Često zanemareno područje kod čišćenja hladnjaka uzrok je povećane potrošnje električne energije i lošeg učinka hlađenja, što je uobičajena greška svih.
Neka vam postane navika da redovito čistite hladnjak kao prioritet.
Za neke od ovih predmeta potrebno je redovito čišćenje, zadatak koji nam često izmiče iz glave.
Ako se njime ne rukuje pažljivo, uređaj može imati kvarove koji mogu dovesti do financijskih posljedica.
Web stranica newsy.gotujmy pružila je korisne smjernice za učinkovito čišćenje vašeg hladnjaka.
Tijekom sezonskih rutina čišćenja vjerojatno značajan broj pojedinaca odvoji vrijeme i za čišćenje hladnjaka, kako u proljeće tako i prije božićnih blagdana.
Odvajanje vremena za to redovito je korisno, a blagdanska sezona predstavlja idealnu priliku za određivanje prioriteta ovom zadatku.
Pobrinite se da marljivo očistite svaki kutak i pukotinu na policama hladnjaka, pritom pazite i na nužnost odmrzavanja zamrzivača.
Dok čistite, imate mogućnost ostaviti predmete iz hladnjaka vani kada je hladno vrijeme.
Kada se radi o čišćenju hladnjaka, mnogi od nas imaju tendenciju zanemariti određeno područje koje ima ključnu ulogu u njegovom učinkovitom funkcioniranju.
Zaronimo u temu kondenzatora hladnjaka i razjasnimo njegovu svrhu. Važno je napomenuti da kondenzator nije sinonim za “rupu” koja se obično naziva na stražnjoj strani hladnjaka.
Izvan uređaja, na stražnjoj stijenci, pronaći ćete kondenzator.
Istječući iz kompresora, plinovito rashladno sredstvo ulazi u zamotanu cijev, poprimajući svoj prepoznatljiv oblik.
Kao rezultat povišenog tlaka, rashladno sredstvo se kondenzira i vraća u svoje tekuće stanje.
Zbog oslanjanja na princip izmjene topline, kondenzator je strateški postavljen na stražnju stijenku hladnjaka kako bi se osigurala optimalna cirkulacija zraka.
Koja je preporučena metoda za čišćenje kondenzatora u hladnjaku? Tipično, ova komponenta ima tendenciju nakupljanja značajne količine prašine, što može spriječiti njenu optimalnu izvedbu.
Kada je kondenzator prljav, učinkovitost hlađenja hladnjaka je smanjena, što rezultira neravnomjernim hlađenjem.
Redovito čišćenje i usisavanje kondenzatora je neophodno kako bi se izbjegao ovaj problem.
Kako bi se izvršio ovaj zadatak, potrebno je isključiti hladnjak i premjestiti ga u obližnji prostor, te omogućiti jednostavan pristup njegovoj stražnjoj strani.
Zatim, uz pomoć četke s nježnim vlaknima, pažljivo očistite kondenzator pomicanjem četke gore-dolje.
U slučaju da prethodna metoda nije dovoljna, imate mogućnost dodatnog čišćenja krpom (bilo suhom ili lagano navlaženom) i ponavljanjem istog horizontalnog pokreta od vrha prema dolje.
Nakon što je kondenzator temeljito očišćen i osušen, možete nastaviti s ponovnim spajanjem hladnjaka na izvor napajanja.
Kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost uređaja, preporučljivo je provoditi redovito čišćenje, po mogućnosti svakih šest mjeseci.
Pobrinite se da kada se prihvatite zadatka čišćenja hladnjaka, temeljito očistite i unutrašnjost i vanjštinu, a pritom ne zaboravite obratiti pozornost na otvor koji se nalazi na stražnjoj strani.
Važno je redovito kontrolirati hladnjak na tjednoj bazi, pazeći da su police na kojima se drže lonci i druge posude očišćene.
Nažalost, postoje slučajevi kada određene tekućine, poput juha ili variva, mogu iscuriti iz lonca i preliti se na površinu hladnjaka.
U uglovima ovog uređaja može se naći plijesan u tragovima, osobito kada je hladnjak pun s obiljem povrća i voća.
Prilikom kupnje poželjno je artikle odmah prebaciti u posude ili staklene zdjele, ako je moguće.
Jeste li ikada odvojili trenutak da pregledate donju stranu hladnjaka?
Mali kanal vodi do rupe koja se nalazi naprijed.
Drenažni otvor, također poznat kao drenažni otvor, ima značajnu funkciju.
Zanemarivanje ili pridavanje nedovoljne pozornosti ovom aspektu može rezultirati brojnim neželjenim okolnostima.
Provjerite jeste li upoznati s potrebnim zadacima i razumijete li pravilno korištenje odvodnog otvora kako biste učinkovito ispunili svoju predviđenu funkciju.
Možete li mi, molim vas, reći gdje se nalazi odvodni otvor hladnjaka?
Odvojite trenutak da otvorite hladnjak i usmjerite pažnju na donji dio, točnije iznad ladice namijenjene za voće i povrće.
Smješten točno u sredini stražnjeg zida, postoji mali otvor s udubljenom površinom.
Odvodni otvor u hladnjaku osigurava jednostavno i učinkovito otjecanje vode.
Kao rezultat toga, nakupljanje kondenzirane vlage koja curi niz zidove koncentrira se na jednom mjestu.
Kako biste spriječili negativan utjecaj smrzavanja na hranu pohranjenu unutra, drenažni otvor omogućuje istjecanje vode iz hladnjaka.
Uobičajena pogreška koja se često primjećuje među korisnicima hladnjaka je tendencija stavljanja predmeta izravno uza stijenke uređaja.
Stvaranje plijesni i mikroorganizama unutar hladnjaka izravna je posljedica smrzavanja određenih proizvoda na njegove stijenke.
Kako smrznuti ostaci ulaze u odvod, postupno se nakupljaju i uzrokuju postupno začepljenje.
Nagomilavanje ostataka hrane i ambalaže, bez obzira na proizvod, može dovesti do neispravnog odvoda i stvaranja plijesni u hladnjaku.
Redovito čišćenje odvodnog otvora ključan je korak u sprječavanju začepljenja i osiguravanju da se proizvodi ne zalijepe za stijenke hladnjaka. Dakle, kako možete učinkovito deblokirati odvodni otvor?
Provedbom ove mjere učinkovito će se izbjeći potencijalna začepljenja.
Nažalost, u odsutnosti takve intervencije, odvod postaje začepljen, uzrokujući da nakupljena voda teče prema donjem dijelu hladnjaka.
Neuspjeh da odmah potvrdi širenje bazena u ovom području može rezultirati propadanjem i propadanjem povrća, voća i drugih pokvarljivih predmeta ispod.
Kako biste spriječili ove poteškoće, pri ruci pripremite toplu vodu i štrcaljku.
Počnite maramicom da uklonite ostatke hrane u blizini odvoda, nakon čega temeljito isperite otvor.
Nastavite s ubrizgavanjem vode više puta sve dok zvučno ne otkrijete njen nesmetan protok u predviđeni spremnik za odvod.
Kako biste odčepili začepljen odvod, jednostavno dodajte malu količinu sode bikarbone kako biste obnovili protok.
Kako biste osigurali optimalno održavanje, preporuča se odmrzavanje hladnjaka ili nanošenje jabučnog octa na stijenke nakon završetka procesa čišćenja odvoda. Napravite mješavinu od 2 šalice vode, 3 žlice octa i žličice tekućine za pranje posuđa.
Primjenom ove metode možete učinkovito dezinficirati unutrašnjost hladnjaka i eliminirati sve prisutne mikroorganizme i plijesan.