Radijatore je potrebno često čistiti jer se prašina brzo nakuplja u međuprostorima.
Kada se radijatori zagriju, prašina se prenosi u zrak i zagađuje zrak u prostoriji. To pridonosi nezdravom unutarnjem okolišu i može imati negativne učinke na zdravlje.
Osim toga, rebra radijatora koja su prekrivena prašinom ne rade maksimalno učinkovito kada je u pitanju grijanje.
Koji je značaj čišćenja radijatora?
Kako bi radijator učinkovito zagrijao prostoriju, važno je redovito čistiti i grijač i radijator. Čak i tanak sloj prašine može smanjiti toplinsku učinkovitost za otprilike 25 do 30 posto. Naravno, ovo smanjenje učinkovitosti će se kasnije odraziti na račun za grijanje.
Prljavi radijator može negativno utjecati ne samo na vaše financije. Kada se radijator grije dok je prljav, on oslobađa prašinu u prostoriju dok se topli zrak diže. To stvara nepovoljno okruženje za osobe s alergijama na kućnu prašinu. Čak i oni koji nisu alergični mogu iskusiti negativne učinke jer prašina može iritirati grlo i nosne prolaze. Ova situacija također predstavlja idealno tlo za razmnožavanje virusa prehlade i gripe. Stoga je neophodno redovno čišćenje radijatora, navodi Avaz.
Čišćenje vanjskog dijela radijatora može se obaviti bilo kada tijekom godine. No, ako namjeravate dubinski očistiti unutrašnjost, preporučljivo je to učiniti prije ili nakon sezone grijanja. Tijekom godine skuplja se značajna količina prašine, posebno unutar šuplje strukture, što čini grijač učinkovitim sakupljačem prašine.
Općenito, dovoljno je temeljito čišćenje i unutarnjeg i vanjskog dijela sustava grijanja jednom ili dva puta godišnje.
Jednostavna metoda
Ovaj TikTok video prikazuje jednostavnu metodu čišćenja unutrašnjosti radijatora. Tipično, panelni radijatori imaju labavo postavljenu rešetku na vrhu. U nekim slučajevima ćete ga možda morati odvrnuti sa stražnje ili bočne strane. Kako je rešetka često prilično dugačka i ne stane u umivaonik, najučinkovitiji način čišćenja je pod tušem u kadi.
Obično se prljavština može lako očistiti sapunom ili tekućinom za pranje posuđa zajedno s tankom krpom. Za uporniju prljavštinu, sredstva za čišćenje masnoće mogu biti učinkovita. Kada je u pitanju prljavština u rešetkama, korištenje četke je najučinkovitiji način uklanjanja.
Ako to ne pomogne, možete koristiti usisivač za uklanjanje prašine s radijatora. U slučaju da vam nedostaje parni čistač ili posebna četka za radijatore, rješenje možete pronaći u videu. To uključuje prolijevanje vode “kroz” radijator, što će potisnuti prašinu i prljavštinu u spremnike koji se nalaze ispod njega. Kada to učinite, jednostavno obrišite vlažna područja krpom. Prilično je jednostavno, zar ne?