Iako imam dugu povijest izrade peciva, kiflica i knedli koje uvijek ispadnu predivno, nikad prije nisam pokušala napraviti mekane pekarske kiflice.

Pod “pekarom” konkretno mislim na one kiflice koje nađete u pekarnici—izdužene, malo veće i mekane poput oblaka. Moje uobičajene kiflice su malo manje (što svi preferiraju) i imaju ugodno hrskavu vanjštinu. Međutim, ovaj put mi je cilj bio proizvesti lepinje na pekarski način. Neću tvrditi da su baš kao oni iz pekare, jer vjerujem da su ove domaće verzije čak i superiornije. Imaju gušću teksturu i sadržajniju strukturu, ali mislim da to uvelike ovisi o vrsti brašna koje se koristi.

Pekarske kiflice možete pripremiti tako da budu šuplje, što vam omogućuje da ih napunite i premažete bilo kojim sastojcima po želji. Alternativno, možete ih izraditi i unaprijed punjene. Ja sam se ovom prilikom odlučila za šuplje kiflice, a drugu sam turu napunila šunkom i sirom. Teško mi je odrediti koja je verzija bolja jer smo uživali u svakoj i sve su bile ukusne!

U izradi peciva od dizanog tijesta, svi recepti dijele značajne sličnosti. Ipak, mali detalji mogu dovesti do varijacija. Ključ za postizanje uspješnih pekarskih peciva leži u predanosti i strasti prema tijestu. U biti, što veći trud uložite, rezultati će biti isplativiji. Dakle, pripremite se zasukati rukave, temeljito umijesiti tijesto i gledati kako se kiflice dižu poput gljiva nakon kiše! 🙂

POTREBNI SASTOJCI:

  • 1 kilogram  brašna,
  • 2 žličice soli,
  • 3 žličice šećera,
  • 2 vrećice suhog kvasca,
  • 100 mililitara suncokretovog ulja,
  • 400 mililitara vode,
  • 100 mililitara mlijeka
  • i 1 žlica jabučnog octa.
  • susam po želji

PRIPREMA:

U velikoj zdjeli pomiješajte sve suhe sastojke. Zatim zagrijte vodu i u nju dodajte ocat. Dodatno zagrijte mlijeko. U suhe sastojke postupno dodavati ulje, toplu vodu pomiješanu s octom i mlijeko, pa umijesiti tijesto. Korištenje kuhala za hranu ili miksera opremljenog kukama za tijesto čini ovaj početni korak jednostavnijim jer smanjuje lijepljenje za ruke; međutim, također možete odmah početi mijesiti ručno. Kada su sve komponente izmiješane i tijesto je što kompaktnije, premjestite ga na pobrašnjenu podlogu i nastavite temeljito mijesiti rukama. Ako je tijesto pretjerano ljepljivo, s vremena na vrijeme dodajte po malo brašna. Tijesto se smatra dobro umiješanim kada postigne potpuno glatku strukturu. Zapamtite, što dulje mijesite, to će gluten postati čvršći, što povećava njegovu sposobnost dizanja! Umiješeno tijesto nježno premažite uljem i premjestite u posudu s poklopcem ili pokrijte posudu plastičnom folijom i ostavite tijesto da odstoji na toplom 45 minuta. Nakon što se tijesto diglo, prevrnite ga na radnu površinu i izrežite na 20 do 28 komada, ovisno o veličini kiflica koje želite napraviti. Ako volite malo veće kiflice, možete tijesto podijeliti na 15 dijelova. Obje metode su savršeno prihvatljive. Ja sam svoj odlučio podijeliti na 21 dio. Pomoću valjka spljoštite svaki dio u duguljasti oblik; ako ga želite sačuvati, stavite ga na roladu i zarolajte. Za prazne kiflice jednostavno zarolajte kiflicu bez nadjeva. Osim toga, imate mogućnost zavrnuti rubove muffina, pa dobijete muffin koji podsjeća na poveći roščić. Oblikovane kiflice slažite u pleh obložen papirom za pečenje. Pokrijte ih kuhinjskom krpom i ostavite da odstoje minimalno 15 minuta kako bi malo narasli prije pečenja. Ako vrijeme dopušta, bilo bi poželjno da ih ostavite da odstoje 30 minuta prije pečenja. Nakon toga kiflice premažite razmućenim jajetom i na vrh dodajte sezam ili sjemenke po želji. Stavite ih peći u pećnicu zagrijanu na 180°C 20 minuta. Korisno je napomenuti da ako smanjite vrijeme pečenja, peciva će ispasti svjetlije boje i mekša, dok će produljenje trajanja pečenja za nekoliko minuta rezultirati tamnijom i malo hrskavijom vanjštinom.


I eto ga! Pekarske kifle su svježe pečene i pripremljene za posluživanje. Lijepo se provedite i uživajte!