U carstvu flore i gljiva valja istaknuti da se lisičarka (Cantharellus cibarius) ističe kao jedina vrsta otporna na sve parazite i mikrobe. Osim toga, naprstak je među iznimnim sortama koje ne propadaju. Nevjerojatno je da se crvi, bakterije i virusi nikad ne nalaze unutar naprstaka!
Komponente nogometa i njihova primjena:
HINOMANOZA – Meso biljke naprstak sadrži kemijski spoj hinomanozu, koji djeluje protiv različitih crijevnih štetočina, uključujući trakavice, crve, amebe i štetne bakterije, učinkovito ih eliminirajući od stadija jaja do odrasle dobi. Lisičarka djeluje tako da te organizme otapa i temeljito uništava.
ERGOSTEROL I TRAMETOLINSKA KISELINA – Biljka naprstac je smrtonosna za razne viruse, pokazujući zapaženu učinkovitost protiv svih oblika hepatitisa. Osim toga, služi za pročišćavanje jetre eliminirajući toksine i ostatke lijekova. Nadalje, lisičarka je korisna kod trovanja gljivama.
BETA KAROTEN – Gljiva lisičarka ima tri puta veći sadržaj beta karotena od onog u mrkvi. Ovaj karotenoid, poznat kao provitamin A, služi kao snažan antioksidans, štiti cijeli organizam od slobodnih radikala, a posebno blagotvorno djeluje na kožu i oči. Pomaže u zaštiti kože i sluznice. Osim toga, beta karoten dobiven iz naprstka pomaže u sprječavanju upale oka, poboljšava vid i ublažava suhoću kože i očne sluznice.
Posebno se preporučuje tijekom ljetnih mjeseci zbog svojih zaštitnih svojstava protiv UV zračenja za kožu. Dodatno, beta karoten štiti krvne žile od ateroskleroze inhibicijom oksidacije lipoproteina niske gustoće (LDL) kolesterola.
Beta karoten potiče sintezu proteina koneksina, čime se poboljšava ono što se naziva stanična izmjena, što je bitno za obnavljanje malih molekula unutar stanica. Dodatno, beta karoten pomaže u obnovi sluznice usne šupljine, pružajući zaštitu od afti, kao i blagotvoran učinak na stanice vrata maternice. Važno je napomenuti da naprstak doprinosi poboljšanju vida i služi kao preventiva protiv noćnog sljepila.
VITAMIN D – “VITAMIN SUNCA” – Sinteza vitamina D odvija se unutar ljudskog tijela, olakšana sunčevom svjetlošću (ultraljubičastim zrakama) i uljima prisutnim u koži. Kada koža potamni, proces proizvodnje vitamina D kroz kožu prestaje.
Nadalje, sredstva za zaštitu od sunca s visokom razinom zaštitne učinkovitosti smanjuju sintezu vitamina D. Istraživači s Albert Einstein College of Medicine otkrili su da kortikosteroidi značajno smanjuju apsorpciju vitamina D, što je također uočeno kod lijekova za snižavanje kolesterola kao što su statini.
Kada se razmatra utjecaj atmosferskog onečišćenja, nije neočekivano da nedavne studije provedene na osobama u dobi od 20 do 60 godina otkrivaju zabrinjavajuću statistiku: 63% ove populacije pokazuje nedostatak vitamina D, prema procjeni u proljeće.
Jesmo li doista svjesni značaja vitamina D?
Vitamin D igra vitalnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju i zuba, kao i u upravljanju metaboličkim sindromom (uključujući pretilost), oba tipa dijabetesa (I i II, karakteriziran inzulinskom rezistencijom), autoimunim poremećajima (kao što je reumatoidni artritis), osteoartritisu, osteoporozi, te u ublažavanju bolova u kostima i mišićima.
S obzirom na to da tijelo dobiva samo oko 40% vitamina D putem kože, neophodno je nabaviti ovu hranjivu tvar putem prehrambenih izvora ili dodataka prehrani. Gljiva lisičarka bogata je vitaminom D i služi kao učinkovit prirodni lijek za rješavanje nedostatka vitamina D.
OSTALI VITAMINI I MINERALI – Za razliku od ostalih gljiva, lisičarka obiluje vitaminom C, s 0,4 mg svježe tvari, te vitaminima B1 i B2. Osim toga, sadrži minerale kao što su kalcij, kalij, željezo i cink.
- U ovoj smo raspravi istaknuli ljekovita svojstva lisičarke, unatoč činjenici da se ova gljiva svrstava među najbolje gurmanske vrste.
- Porcija od 100 grama lisičarki sadrži samo 12 kalorija. Važno je napomenuti da ova gljiva svoju punu kvalitetu zadržava isključivo termičkom obradom.