Sastojci:
- 500 ml mlijeka,
- 9 većih čaša brašna
- 7 jaja,
- 300 g feta sira,
- 100 g susama,
- 100 g prženog kikirikija
- i 3-4 velike žlice kiselog vrhnja.
Priprema:
U dublju zdjelu dodajte brašno i ulijte toliko mlijeka da dobijete smjesu sličnu tijestu za palačinke. Preostalo mlijeko zagrijati dok ne zakipi, pa kipućim mlijekom preliti smjesu od brašna. Dobro promiješajte i vratite na štednjak da se kuha. Smjesu neprestano miješajte dok se ne zgusne, pazeći da ne zagori. Smjesu maknite s vatre i ostavite da se ohladi. Zatim umiješajte žumanjak zajedno s tučenim bjelanjcima. Zatim smjesu izliti u pleh obložen papirom za pečenje. Moja tepsija je dimenzija 42 x 28 cm. Zagrijte pećnicu na 170 C i pecite oko 15 minuta. Nakon pečenja roladu stavite na blago navlaženu krpu (neka krpa ne bude pretjerano mokra, samo malo vlažnu) i zamotajte roladu zajedno s papirom, pazeći da rolada ne pukne. Ostavite da se rolat ohladi. Kad se ohladi krenite s nadjevom. Na štednjaku popržite sezamove sjemenke uz stalno miješanje da ne zagore dok ne dobiju zlatnu boju. Neka se ohlade. Zatim sitno nasjeckajte kikiriki u prahu. Feta sir natrgajte i pomiješajte s vrhnjem, a ako feta nije posebno slana dodajte malo soli po ukusu. Uključite sjemenke sezama i nasjeckani kikiriki, pazite da se sve dobro sjedini. Odmotajte tijesto, premažite ga nadjevom i ostavite nekoliko žlica za premazivanje vanjskog dijela. Lagano ponovno zarolajte tijesto, zamotajte ga u papir za pečenje pa u vlažnu krpu i stavite u hladnjak na nekoliko sati. Ohlađenu roladu narežite oštrim nožem na komade debljine oko centimetar i ukrasite po želji.
BONUS ČLANAK:
KAŠALJ NESTAJE KAO POMETEN: Jednostavan sirup s DVA Sastojka – Slobodno ćete disati i eliminirati sve viruse iz svog organizma! (RECEPT)
Ovaj prirodni lijek ublažava kašalj, curenje iz nosa, grlobolju i pomaže u ublažavanju simptoma raznih drugih upalnih problema.
Luk je vrlo hranjiva i korisna namirnica. Bogate su sumpornim spojevima, pektinom i glukokininima koji imaju antibakterijska svojstva. Osim toga, luk je bogat izvor folne kiseline, kalcija, fosfora, magnezija, kroma, željeza, dijetalnih vlakana i joda, a svi oni doprinose protuupalnim i antivirusnim učincima. Ljekovita svojstva luka mogu se pripisati njegovom sadržaju vitamina, uključujući vitamine A, B1, B2, PP, C i fitoncide, koji zajedno djeluju na jačanje obrambenih mehanizama tijela.
Vitamin A igra ključnu ulogu u potpori pravilne funkcije imunološkog sustava te uz vitamin B2 doprinosi zdravlju sluznice i dišnog trakta. Vitamin C jača imunološki odgovor tijela, skraćuje trajanje prehlade i pomaže u rastu i učinkovitosti imunoloških stanica. Osim toga, potiče povećanje razine interferona koji ima antivirusna svojstva.
Fitocidi posjeduju moćna antibakterijska svojstva, pomažu u inhibiciji rasta i prijenosa virusa unutar tijela i učinkovito se bore protiv stanja poput tuberkuloze.
Izrada sirupa od luka je jednostavna i pristupačna, što ga čini pogodnim za odrasle i djecu. Savjetuje se za liječenje kašlja, smanjenje nakupljanja sluzi u dišnom sustavu, snižavanje tjelesne temperature i kod drugih upalnih stanja, osobito gornjih i donjih dišnih puteva. Luk pospješuje cirkulaciju, što pomaže u znojenju i uklanjanju toksina i virusa iz tijela.
Recept za sirup od luka:
- Jedna veća glavica luka
- i dvije do tri žlice šećera ili meda.
Luk nasjeckajte na sitno i umiješajte u šećer ili med. Pokrijte smjesu i ostavite da odstoji nekoliko sati. Nakon otprilike 3 do 4 sata procijedite 4 do 5 ml sirupa. Kako biste zadržali njegove nutritivne prednosti, preporučljivo je svaki dan pripremati svježi sirup jer se vrijednost s vremenom smanjuje.
U sirup od luka možete dodati i češanj protisnutog češnjaka koji će vam biti dodatna podrška u borbi protiv virusa i bakterija. Preporučuje se uzimanje sirupa tri puta dnevno, svaki put po žlicu (5 ml).