Oglasi - Advertisement

 

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Ova ljekovita biljka korisna je kod probavnih problema, reguliranja krvnog tlaka i jačanja imunološkog sustava. Ako se još niste susreli s kiselicom, preporučujemo da to učinite što prije.

 

Nakon prvog promatranja, okus ovog povrća može podsjećati na bilo koju tipičnu salatu; no ubrzo će otkriti bistru, osvježavajuću i gotovo citrusnu esenciju, idealnu za lijepe proljetne dane.

 

Može se konzumirati sirovo ili nakon termičke obrade.

Nabava i skladištenje: Prilikom berbe ili kupnje ove biljke pridržavajte se istih smjernica kao i kod nabave bilo kojeg drugog lisnatog povrća, poput rikule, špinata ili blitve.

 

Zelenje je potrebno kupiti isti dan kada ga namjeravate pripremiti, osobito kiselicu, jer ona uvene gotovo preko noći, bez obzira na način skladištenja.

 

Suzdržite se od branja lišća koje pokazuje promjenu boje ili oštećenja. Iako u mnogim slučajevima takve nesavršenosti mogu ukazivati ​​na to da su plodovi, iako vizualno manje privlačni, organskog podrijetla i da ih ne treba zanemariti, to se ne odnosi na kiseljak. Stoga je preporučljivo birati samo one listove koji su vizualno privlačni.

 

Što se tiče skladištenja hrane, kiselicu je poželjno koristiti odmah; međutim, ako ga morate ostaviti sa strane za sljedeći dan, neka bude na suhom mjestu jer vlaga može prouzročiti kvarenje. Kako biste upili višak tekućine, zamotajte kiselicu u papirnati ručnik i nemojte je prati prije spremanja u hladnjak.

 

Priprema za upotrebu u kulinarstvu:

  • Prije upotrebe u kulinarstvu listove kiselice potrebno je dobro oprati jer rastu blizu zemlje.
  • Ovaj postupak treba raditi list po list u hladnoj vodi, a zatim sušiti kuhinjskom krpom.

Dok neki pojedinci predlažu uklanjanje stabljike, mi vjerujemo da ako je stabljika mlada i nježna, može se bez oklijevanja zadržati.

 

Kiselica je delicija koja je skupa i nesvakidašnja, stoga je preporučljivo u potpunosti cijeniti njezinu vrijednost.

 

Pesto. Zamijenite kiselicu peršinom ili bosiljkom i slijedite tradicionalnu metodu za pripremu pesta. Ova zamjena će vašoj tjestenini dati izuzetno osvježavajući okus. U početku kiselicu možete kombinirati s nekom drugom biljkom, postupno povećavajući količinu prema osobnim preferencijama.

U svoje proljetno varivo, bogato raznim povrćem, pred kraj kuhanja dodajte izdašnu količinu kiselice.

 

Salate. Ako naiđete na mladu kiselicu, preporučljivo je ne podvrgavati je toplinskoj obradi; umjesto toga, uključite ga u svoju omiljenu salatu.

 

Zdravstvene prednosti kiselice

Ova biljka obiluje vitaminom C i stoljećima se u prirodnoj medicini cijeni kao jedna od najkorisnijih. U davna vremena korištena je za prevenciju i liječenje teških bolesti, uključujući skorbut, osobito u nedostatku alternativnih lijekova. U 19. stoljeću liječnici u Engleskoj koristili su kiselicu za liječenje raznih upalnih stanja u tijelu.

Kiselica pomaže probavi i djeluje blago laksativno, što povećava sadržaj tekućine u crijevima, optimizira njihov rad i olakšava omekšavanje stolice.

 

Smatra se mogućim antioksidansom i ima antikancerogena, kao i protuupalna svojstva.

Ova tvar se koristi za liječenje prehlade, gripe, upale grla i srodnih stanja. Važno je držati kiselicu podalje od stoke jer je otrovna za životinje.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here