Ipak, postoji nešto što ono naprosto obožava, a toga je bitno da svi budu svjesni!

Jeste li bili svjesni da konzumiranje nezdravog doručka ili potpuno zanemarivanje doručka može imati štetne učinke na vaš mozak?

Obavljanje višestrukih zadataka kao što je vožnja dok razgovarate telefonom, pušenje, pijenje i izlaganje stalnom stresu također mogu imati negativne učinke na dobrobit osobe.

Hranjenje vašeg mozga zahtijeva konzumaciju hranjive hrane s malo masnoće.

Koristeći prijedloge portala smakdnia, možete dobiti uvid u štetne čimbenike koji utječu na vaš mozak, kao i u korisne elemente koji doprinose njegovoj dobrobiti.

Srećom, ne morate potpuno izbaciti slatkiše, što je dobra vijest.

Prema Alexandruu Vladu Ciurei, neurokirurgu s više od 50 godina iskustva, mozak ima naklonost prema čokoladi i potrebu za vodom, ali ono što je najvažnije, uspijeva zahvaljujući činu osmijeha.

S nevjerojatnim rekordom od gotovo 23.000 operacija na mozgu, ovaj istaknuti pojedinac ima titule profesora, liječnika veterana, ravnatelja hitne medicinske pomoći i vrsnog neurokirurga!

Najmlađa jedinka koju je liječio bila je stara svega dva dana.

S jedinstvenim razumijevanjem koje nadmašuje druge, on prepoznaje da su naše štetne navike temeljni uzrok bolesti mozga.

Ne očekujte zahvalnost od svog mozga ako ste stalno fiksirani na svom tabletu, telefonu ili televiziji na dnevnoj bazi.

U današnjem svijetu većina pojedinaca oslanja se na društvene mreže kao primarni način komunikacije, što je odluka koju mnogi smatraju teškom pogreškom.

Naše postojanje je namijenjeno zajedničkom životu, a ne izolaciji.

Postizanje zdravog mozga svima je dostupno jer su početni koraci do njega jednostavni i dostupni.

Ako se jednostavno probudite ranije od svoje uobičajene rutine, otvorite prozor, duboko udahnete, uključite se u nekoliko brzih i jednostavnih vježbi i popijete dvije čaše vode sobne temperature, možete se postaviti na pravi put za taj dan.

Kako biste dobro započeli dan, korisno je ustati što ranije, dajući priliku otvoriti prozore i udahnuti okrepljujuću svježinu jutarnjeg zraka.

  • Ne zaboravite uključiti dvije čaše vode u svoju rutinu, jer prva čaša pokreće probavni sustav, dok druga čaša revitalizira cijelo tijelo.
  • Prema riječima neurokirurga, jednostavnim rječnikom rečeno, pomaže nam da se probudimo iz sna.
  • Dok spava, mozak ostaje aktivan i marljivo funkcionira kako bi održao pravilan rad unutarnjih organa.

Osim toga, ispunjava razne druge značajne funkcije.

Ako se pojedinac uhvati u koštac s izazovnim pitanjem prije nego što utone u san, nesiguran u njegovo rješenje, može pronaći utjehu u činjenici da se odgovor često otkrije sljedeće jutro.

Nakon buđenja, mozak stvara korelaciju između misli, procjene, prisjećanja i naknadno sljedećeg dana predstavlja rješenje.

Prema profesoru Ciurei, pokušaj borbe protiv nesanice nemirnim noćima je uzaludan, ali postizanje odgovarajućeg sna je rješenje.

Štetan utjecaj pušenja na mozak odražava njegove negativne posljedice na srce.

Odvojite vrijeme za uživanje u doručku na miran i spokojan način.

Izbjegavajte brzinsko konzumiranje doručka ili ga jesti dok ste u prijevozu.

Profesor naglašava važnost započinjanja dana ležernim doručkom, uživajući u svakom zalogaju u mirnom okruženju. U ovom mirnom okruženju, lišenom briga, ometanja i prekida zbog pušenja, vaš će mozak doživjeti još veći užitak. Ključno je svom tijelu osigurati potrebnu energiju i mikronutrijente ujutro kako bi osigurali optimalno funkcioniranje tijekom dana. To je bitan aspekt, istaknuo je profesor.

Mozak ne preferira mast i meso.

Prema riječima neurokirurga, preporučljivo je ne raditi kompromise s kvalitetom mesa ako ga već konzumirate.

Prema riječima liječnika, meso nije neophodno za mozak, ali pruža određenu potporu tijelu kada se konzumira umjereno. Odlučiti se za niskokalorično meso, poput puretine i ribe, najzdraviji je izbor za vaše opće dobro. Mozak ne voli ni masnoću ni sol, stoga je važno ograničiti njihovu konzumaciju. Upuštanje u masnu hranu jednom ili dvaput godišnje, primjerice nakon blagdana, vjerojatno neće naštetiti. Međutim, ključno je napomenuti da svakodnevna konzumacija masti može imati štetne učinke na mozak i druge organe.

 

Što kažete na uživanje u slatkim poslasticama?

Osobito kada sadrže velike količine šećera, ne smatraju se sve ove opcije zdravima.
Prema riječima neurokirurga, mozak preferira tamnu prirodnu čokoladu, vrući prirodni kakao ili visokokvalitetni med.

Važno je da se večera sastoji od različitih uravnoteženih komponenti.

U večernjim satima posebno je teško napuniti želudac do maksimuma, naglašavajući da je to nemoguć zadatak.

Savladajte umijeće prepoznavanja točke u kojoj trebate prestati s konzumiranjem hrane kako biste postigli stanje sitosti.

Preporučljivo je prvenstveno piti običnu vodu i povremeno uživati ​​u voćnim sokovima, a također se suzdržati od gaziranih pića.

Mozak doživljava najveću razinu aktivnosti tijekom dva određena vremenska razdoblja: između 10:00-12:00 i 16:00-18:00.

U slučaju da se umori, imate mogućnost ponuditi ga kavom (pritom pazeći da je pijete laganim tempom).

Prema riječima liječnika, osmijeh se smatra najboljim pratiocem mozga, dostupan svima bez obzira na okolnosti u kojima se nalaze.

Stoga postaje ključno na vrijeme pobjeći od tuge i monotonije i umjesto toga njegovati sposobnost pronalaženja radosti u malim stvarima.

Manifestacija zaborava nije ograničena samo na starost; može se javiti i u relativno mladoj dobi. Kako biste spriječili Alzheimerovu bolest, neophodno je vježbati pamćenje.

Uključivanje u mentalne vježbe, poticanje komunikacije i održavanje otvorenog uma ključni su aspekti koji imaju veliku važnost.

Uključite se u šetnje, istraživanje novih mjesta, stjecanje znanja i uživanje u filmovima i TV emisijama koje nisu samo zabavne već i edukativne, a ne samo gubljenje vremena.

Uključite se u aktivnost rješavanja križaljki i zagonetki.

Mozak ima velike koristi od redovitog tjelesnog kretanja.

Postojanje je uvjetovano kretanjem.

Tri ključna elementa učinkovite komunikacije su govor, pisanje i fizički pokret.

Postoji zabrinjavajući broj pojedinaca koji su izgubili dodir s pravom suštinom glazbe i sposobnošću pronalaženja užitka u njoj, a da stvari budu još gore, nemaju želju sudjelovati u jednostavnom užitku plesa.

Opsežna istraživanja pokazala su da bavljenje plesnim aktivnostima učinkovito odgađa pojavu Alzheimerove bolesti.

Za optimalan odmor preporuča se spavanje ne kraće od šest sati.

Ova aktivnost učinkovito uklanja nepotreban nered iz uma, omogućujući veću mentalnu jasnoću.

Uspostavite rutinu odlaska u krevet u 22 sata, pazite da isključite i TV i računalo barem sat ili dva prije planiranog vremena za spavanje.

Umjesto bavljenja drugim aktivnostima, preporučujem da uronite u knjigu. To će vas opremiti potrebnim alatima za miran i ugodan odmor.