Postoji uobičajena pritužba među pojedincima u vezi s kvalitetom sna.

Neki pojedinci izražavaju frustraciju zbog izazova ulaska u noćni san, dok drugi žale na poteškoće s jutarnjim buđenjem.

U novije vrijeme sve je više pritužbi na lošiju kvalitetu sna. Taj se pad može pripisati različitim čimbenicima, uključujući nagle promjene vremenskih uvjeta koji utječu na našu sposobnost spavanja. Dr. Irena Đorđević, renomirana psihijatrica i psihoterapeutkinja, nedavno je u emisiji “150 minuta” na Prvoj rasvijetlila uzroke nesanice. Ne samo da je pružila uvid u razloge ovog poremećaja spavanja, već je ponudila i dragocjene savjete o tome kako poboljšati ukupnu kvalitetu sna.

Tijekom tog vremena, čest problem koji se javlja poznat je kao sindrom proljetnog umora. Kako prelazimo u proljetnu sezonu, naša tijela doživljavaju određene prilagodbe koje mogu dovesti do osjećaja iscrpljenosti i pospanosti.
Smanjenje sunčeve svjetlosti tijekom zimske sezone ima potencijal utjecati na razinu energije i raspoloženje. Dr. Đorđević ističe važnost prilagodbe ovim promjenama kako bi se osigurao miran san.

Postoji više čimbenika koji mogu pridonijeti nesanici, kao što su genetska predispozicija, dob, stres i cjelokupno zdravlje. Dok neki pojedinci mogu učinkovito funkcionirati s manje sna, drugima je potrebna veća količina odmora.
Stjecanje razumijevanja vlastitog tijela i prilagođavanje obrazaca spavanja u skladu s tim ključno je za održavanje optimalnog zdravlja.

Mjera dobrog noćnog sna proteže se izvan njegovog trajanja; obuhvaća kako se osjećamo nakon buđenja. Prisutnost pomlađivanja i osjećaja vitalnosti služi kao dokaz kvalitete našeg sna.
Gubitak fokusa, razdražljivost i umor pokazatelji su da osoba možda pati od nesanice. Ako ove manifestacije traju dulje od dva tjedna, bilo bi mudro razmotriti savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom.

Kako bi olakšao proces uspavljivanja, dr. Đorđević predlaže uključivanje rituala prije spavanja. Korisna praksa je isključivanje elektroničkih uređaja, poput mobitela, barem sat vremena prije spavanja, što pomaže u smirivanju uma.


Uključivanje umirujućih postupaka poput umirujuće kupke, ispijanja vruće šalice čaja ili prepuštanja umirujućoj glazbi može uvelike pridonijeti poboljšanju kvalitete sna. Praksa dobre higijene spavanja, koja uključuje ove aktivnosti, ključna je za uspostavljanje zdrave rutine spavanja i promicanje cjelokupnog zdravlja.

Ukratko, ključno je prepoznati i riješiti problem nesanice kako bi se očuvao kvalitetan san i očuvalo cjelokupno zdravlje i dobrobit, jer svaki pojedinac ima različite potrebe za snom.