Pad tlaka može dovesti do značajnih posljedica, posebice za mozak koji je vrlo osjetljiv na nedostatak kisika.
U području kardiologije, fluktuirajući krvni tlak nalikuje skrivenom labirintu. Iako je općeprihvaćeno da povišene temperature dovode do pada krvnog tlaka, praktična zapažanja pokazuju da se oscilacije krvnog tlaka očituju i tijekom ljetnih mjeseci. Određeni pojedinci doživljavaju izrazito visoka očitanja krvnog tlaka, dosežući razine od 180 ili 200, dok se većina bori s padom krvnog tlaka, naglašavajući visoko individualiziranu prirodu ovog problema.
Prim. Doktorica Biserka Obradović, specijalistica opće medicine, objašnjava da značajne varijacije krvnog tlaka uzrokuju nagle promjene vremenskih prilika. U razdobljima povišenih temperatura tijelo nastoji održati temperaturu širenjem krvnih žila i izazivanjem znojenja, što dovodi do gubitka tekućine i elektrolita, što pak uzrokuje pad krvnog tlaka.
Ipak, smanjenje tlaka može dovesti do značajnih posljedica, posebice na mozgu koji je vrlo osjetljiv na nedostatak kisika. Nasuprot tome, kada temperatura padne, tijelo reagira sužavanjem krvnih žila kako bi zadržalo toplinu, što dovodi do povećanja krvnog tlaka.
- Povišenje krvnog tlaka može biti i posljedica neadekvatne prehrane, posebice one koja uključuje prekomjeran unos soli.
- U takvim okolnostima visoki krvni tlak predstavlja značajne rizike, zbog čega je potrebno dosljedno praćenje i liječenje za očuvanje zdravlja srca i krvnih žila.
Simptomi kao što su glavobolja, ubrzano disanje i umor mogu ukazivati na fluktuacije krvnog tlaka. U slučaju niskog krvnog tlaka prva pomoć uključuje ležanje ili sjedenje kako bi se spriječio rizik od pada. Nasuprot tome, u slučajevima visokog krvnog tlaka savjetuje se primjena lijekova samo tijekom akutnih epizoda.U ljetnim mjesecima ključno je minimalizirati izlaganje pretjeranoj vrućini, osigurati dovoljan unos tekućine i održavati pravilnu prehranu. Ove su preporuke bitne za održavanje stabilnog krvnog tlaka i zdravlje kardiovaskularnog sustava, čak i tijekom vrućih ljetnih dana.
SAVJETI
U slučaju da se tlak smanji.
U slučaju niskog krvnog tlaka, početni način djelovanja je leći ili sjesti kako bi se spriječio rizik od nesvjestice, a također konzumirati običnu ili mineralnu vodu sa slanom tvari.
Ako se tlak poveća
U liječenju visokog krvnog tlaka preporučljivo je koristiti lijekove s brzim djelovanjem, koji bi trebali biti rezervirani isključivo za akutna stanja. Tijekom ljetnih mjeseci pametno je suzdržati se od aktivnosti na otvorenom u najtoplijem dijelu dana jer su tada rizici od dehidracije i niskog krvnog tlaka najizraženiji.
Tahikardija, dominantan problem, često se javlja s dehidracijom i vrućicom. Potrebno je održavati adekvatan unos tekućine. Također se preporučuje uravnotežena prehrana bogata svježim voćem i povrćem. Osim toga, poželjno je odijevati se slojevito i odlučiti se za odjeću od prirodnih vlakana.
Tjelesni trening je uvijek koristan, pod uvjetom da je ugodan za tijelo. Kada se pojavi umor, preporučljivo je suzdržati se od guranja preko te granice. Prestanite pušiti i dajte prednost zdravom i čvrstom snu jer je on od velike važnosti.