Oglasi - Advertisement

Neophodno je ne zanemariti sljedeće simptome, osobito ako ste stariji od 40 godina.

Utrnulost i trnci u rukama: etiologija, dijagnoza i liječenje

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prisutnost utrnulosti i trnaca u rukama često izaziva zabrinutost jer ovi simptomi mogu značiti niz zdravstvenih problema. Prepoznavanje temeljnih uzroka je od presudne važnosti te je imperativ odmah potražiti liječničku pomoć kako bi se omogućilo odgovarajuće liječenje i spriječile moguće komplikacije.

Potencijalni čimbenici koji pridonose utrnulosti i trncima

Produljena razdoblja sjedenja ili stajanja u fiksnom položaju mogu dovesti do privremene obamrlosti kao rezultat pritiska na živce ili krvne žile. Obično je ovo stanje prolazno i ​​može se ublažiti promjenom položaja ili laganim istezanjem.

Neadekvatna cirkulacija Nedovoljan protok krvi u ekstremitetima može dovesti do osjećaja trnaca i obamrlosti. Niz čimbenika može pridonijeti lošoj cirkulaciji, uključujući sjedilački način života, pretilost i pušenje.

Oštećenje ili kompresija perifernog živca može nastati zbog različitih čimbenika, uključujući ozljedu, produljenu kompresiju živca, zlouporabu alkohola ili medicinska stanja kao što je dijabetes. Uobičajene manifestacije ovog stanja uključuju utrnulost, trnce i bol u zahvaćenom području.

Nedostaci određenih vitamina i minerala, posebice vitamina B12 i B6, kao i magnezija i kalija, mogu utjecati na funkcioniranje živaca i mišića. Takvi nedostaci mogu dovesti do osjećaja trnaca, grčeva i obamrlosti.

Bolesti i medicinska stanja

Diabetes:
Dijabetička neuropatija često služi kao glavni izvor utrnulosti i trnaca u udovima.

Multipla skleroza je autoimuni poremećaj koji pogađa živčani sustav, što dovodi do raznolikog niza neuroloških simptoma.

Osobe koje pate od migrene mogu se povremeno susresti s osjećajem trnaca kao sastavnim dijelom simptoma.

Utrnulost i trnci mogu poslužiti kao upozoravajući pokazatelji moždanog udara, osobito kada se javljaju uz dodatne simptome kao što su slabost ili paraliza.

Srčani udar: Osjećaj trnaca u rukama, posebno u lijevoj ruci, može ukazivati ​​na početak srčanog udara.

Nepovoljne navike:

Konzumacija duhana, prekomjerne količine kofeina, alkohola ili nedopuštenih supstanci mogu negativno utjecati na cirkulaciju i živčani sustav, što dovodi do osjećaja obamrlosti i trnaca.

Kada se posavjetovati s liječnikom: Ako naiđete na stalnu ili ponavljajuću utrnulost i trnce, osobito ako su ti osjećaji popraćeni dodatnim simptomima kao što su oštećenje vida, halucinacije, poteškoće s koordinacijom, nerazgovjetan govor ili gubitak svijesti, neophodno je hitno potražiti liječničku pomoć. Pravovremeno prepoznavanje i liječenje temeljnog stanja može uvelike poboljšati učinkovitost ishoda liječenja.

Dijagnostičke procjene:

Vaš će liječnik upotrijebiti niz dijagnostičkih instrumenata kako bi identificirao temeljni uzrok vaše utrnulosti i trnaca. Među tim alatima su:

Hematološke procjene:

Praćenje razine šećera u krvi: Dijabetička neuropatija često se javlja u kombinaciji s neadekvatno kontroliranim dijabetesom.

Procjena vitamina i minerala: Nedovoljne razine vitamina B12 i B6, kao i magnezija i kalija, mogu dovesti do neuroloških manifestacija.

Elektromiografska procjena (EMG) i studije živčanog provođenja (NCS)

EMG:

Procjena električne aktivnosti unutar mišića koja može identificirati neuromuskularne poremećaje.

Testiranje živčane kondukcije: Procjena brzine prijenosa živčanog signala koja pomaže u dijagnozi kompresije ili ozljede živca.

Snimanje magnetskom rezonancijom ili kompjutoriziranom tomografijom

MRI:
Sveobuhvatan prikaz mozga i leđne moždine koji može identificirati lezije ili razne druge nepravilnosti.

CT skeniranje: koristi se za brzu identifikaciju moždanih udara, tumora i raznih strukturnih anomalija.

Terapijski pristupi i modifikacije načina života

Nakon postavljanja dijagnoze, vaš će liječnik predložiti odgovarajuće mogućnosti liječenja koje mogu uključivati:

Zdravstvene intervencije

Medications:
Analgetici, antikonvulzivi i antidepresivi mogu biti učinkoviti u kontroli boli i ublažavanju raznih simptoma.

Fizioterapija: Aktivnosti namijenjene poboljšanju cirkulacije krvi i jačanju mišićne snage.

Promjene u načinu života

Diet:
Dobro zaokružena prehrana koja obiluje vitaminima i mineralima ima potencijal poboljšati zdravlje živčanog sustava.

Exercise:

Redovito tjelesno vježbanje pospješuje cirkulaciju i pozitivno pridonosi cjelokupnom zdravlju.

Uklanjanje štetnih navika kao što je prestanak pušenja, umjereni unos alkohola i smanjenje konzumacije kofeina može značajno poboljšati simptomatologiju. Od presudne je važnosti odmah se pozabaviti simptomima utrnulosti i bockanja kako bi se spriječile teške komplikacije i poboljšala ukupna kvaliteta života. Ako ste zabrinuti, važno je ne odgađati traženje pomoći.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here