POTREBNE KOMPONENTE:

Za biskvit:

  • 10 bjelanjaka,
  • 300 gr šećera,
  • 1 žlica octa
  • i 1 vrećica vanilin šećera.

Za podlogu:

  • 10 žumanjaka,
  • 150 grama maslaca,
  • 1 žlica šećera u prahu,
  • 3 žlice brašna,
  • 2 žlice mlijeka,
  • 250 ml gustog vrhnja
  • i 300 g svježih jagoda.[moze i neko dr.voće]

Kakav je proces njegove pripreme?

Za izradu kolačića počnite mikserom tući bjelanjke, postupno dodajući šećer pomiješan s vanilin šećerom. Nastavite miješati dok se ne postignu čvrsti vrhovi. Pleh obložiti papirom za pečenje i u tepsiju sipati umućene bjelanjke. Raširite ih i sušite u pećnici na 130 stupnjeva oko 80 minuta.

Fil: sjediniti šećer sa žumanjcima. Zatim umiješajte brašno, gustin i malo mlijeka.
U šerpi zagrijte preostalo mlijeko pa dodajte smjesu od jaja uz neprestano miješanje dok se fil ne zgusne.
Ostavite da se potpuno ohladi.

Kašiku šećera sjediniti sa puterom i postepeno dodavati ohlađeni fil. Mikserom mutiti dok fil ne postane pjenast. U posebnoj zdjeli umutiti slatko vrhnje.

Skinite papir za pečenje sa kore i prerežite je na dva dijela. Polovinu fila naneti na jednu od polovina kore.
Na to poslagati narezane jagode pa preko njih dodati pola šlaga.

Na vrh staviti još jedan sloj kore. Preko toga rasporediti ostatak nadjeva. Narežite jagode na ploške i posložite ih na fil. Preostalim šlagom premažite tortu. Po želji ukrasite svježim jagodama.

BONUS ČLANAK: 

ŠIŠARKE ZA ZDRAVLJE: Tradicionalni lijek za zdravlje štitnjače.


Hipotireoza se odnosi na stanje neadekvatne proizvodnje hormona štitnjače. Primarni razlog za ovo stanje tipično je kronična autoimuna upala koja zahvaća štitnjaču.

Za one koji imaju ovo stanje, prirodni lijekovi predlažu jednostavan recept koji zahtijeva samo dva lako dostupna sastojka.

Potrebne namirnice: 15 svježih šišarki i 50 ml domaće rakije.

Upute za izradu:

Tijekom proljeća sakupite 15 mladih češera promjera 3-5 cm. Temeljito ih sameljite kako biste postigli finu konzistenciju. Zatim dodajte 50 ml kvalitetne votke ili domaće rakije i ostavite smjesu da stoji deset dana u poklopljenoj posudi. Nakon što to razdoblje prođe, procijedite tekućinu.

Kada ga uzimati i odgovarajuća doza:

Uzmite pet kapi tri puta dnevno. Pustite da liječenje traje tri tjedna.

Utjecaj bora na naše blagostanje.

Od davnina se bor koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje reume i za čišćenje dišnog sustava, uz liječenje kašlja, plućnih bolesti i hipotireoze.

Bor je među najzastupljenijim četinarima, a svaki dio ovog stabla ima ljekovita svojstva. Jedna od prednosti bora je njegova dostupnost tijekom cijele godine, a njegove ljekovite komponente najjače su kada se beru u proljeće.

Ljekovita svojstva nalaze se u smoli bora, kori, mladicama, mladim šišarkama i borovim iglicama. Da biste zadržali vitamin C kojim ova četinjača obiluje, iglice treba koristiti svježev jer se sušenjem smanjuje njihova moć. Osim toga, nije široko poznato da lomljenje igala na manje komadiće može povećati njihovu učinkovitost liječenja za čak 80 posto.

Mlade borove šišarke, veličine 3-5 cm, koriste se za svoje ljekovite prednosti, budući da odrvene i gube svoja svojstva kako sazrijevaju.