Zmije privlače različiti mirisi i, vođeni njuhom, završavaju u vašem dvorištu ili blizu njega. Važno je znati šta ih najviše privlači kako biste na vrijeme spriječili potencijalne opasnosti.

Pazite da ne ostavljate ostatke hrane po svom dvorištu. Iako same zmije nisu zainteresirane za ove ostatke, one privlače glodare koji se hrane ostacima i ostavljaju za sobom svoj izmet, što može privući zmije na njihov omiljeni plijen.

Zmije koje žive u vodi ili poluvodenim vrstama izuzetno su osjetljive na miris vodozemaca kao što su žabe ili ribe. Osim toga, trebali biste biti svjesni mirisa ptica, njihovog izmeta ili gnijezda, uključujući ptičja jaja, koja također mogu djelovati kao magneti za ove gmizavce.

Zmije mogu osjetiti feromone koje oslobađaju druge zmije. Osim potrebe za hranom, potreba za razmnožavanjem je i dio njihovih urođenih instinkta, pa će se zmije, posebno tokom sezone mrijesta, skupljati na mjestima gdje osjete prisustvo drugih zmija.

  • Kako navode izvori Dnevnog avaza, da biste se zaštitili od zmija, posadite u bašti biljke sa mirisima koji odbijaju zmije, kao što su biljka zmija, neven, božikovina i krizanteme.
  • Šta učiniti ako vas ugrize zmija? Lokacija ugriza je vrlo važna, najopasniji su ugrizi u glavu ili vrat, ili kada zmija ubrizgava otrov direktno u krvni sud.

Stručnjaci preporučuju oprez u prirodi, obavezno nošenje zatvorenih cipela iznad gležnja i nošenje štapa. Takođe, važno je da pazite gde sedite i obratite pažnju na put ispred vas.

U slučaju ugriza važno je ne paničariti i ne pribjeći rješenjima za samopomoć. Osoba ima otprilike četiri sata prije nego što intoksikacija izazove trajno oštećenje organizma, što je više nego dovoljno vremena da potraži pomoć od medicinske ustanove.

Liječenje je najbolje prepustiti stručnjacima, jer sve europske otrovne biljke sadrže isti protuotrov koji proizvodi Torak.

Preporučuje se apsolutni odmor kako bi se usporila cirkulacija krvi i apsorpcija otrova. Potrebno je imobilizirati zahvaćeno područje i odmah prebaciti osobu u najbližu medicinsku ustanovu koja može primiti odgovarajući antitoksin.

Antivenom treba primijeniti što je prije moguće (intravenozno ili intramuskularno), pridržavati se protokola testiranja preosjetljivosti, uzeti bris na ranu na mikroorganizme, ranu očistiti antiseptikom, primijeniti antitetanusnu zaštitu i antibiotike biti dat.

Operacija može biti potrebna ako odumiranje tkiva ili veliki otok blokiraju arterijsku cirkulaciju udova.