Imam duboku naklonost prema ovom gotovo zaboravljenom, drevnom jelu.
Sastojci:
Za ovaj recept trebat će vam 2 decilitra vode, 2 decilitra mlijeka, otprilike 300-400 grama sira ili vrhnja, 8 žlica kukuruznog brašna, 1 žlica neotopljene masti (osim ako koristite vrhnje, u tom slučaju nije potrebno) i 1 žličica soli.
Priprema:
Pomiješajte mlijeko, vodu i mast u loncu i zakuhajte. Zatim u smjesu umiješajte sir i sol. Kad ponovno zavrije, smanjite vatru i postupno dodajte kukuruzno brašno uz neprestano miješanje. Pustite smjesu da lagano kuha otprilike 10 minuta. Jelo je gotovo kada se na dnu posude stvori blago zagorjeli sloj. Da biste poboljšali okus, uz jelo slobodno dodajte vrhnje, jogurt, kiselo mlijeko ili prilog po želji.
BONUS:
Primjenom ovog organskog gnojiva možete očekivati obilan urod rajčice, a plodovi će narasti do impresivne veličine.
Kako biste postigli divnu kombinaciju slatkoće i ljutine u svojim rajčicama, samo pospite malu količinu sode bikarbone na korijen biljke. Kako soda bikarbona prodire u tlo, ona učinkovito smanjuje razinu kiselosti, što dovodi do željenog profila okusa.
Korištenje ribljih glava kao organskog gnojiva za vrtove je dugogodišnja praksa. Ideja da su posebno korisne za uzgoj rajčica nije neistina koju treba razotkriti. Zaista je učinkovit!
Kada se riblje glave razgrađuju, oslobađaju vitalne hranjive tvari kao što su dušik (N), kalij (K), kalcij (Ca) i fosfor (P), zajedno s drugim bitnim elementima u tragovima. Međutim, postoji potencijalni problem kod zakopavanja ribljih glava jer ih životinje mogu iskopati. Kako bi se to spriječilo, preporučljivo je kopati duboko, na minimalnu dubinu od 30 cm.
ASPIRIN
Kako biste ojačali imunološki sustav biljaka i zaštitili se od bolesti kao što je plamenjača, a pritom pospješili proizvodnju rajčice, stavite 2-3 tablete aspirina u otvor u tlu. Bile cijele ili mljevene, tablete sadrže salicilnu kiselinu koja je zaslužna za njihovu učinkovitost.
Kako bi se riješio problem nedostatka magnezija (Mg) u rajčicama, preporučljivo je staviti 1 ili 2 žlice gorke soli na dno sadnice tijekom procesa presađivanja, bilo da se radi o posudama ili u vrtu. Bitno je gorku sol pokriti tankim slojem zemlje kako bi se spriječio izravan kontakt između korijena i magnezijevog sulfata.
RECIKLAŽA OSTATAKA KAVE
Umjesto da bacate ostatke kave, dobro ih iskoristite u svom vrtu! Pomiješajte 2 litre vode s pola šalice taloga kave i ostavite smjesu da stoji cijeli dan. Ovaj se pripravak može sigurno izliti izravno na korijen biljke, ne predstavljajući prijetnju samoj biljci niti djeci koja se mogu igrati u blizini. Nadalje, korištenje kave u prahu ima potencijal za borbu protiv različitih gljivičnih zajednica koje predstavljaju prijetnju biljkama. Jednostavnim posipanjem finih čestica po tlu, gljiva će biti prisiljena na povlačenje.