U današnjem članku dotaknut ćemo se popularne tema koja se odnosi na neugdone mirise u našem domu. Neugodni mirisi teško se mogu izbjeći u velikom domaćinstvu gdje se u većim količinama sprema hrana, a često ne možemo utjecati ni na vanjske mirise koji nehotice ulaze kroz prozore. Korištenje lovorovog lista može efikasno ukloniti neugodne mirise u domu. Posebno je korisno nakon kuhanja jela poput ribe ili pržene hrane, čiji se mirisi dugo zadržavaju. Dovoljno je kuhati nekoliko listova lovora u vodi desetak minuta i primjetit ćete veliku razliku.

Ipak, jedna od manje poznatih upotreba je stavljanje lovorovog lišća preko grijanog radijatora. Ova praksa učinkovito eliminira neželjene mirise, a istovremeno prožima dom suptilnim mirisom.

Jednostavno uzmite nekoliko listova i postavite ih iznad radijatora, pustite lovor da obavlja svoju funkciju. Isti princip vrijedi i za hladnjak; Stavljanjem svježeg lovorovog lišća unutra možete eliminirati sve mirise koje proizvodi hrana koja se unutra nalazi.

BONUS:

Godinama činimo istu grešku u održavanju rublja: nakon što završite s ovim čitanjem, vjerojatno ćete poželjeti trajno izbaciti omekšivač iz svoje rutine.

Stavite rublje u perilicu, zatim dodajte odabrani deterdžent, a zatim i omekšivač. Uključivanje omekšivača bitan je postupak za brojne pojedince, a to se lako opravdava zbog njegove funkcije u smanjenju statičkog prianjanja i bora na odjeći, uz pružanje mekoće i ugodnog mirisa.

Jeste li informirani da omekšivač može nanijeti više štete nego koristi vama, vašoj odjeći i perilici rublja? U sljedećim odjeljcima otkrijte istinski utjecaj omekšivača na proces pranja rublja i shvatite razloge za preporuku njegovog prekida. Nadalje, nudimo dvije prirodne alternative omekšivačima koje možete primijeniti u sljedećem ciklusu pranja rublja.

Osobe koje imaju osjetljivu kožu ili pate od ekcema mogu doživjeti alergijske reakcije kao posljedicu korištenja omekšivača. Takve reakcije mogu se očitovati kao svrbež i, u težim slučajevima, mogu rezultirati respiratornim komplikacijama. Studije pokazuju da omekšivači često sadrže kvaterne amonijeve spojeve, koji su povezani s astmom i iritacijom kože.

Posumnjate li na alergijsku reakciju na omekšivač rublja, nužno je odmah prestati s njegovom upotrebom i po potrebi zatražiti savjet liječnika. Dodatno, kako napominje centarzdravlja.hr, svu odjeću koja je bila u kontaktu s omekšivačem potrebno je ponovno oprati prije nošenja.

Omekšivači mogu oštetiti vašu odjeću.

Jednostavnim jezikom rečeno, omekšivač tkanine djeluje tako da odjeći daje prepoznatljiv “premaz”, poboljšavajući njihovu glatkoću i mekoću. Unatoč tome, ovaj mehanizam smanjuje sposobnost tkanine da upija vlagu, što može predstavljati značajne probleme u određenim okolnostima. Na primjer, ručnici mogu izgubiti svoju učinkovitost u upijanju vode, a sportska odjeća može teško upijati znoj tijekom fizičkog napora.

Nadalje, česta primjena omekšivača može uzrokovati nakupljanje ostataka na odjeći, ometajući učinkovito upijanje vode ili deterdženta tijekom pranja. To može dovesti do neučinkovitih ciklusa pranja, što u konačnici rezultira nepoželjnim mirisima koji ostaju “zarobljeni” unutar tkanine, čineći njihovo uklanjanje prilično izazovnim.

Upotreba omekšivača može oštetiti perilicu rublja.

Omekšivač za rublje pokazao se neučinkovitim za korištenje u perilicama rublja. Ova viskozna tvar, čak i kada je razrijeđena, ima potencijal stvoriti sluzave nakupine unutar ladice za deterdžent, što može potaknuti razvoj plijesni. Osim toga, produljena uporaba omekšivača može rezultirati začepljenim cijevima i odvodima, što može dovesti do kvarova u perilici rublja. S obzirom da se kod pranja na nižim temperaturama ne otapa učinkovito, potrebno je redovito čišćenje kuglica.

Omekšivači ne poboljšavaju čistoću odjeće.

Bez obzira na različite perspektive, omekšivač ne pomaže u procesu čišćenja. Djeluje slično kao regenerator za kosu nanoseći neprimjetan sloj koji omekšava tekstil i poboljšava njihov miris. Ciklus pranja koji se sastoji samo od omekšivača za rublje rezultirao bi nečistom odjećom; obrnuto, korištenje samo deterdženta očuvalo bi isti stupanj učinkovitosti čišćenja.

Omekšivači imaju štetan učinak na okoliš.
Većina omekšivača sadrži sastojke dobivene iz nafte, koji nisu biorazgradivi i mogu nanijeti znatnu štetu okolišu tijekom vremena. Kvarterni amonijevi spojevi, glavni sastojci većine omekšivača rublja, poznati su po svom štetnom utjecaju na morske ekosustave.

Osim toga, važno je obratiti pozornost na pakiranje. Uklanjanje plastičnog otpada zahtijeva prestanak korištenja plastifikatora.

Koje se zamjene mogu koristiti umjesto omekšivača?

Srećom, postoje nekomplicirane alternative koje mogu održati mekoću vašeg rublja bez oslanjanja na omekšivač.

Kako biste postigli mekši ishod pranja, dodajte ili pola šalice sode bikarbone ili četvrtinu šalice destiliranog bijelog octa. Ako je miris octa posebno jak, može biti korisno dodati nekoliko kapi eteričnog ulja. Unatoč tome, važno je imati na umu da se ocat nikada ne smije kombinirati s izbjeljivačem jer ova mješavina stvara opasne pare.