeni način.

Dodatni savjeti za održavanje neprianjajućeg posuđa.

Odaberite ulja i masti koji ostaju stabilni na povišenim temperaturama. Čak i kada koristite tavu s neprijanjajućim premazom, još uvijek možete naići na mrlje uzrokovane zagorenim uljem. Najbolje je kloniti se takvih pojava.
Ako trebate nešto brzo pržiti, kratko zagrijte tavu na jakoj vatri. U suprotnom, preporučljivo je kuhati hranu na srednjoj vatri jer će tako produžiti životni vijek posude.
Koristite lopatice od plastike, silikona i drveta, zajedno s drvenim žlicama, kutlačama ili hvataljkama. Klonite se oštrog pribora koji bi mogao oštetiti površinu. Čak i ako ogrebotine nisu vidljive, njihova će prisutnost na tavi s vremenom postupno ugroziti njezin rad.

Prethodno smo opisali pravilnu metodu čišćenja zagorjele tave, koja uključuje korištenje samo vode i meke strane spužve. Osim toga, ključno je ostaviti spremnik da se potpuno ohladi nakon upotrebe prije pranja. Kada spremate tavu, imajte na umu da ona treba samostalno stajati ili visjeti i izbjegavajte na nju stavljati drugo posuđe koje bi moglo narušiti njezinu neprianjajuću površinu.