Ivan Ristić, meteorolog hobist, izjavljuje da se trebamo pripremiti na hladnije razdoblje od očekivanog.
Nakon najtoplijeg ljeta i niza rekordno toplih mjeseci, pojavila su se predviđanja koja pokazuju da će jesen biti topla, uz blažu zimu 2024./2025. Unatoč tome, neke prognoze sugeriraju da su promjene već u tijeku, što ukazuje da možda ulazimo u puno hladniju fazu nego što se prije očekivalo.
Meteorolog amater Ivan Ristić ističe da se “dogodila značajna promjena cirkulacije na Zemlji, fenomen kakav nije zabilježen od šezdesetih godina prošlog stoljeća kada je započelo mini ledeno doba. Ostaje neizvjesno hoće li se ovoga puta dogoditi klimatski preokret jer znanstvenici posjeduju ograničena znanja o tome”. stvar.
Ristić je podijelio uvide iz internetskih izvora koji sugeriraju da se s uraganima događa nešto neobično, budući da ostaju iznenađujuće mirni unatoč vrhuncu sezone, a Atlantski ocean je slično miran.
Izvanredne transformacije u pustinji i nova pojava.
Značajne promjene također su utjecale na pustinje, jer su se poplave dogodile u Maroku i Alžiru, regijama koje su obično suhe i planinske.
Fenomen El Niño odgovoran je za iznimno visoke temperature prošle i ove godine; međutim, meteorolozi na globalnoj razini pokazuju da se El Niño bliži kraju. Nakon kratke neutralne faze, ustupit će mjesto La Niñi, fenomenu koji se pojačava kada su temperature oceana niže.
“Nećemo više biti žarište Balkana.
Što se tiče Srbije, Ristić tvrdi da ona više neće biti žarište Balkana i da neće biti dotoka toplog zraka iz Afrike.
To ukazuje da trebamo očekivati hladniju zimu. Temperatura zraka u Srbiji počela je padati, što je rezultiralo svježijim uvjetima i malo oborina. U gradovima će temperature dosezati tek 14-15 stupnjeva. Možemo se veseliti temperaturama od 23-24 stupnja, ali tek kako se bliži kraj rujna.
Polarni vrtlog uzrokuje pomake.
Trenutna vremenska situacija, zajedno sa pauzom u ozbiljnim događajima, naziva se “zatišjem prije oluje”, a kao što smo već napomenuli, polarni vrtlog nesumnjivo je pomeo ljeto s našeg područja.
Ristić navodi: “Trenutne projekcije pokazuju da će visinska ciklona zahvatiti naše područje do kraja rujna, donoseći povremenu kišu i niže jesenske temperature. Nadolazeću jesensku i zimsku sezonu obilježit će interakcija azorskog i sibirskog anticiklona i njihovih ogranaka diljem Europe pospješit će dotok hladnijeg zraka u naše krajeve i dovesti do stvaranja sredozemne ciklone od koje se očekuju oborine — u početku u obliku kiše, a krajem jeseni prijeći u snijeg. u zimu. Postoji mogućnost da početkom studenog padne neočekivani snijeg.
Poteškoće privikavanja na pravo zimsko vrijeme.
Ristić izražava zadovoljstvo zbog prilike da ponovo doživimo prave zimske dane, ali priznaje da bi ove zime za nas bile veliki izazov.
Ristić zaključuje: “Više od pola zime proveli smo na terasama kafića, obučeni u trenirke i tenisice, a zamislite samo da je -21 stupanj. Hladnoća bi nam svima zaboljela glavu. To nije naivno razmišljanje. Baš kao ljeto je predstavljalo izazove svakodnevnom životu s toplinskim valovima, zima može donijeti svoje poteškoće, iako u potpuno drugoj krajnosti.