Dr. Jeremy London, poznati kardiolog i kardiokirurg, na TikToku odgovara na pitanja pacijenata. Pitali su ga zašto uzima aspirin kad ima srčani udar.

“Infarkt je začepljenje krvotoka u krvnoj žili. Srčani mišić tada gubi krv, što dovodi mišić u veliku opasnost. Nakon samog začepljenja dolazi do većeg začepljenja, što dodatno povećava rizik. Uzimanje aspirina može smanjiti ovaj rizik, au nekim slučajevima šteta se može smanjiti ako odmah nazovete hitnu pomoć i žvačete 325 miligrama aspirina kako biste brže preživjeli, kažu liječnici.

Iako je najčešći simptom bol u prsima, simptomi se razlikuju od osobe do osobe, pri čemu neki imaju blage simptome, neki imaju teške simptome, a neki nemaju nikakvih simptoma.

Uobičajeni simptomi srčanog udara:

– Bol u prsima – osjećaj pritiska, težine, stezanja ili stiskanja u prsima ili ispod prsne kosti koji traje više od nekoliko minuta ili može nestati i opet se vratiti
-Bol ili nelagoda koja se širi na rame i/ili ruku (obično lijevu stranu, ali može zahvatiti obje ruke), leđa, vrat, čeljust, zube, a ponekad čak i gornji dio trbuha
-Hladan znoj
-umor
– Mučnina ili želučane tegobe – Srčani udar često se pogrešno smatra lošom probavom ili žgaravom
– Vrtoglavica ili iznenadna ošamućenost
– Kratkoća daha, otežano disanje
– Ubrzan ili neujednačen rad srca (palpitacije)
– Intenzivni osjećaji tjeskobe (slično napadu panike)
-Nesanica.
Ponekad je prvi simptom srčanog udara srčani zastoj
Simptomi se razlikuju kod muškaraca i žena. Kao i kod muškaraca, najčešći simptom srčanog udara kod žena je bol ili nelagoda u prsima. Ali žene također mogu osjetiti druge simptome koji se obično ne povezuju sa srčanim udarom, kao što su nedostatak zraka, mučnina/povraćanje i bol u leđima ili čeljusti.

Simptomi srčanog udara kod žena:

– Neugodan pritisak, stezanje, punoća ili bol u središtu prsnog koša koji traje dulje od nekoliko minuta ili nestaje i zatim se vraća
-Bol ili nelagoda u jednoj ili obje ruke, vratu, ramenima, gornjem dijelu leđa, čeljusti ili abdomenu
– Kratkoća daha sa ili bez nelagode u prsima
– Hladan znoj, vrtoglavica
– Mučnina i/ili povraćanje
– crijevna nelagoda (poput probavnih smetnji)
– Neuobičajen umor
– Problemi sa spavanjem.
Iako srčana bolest ponekad nastupi iznenada, mnogi ljudi osjećaju znakove upozorenja i simptome satima, danima ili tjednima unaprijed. Jedan od ovih znakova upozorenja može biti bol ili pritisak u prsima (angina), koji se često javljaju i ne prolaze s mirovanjem…

Što je tihi srčani udar?

Kao što ime sugerira, tihi srčani udar je onaj bez ikakvih očitih simptoma koji se obično povezuju sa srčanim udarom, kao što su vrtoglavica, ubrzani ili nepravilni otkucaji srca (palpitacije), problemi s disanjem i tjeskoba. Teško je znati radi li se o tihom srčanom udaru jer se događa bez upozorenja.

Kada potražiti liječničku pomoć?

Najbolje vrijeme za liječenje bolesti srca je unutar sat ili dva nakon pojave simptoma. Ovisno o vašem zdravlju, duže čekanje znači više štete i manje opcija.