Kada razgovaramo o kulinarskim “specijalitetima” na području Balkana, pecivo sa sirom će se definitivno istaknuti kod brojnih domaćica, a naročito je popularno na području Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Pecivo sa sirom se veoma često priprema kao brz i ukusan obrok za doručak ili užinu, a pravi se od mekanog tijesta sa slanim ili kremastim sirom.
SASTOJCI:
- 1 čaša vode (200 ml),
- 1 čaša mlijeka (200 ml),
- 1 žličica ulja (cca 100 ml),
- 1 paketić kvasca (10 g),
- 1 žlica šećera,
- 1 žličica soli ,
- i 5,5 do 6 šalica brašna (dodavati postupno).
Da biste ugradili 3 žlice škroba, prvo morate otvoriti 1 šalicu brašna.
Umiješajte 100 grama maslaca i jednu šalicu ulja za podmazivanje tijesta.
Za punjenje:
- 100 grama bijelog sira
- 100 grama cheddar sira.
Za premazivanje:
- 1 žumanjak
- tri žlice mlijeka.
PRIPREMA:
Umiješajte sve sastojke za tijesto da dobijete meku, neljepljivu smjesu i odmah je podijelite na deset jednakih dijelova.
Po završetku tog koraka, pokrijte tijesto krpom i nastavite ga razvaljati s mješavinom 1 šalice brašna i 3 žlice škroba, pazeći da bude elegantno oblikovano na limu za pečenje, kao što je prikazano u videu.
Nakon što su sve pripreme gotove, ostavite smjesu da odstoji 30 minuta kako bi se kvasac aktivirao. Nakon odmora nanesite smjesu od žumanjaka, pospite makom i nastavite peći na temperaturi od 190 stupnjeva.
Dopunski članak:
IZBJEGAVAJTE ODLAGANJE LJUSKI JAJA: Otkrijte metodu za stvaranje izvrsnog gnojiva za vaše biljke.
Ljuske služe kao izuzetno sporo oslobađajuće gnojivo zbog povišenog udjela kalcija. Dok se razgrađuju u tlu, oslobađaju kalcij, ključnu hranjivu tvar za zdravlje biljaka. Nadalje, kalcij igra vitalnu ulogu u regulaciji pH razine tla i ublažavanju njegove kiselosti.
Metode sakupljanja ljuski jaja
Za učinkovito sakupljanje ljuski jaja, preporučljivo je koristiti otvorenu posudu. Kako spremnik dostigne kapacitet, izmrvite školjke rukama kako biste stvorili dodatni prostor i nastavite s tim postupkom dok se spremnik u potpunosti ne napuni.
Nije potrebno prati školjke; međutim, ako postoji zabrinutost u vezi s mogućnošću neugodnog mirisa, preporučljivo je isprati ih pod tekućom vodom. Nasuprot tome, neoprane ljuske jaja sadrže veću količinu organske tvari.
Preporučljivo je pohraniti posudu s vagom na mjesto koje prima dovoljno sunčeve svjetlosti.
Korištenje ljuski jaja kao gnojiva.
Kako bi se ubrzao proces razgradnje, ljuske je prije nanošenja bitno usitniti. U idealnom slučaju, preporučuje se njihovo mljevenje u fini prah; međutim, za kućnu upotrebu može biti dovoljan električni mlin za kavu. Alternativno, tučak i mužar mogu se koristiti za ručno drobljenje ljuski.
Prilikom sadnje, zdrobljene ljuske jajeta mogu se ugraditi u dno rupe ili raspršiti po površini tla. Osim toga, kako bi se ubrzao proces razgradnje, ljuske se mogu obraditi u tlo nakon što se rasprše po površini. Dok je optimalno vrijeme za dodavanje ljuski u tlo jesen, također je dopušteno unijeti dodatnu količinu ljuski tijekom proljetne sezone.
Među vrstama koje će imati najveće koristi od primjene ljuski jaja su rajčica, paprika i patlidžan. Nadalje, za ljubitelje cvijeća, jorgovan je još jedna vrsta koja će imati velike koristi od ugradnje ljuski jajeta.
Ljuske jaja mogu se dodatno koristiti kao kompost.