Šokantna otkrića prof. dr. Ranka Raičevića, uvaženog pročelnika Klinike za neurologiju Akademije medicinskih znanosti, renomiranog redovitog profesora Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije Sveučilišta obrane u Beogradu i uvaženog predsjednika Društva neurologa Srbije, rasvijetlili su štetne posljedice koje izbor pića tijekom sparnih ljetnih dana može imati na naše tijelo, kao i optimalno korištenje klima uređaja. Ova otkrića koja otvaraju oči ostavila su bezbrojne pojedince zapanjenima, jer se čini da je većina ljudi sklona činiti istu kritičnu pogrešku.
Profesor dr. Raičević, gostujući na TV „Prva“, neustrašivo je govorio o štetnosti raznih loših navika i njihovim mogućim posljedicama.
Nelagoda uzrokovana ekstremnim temperaturama utječe na pojedince svih pozadina, budući da visoka vrućina uzrokuje širenje krvnih žila koje podržavaju vitalne organe poput mozga, srca i bubrega.
Čak i oni dobrog zdravlja teško podnose takve uvjete, dok se osobe s već postojećim vaskularnim problemima suočavaju s povećanim rizikom od daljnjih oštećenja pod ovim temperaturama.
Naglasio je kako je važno ne boraviti vani između 10 i 16 sati, kada je UV zračenje najintenzivnije, te osigurati odgovarajuću hidrataciju običnom vodom. Uz to, strogo je upozorio na konzumaciju gaziranih pića te izdao upozorenje na konzumaciju alkohola.
Neophodno je uvijek nositi bocu vode koja nije gazirana jer prekomjerni unos određenih iona potencijalno može dovesti do poremećaja srčanog ritma. Stoga je optimalan izbor pića negazirana voda. Iako se ne protivim povremenom konzumiranju gaziranih pića kod mladih, oni koji već imaju zdravstvenih problema trebali bi biti oprezni. U ovakvim okolnostima, strogo obeshrabrujem konzumaciju alkohola, jer dodatno širi krvne žile i smanjuje potrošnju kisika u mozgu i srcu. Štoviše, alkoholna pića predstavljaju povećani rizik tijekom ekstremnih temperatura, a najveća opasnost povezana je s jakim alkoholnim pićima.
Usred vrućih ljetnih dana, pojedinci se povremeno probude s pulsirajućom glavoboljom, zbog čega potraže pomoć neurologa kako bi utvrdili je li ta nelagoda posljedica jake vrućine.
Doista, okolnosti koje pridonose poremećenom spavanju i čestim buđenjima za čašu vode također su odgovorne za stvaranje manje odmornog stanja, budući da ionizacija atmosfere prolazi kroz promjene.
Korištenje klima-uređaja tijekom ljeta uobičajena je praksa, a neki pojedinci čak odluče ostaviti uređaj uključenim dok spavaju, unatoč savjetima liječnika da se to ne radi.
Svrha klimatizacije je osigurati ugodnu temperaturu u zatvorenom prostoru, a ne replicirati klimu na potpuno drugom mjestu. Njegova funkcija je stvoriti razliku od šest do sedam stupnjeva u odnosu na vanjsku temperaturu, osiguravajući da prostorija nije ni prehladna ni pretopla, već ugodna. No, porazno je primijetiti da se pri ulasku u prodavaonicu nerijetko postavlja temperatura od hladnih 18 stupnjeva, ističe dr. Raičević.
Kako prenosi Kurir.rs, preporučuje se postupno navikavanje tijela na promjene temperature. Stoga se savjetuje održavanje vanjske i unutarnje temperaturne razlike ne veće od pet-šest stupnjeva, iako je kod nas uobičajeno da razlika bude deset-petnaest stupnjeva.