“Prema riječima jednog od najpoznatijih liječnika u Rusiji, Sergeja Bubnovskog, svakodnevno bavljenje ovom praksom dovoljno je da spriječi bolove u kralježnici i onkološke probleme.
Brojne publikacije ističu neporecive prednosti niskih temperatura, bilo kroz aktivnosti poput plivanja u hladnim vodama ili hodanja bosih nogu po snijegu.
Sergej Bubnovski, jedan od najpoznatijih liječnika u Rusiji, govorio je o primjeni krioterapije kao sredstva za ublažavanje bolova u leđima i zglobovima.
Dosljedno ističem prednosti kratkotrajnih hladnih obloga za ublažavanje oteklina i bolova u koljenima. Zbog toga se pacijenti često pitaju: “Ako stavim led na koljena, hoće li mi se prostata i bubrezi ohladiti?
Odgovor je dosljedno jasan i definitivan: NE!
Međutim, i moji čitatelji i pacijenti često pokazuju oklijevanje, zbog čega je potrebna posebna rasprava o ovoj temi, koju ću ovom prilikom nastojati obraditi.
Dva bitna sustava doprinose održavanju stabilnosti, a to je postojanost unutarnje okoline tijela. Ovi sustavi uključuju termoregulaciju, definiranu kao sposobnost tijela da odgovori i na povišene i na snižene temperature okoline bez ugrožavanja funkcionalnosti unutarnjih organa kao što su pluća, bubrezi i organi dna zdjelice, kao i prilagodbu, koja se odnosi na sposobnost tijela da učinkovito funkcionira tijekom duljeg razdoblja u vrućim i hladnim uvjetima.
Dva odgovora tijela na vanjske čimbenike, hladnoću i toplinu, univerzalno su opažena kod svih pojedinaca, bez obzira na njihovo fizičko stanje. Međutim, dobro je poznato da neki pojedinci pokazuju veću toleranciju na toplinu, dok drugi učinkovitije podnose hladnoću.
Pojedinci mi se često obraćaju za savjet, misleći da je hipotermija glavni uzrok bolesti leđa i zglobova. Međutim, važno je napomenuti da kada tijelo doživi povećanje temperature iz bilo kojeg razloga, obično se preporučuje liječenje, jer se izraz “hipotermija” zapravo odnosi na upalu.
Potrudimo se razumjeti ovaj fenomen. Upala je odgovor mekih tkiva na poremećaje mikrocirkulacije, koji nastaju grčevima dubokih mišića kralježnice i zglobova. Ti se grčevi razvijaju postupno i često ih pojedinci ne primijete; međutim, mogu biti potaknuti produljenim razdobljima sjedenja u jednom položaju ili nedovoljnom tjelesnom aktivnošću.
Prema principima termoregulacije, tijelo proizvodi toplinu kao reakciju na vanjsku hladnoću, što rezultira poboljšanom cirkulacijom krvi. Međutim, kod pojedinaca koji dožive stagnaciju unutar dubokih mišića kralježnice i zglobova, stanje koje je uobičajeno među određenim populacijama, termoregulacija može biti ugrožena. Kod takvih se osoba grčevi mikrovila javljaju češće nego kod drugih.
Doista, izlaganje hladnoći može dovesti do grčeva u slomljenom mišiću. U području medicine ovaj se fenomen naziva “provokacijom”, a ne “uzrokom”. Kada je mišić aktivan i funkcionira, ne dolazi do grčenja kapilara, a mikroregulacija se ponovno uspostavlja vježbom. Posljedično, cirkulacija krvi se poboljšava kao reakcija na vanjsku hladnoću nakon tjelesne aktivnosti. Osim toga, nestaje nelagoda povezana s edemom mekog tkiva, koji nastaje zbog poremećene mikrocirkulacije.
Koje je preporučeno trajanje primjene terapije prehlade?
Nedavna istraživanja u području fiziologije pokazala su postojanje proteina stresa koji sintetizira mozak kao odgovor na šok učinke izlaganja hladnoći na tijelo.
Proteinski stres služi kao ključna zaštita unutarnjih organa od ishemijskih procesa, koji uključuju smanjenu opskrbu krvlju zbog suženja ili kompresije krvnih žila koje zahvaćaju organ ili određene dijelove tijela, kao i onkoloških bolesti. Shodno tome, kratko uranjanje u hladnu vodu na 5 sekundi ili podvrgavanje tijela hladnom tušu u trajanju od 15 do 20 sekundi može pomoći u ublažavanju bolova u leđima i zglobovima, a također služi i kao preventivna mjera protiv raznih bolesti.
Za postizanje lokalnog učinka na zahvaćeni zglob stavlja se hladan oblog u trajanju od 5 do 7 sekundi. Nakon bilo kojeg od prethodno opisanih postupaka, savjetuje se trljanje tijela ili ohlađenog zgloba suhim, čvrstim ručnikom, napominje Aura.
Odgovor će se očitovati kao povećanje temperature u cijelom tijelu ili u zglobovima, što ukazuje da je mikrocirkulacija ponovno uspostavljena.
Zaključno, za ublažavanje i prevenciju tegoba u zglobovima i kralježnici preporučljivo je svaki dan uranjati u hladnu vodu u trajanju od pet sekundi.