Za pripremu potrebni su vam sljedeći sastojci:

450 mililitara toplog mlijeka, 40 grama svježeg kvasca, 1 žlica šećera, 60 mililitara ulja, 650 grama mekog brašna T400 (+- 50g), 1 jaje, i 100 grama putera/margarina. Za pripremu kolača slijedite ove korake:

Za početak pomiješajte kvasac s malo toplog mlijeka, otprilike 200 ml, zajedno sa šećerom i 2-3 žlice brašna. Smjesu promiješajte i ostavite da odstoji 10 minuta kako bi se kvasac aktivirao.

Započnite miješanjem 250 mililitara mlijeka, ulja i soli. Zatim u smjesu umiješajte kvasac. Nakon toga pomiješajte prosijano brašno sa ostalim sastojcima. Na kraju mijesite tijesto dok ne dobijete željenu gustoću.

Tijesto premažite uljem, a zatim preko njega stavite sloj prozirne folije i ostavite da se diže na toplom. Kada završite ovaj korak, nastavite mijesiti tijesto na površini posutoj brašnom i podijelite ga na 8 jednakih dijelova.

Stvorite sferne objekte. Kuglu spljoštite u oblik manjeg pravokutnog oblika, premažite maslacem, a na gornjoj površini napravite zareze.

Okupiti se. Izvedite istu radnju s preostalim kuglama.

Stavite tijesto u podmazan pleh promjera 30 cm. Ostavite da se diže dodatnih 20-30 minuta. Premažite umućenim jajetom i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva oko 20-25 minuta. Završite tako da pečenu pogaču premažete uljem.

 

BONUS ČLANAK:

Nakon što navršite 60 godina, važno je prepoznati tri navike s kojima biste trebali odmah prestati.

Otkrijte pet osnovnih radnji koje treba izbjegavati nakon što navršite 60 godina, dajući prednost brizi o sebi, ljubavi i dobrobiti za život ispunjen zdravljem, dugovječnošću i kvalitetom.

Kako starimo, postaje imperativ davati prioritet dobrobiti našeg fizičkog i mentalnog ja. Čineći to, ne samo da pokazujemo ljubav prema sebi, već također pokazujemo brigu za one koji su nam dragi. Naše životne navike igraju ključnu ulogu u određivanju našeg cjelokupnog zdravlja i životnog vijeka. Uvođenjem određenih promjena, uvođenjem ili uklanjanjem određenih navika, imamo moć uvelike poboljšati kvalitetu svog života.

Otkrijte tri radnje od kojih bi se osobe starije od 60 godina trebale suzdržati.

Vrijeme je da se oslobodite sjedilačkog načina života i počnete se kretati. Sjedenje i nebavljenje tjelesnom aktivnošću može dovesti do raznih zdravstvenih problema, a posebno utječe na srce, mišićnu masu, snagu kostiju, težinu i raspoloženje. Štoviše, negativno utječe na hormone i slabi tijelo. Kako bi se spriječili ti učinci, savjetuje se izbjegavati dugotrajno sjedenje i umjesto toga prihvatiti aktivan način života šetnjama prirodom i bavljenjem fizičkim aktivnostima.

2. Zanemarivanje važnosti oralnog zdravlja – Opća dobrobit tijela usko je povezana s oralnim zdravljem. Kako starimo, raste vjerojatnost da ćemo se susresti s bolestima desni i raznim stomatološkim problemima. Zato je ključno dosljedno održavati dentalnu higijenu, uključujući redovito čišćenje zubnim koncem i posjete stomatologu radi preventivnih pregleda. Stomatolozi također preporučuju korištenje oralnih irigatora i tekućina za ispiranje usta. Dajući prioritet pravilnoj njezi zuba, možete produžiti razdoblje dobrog zdravlja i zadržati atraktivan izgled.

3. Smanjite konzumaciju šećera – kada je riječ o lošim prehrambenim izborima, ništa nije nadmašilo štetne učinke konzumacije prekomjernih količina šećera. Te kalorije nemaju nikakvu hranjivu vrijednost i mogu imati dugoročne posljedice kao što su promjene raspoloženja, dijabetes i općenito loše zdravlje. Savjetuje se kloniti se gaziranih slatkih pića i umjetnih voćnih sokova.