Životni vijek Tuta absoluta je nešto više od 20 dana na temperaturama višim od 25 stupnjeva, a može trajati i duže u hladnijim uvjetima, što zahtijeva stalne napore u borbi protiv štetnika.

Ličinke moljca rajčice, poznate kao Tuta absoluta, često se nalaze u staklenicima i mogu ozbiljno oštetiti stabljike ove kulture. Ovaj štetnik uspijeva u gotovo svim vremenskim uvjetima, jer se brzo prilagođava i nižim i posebno višim temperaturama. Postaje aktivan i na temperaturama ispod 10 stupnjeva.

Ženka odlaže stotine jaja na nadzemne dijelove biljaka, što dovodi do pojave žuto-zelenih ličinki unutar nekoliko dana. Te se ličinke, veličine otprilike jednog centimetra, ubušuju u plodove stvarajući rupe na njihovoj vanjštini. Na lišću su vidljiva oštećenja pokožice, što može rezultirati i njihovim sušenjem.

Životni vijek se proteže nešto više od 20 dana na temperaturama višim od 25 stupnjeva, dok traje duže u hladnijim uvjetima. To zahtijeva stalnu borbu protiv štetočina, koja počinje upravo u vrijeme sadnje rajčice. S obzirom da ovi štetnici mogu proizvesti čak 15 generacija godišnje, posljednje generacije prežive zimu u svojim razvojnim fazama, od jaja do leptira.

Borba protiv moljca rajčice predstavlja značajne izazove jer on zbog brojnih generacija brzo razvija otpornost na aktivne sastojke insekticida. Učinkoviti u suzbijanju ovog štetnika su insekticidi koji sadrže indoksakarb, spinetoram i klorantraniliprol, koji imaju kratku karencu do tri dana. Dodatno, moguća je prethodna primjena sredstava na bazi abamektina i lambda-cihalotrina, koji također ciljano djeluju na jajašca štetnika.

Treba izbjegavati korištenje istog sredstva u dva uzastopna tretmana, jer to dovodi do ranijeg razvoja rezistencije na ove djelatne tvari.

Ostale mjere:

Pomoću feromonskih zamki i ljepljivih traka možemo procijeniti ozbiljnost zaraze, ali djelovanje protiv moljaca može započeti čim se uhvati prvi leptir.

Kada su u pitanju nekemijske metode suzbijanja, najjednostavniji pristup je korištenje repelenata koji ometaju proces polaganja jaja, posebno usmjerenih na let ženki moljaca.

Snažne infuzije ljutih čili papričica u kombinaciji s alkoholnim octom, mljevenom paprikom i pelinom daju vrlo učinkovite rezultate.

Ličinka moljca također ne može podnijeti djelovanje ovih tvari, jer površina tijela postaje “spržena” zbog nedostatka zaštitnog oklopa.