Ne samo da je ovaj sok ukusan, već posjeduje i ljekovita svojstva koja pomažu u borbi protiv reume i artritisa. Njegov visok sadržaj gvožđa takođe ga čini korisnim sredstvom u borbi protiv anemije. Osim toga, osobe koje pate od astme i kožnih oboljenja su prijavile da su osjetile olakšanje nakon konzumiranja ovog soka.

Osim toga, navodno ima preventivno djelovanje na respiratorne i urinarne bolesti, kao i gubitak kose. Nije uvijek potrebno razrijediti ga vodom; jednostavno ga pospite direktno na svoje američke palačinke.

Nudimo vam duo recepata; prvi je jednostavan, dok drugi uključuje med i limun u mješavinu.

Pravljenje sirupa od koprive je jednostavan proces.
Za pripremu ovog recepta biće vam potreban jedan kilogram mladalačkih listova koprive, dva i po litra vode i šećer u količini od petsto grama na svakih petsto mililitara tečnosti.

Počnite tako što ćete oprati i ocijediti listove koprive. Zatim ih potopite u vodu i ostavite da krčkaju na srednjoj vatri oko sat vremena, po potrebi dolivajući kipuću vodu. Nakon toga procijedite listove koprive iz smjese i dodajte šećer, miješajući dok se potpuno ne otopi. Na kraju sirup sipajte u staklene boce i dobro ih zatvorite. Za alternativni ukus, pokušajte da dodate listove ribizle listovima koprive u omjeru 1:1.

Kombinacija koprive, meda i limuna popularan je prirodni lijek koji se koristi u različite svrhe. Vjeruje se da ova mješavina pruža niz zdravstvenih prednosti zbog jedinstvenih svojstava svakog sastojka. Kopriva se obično koristi za smanjenje upala i ublažavanje alergija. Med je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima i često se koristi za ublažavanje upale grla i kašlja. Limun je, s druge strane, odličan izvor vitamina C i vjeruje se da jača imuni sistem. Kada se kombinuju, ovi sastojci stvaraju snažan tonik koji je i ukusan i koristan za organizam.
Da biste napravili sirup od koprive, trebat će vam otprilike 400 grama svježih, mladalačkih listova koprive, sok od šest velikih limuna, 800 grama šećera, pet supenih kašika livadskog meda i jedan litar filtrirane vode.

Ako vam ideja o konzumiranju prevelikih količina šećera nije privlačna, postoji pametno rješenje. Deo šećera, recimo 300 grama, možete zameniti sa 1 kilogram meda. Međutim, ključno je ne kuhati med i dodati ga tek nakon što se sirup ohladi. Važno je napomenuti da će ova modifikacija rezultirati kraćim rokom trajanja dobivenog soka.

Počnite sa pranjem i sitnim sečenjem koprive. Zatim napunite šerpu vodom i dodajte mješavinu smeđeg i bijelog šećera u približno jednakim omjerima. Uključite vatru da se sadržaj skuva, uz povremeno mešanje. Kada dostigne tačku ključanja, ostavite da se krčka pet minuta. Ako se na površini stvori pjena, uklonite je kašikom.

Počnite tako što ćete listove koprive staviti u keramičku posudu i preliti ih šećernim sirupom. Pokrijte posudu tanjirom i koristite tešku čašu ili teglu da nanesete težinu na vrh u trajanju od 10 minuta. Kada vrijeme prođe, dodajte sok od limuna i med u činiju i nastavite da rukama iscijedite sok iz koprive. Nakon što odvojite koprive, po potrebi procijedite dobiveni sirup kroz filter. Na kraju, sirup sipajte u sterilizirane boce, zatvorite ih i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Da skuhate osvježavajuću čašu soka, pomiješajte četvrtinu šolje sirupa sa tri četvrtine vode. Važno je napomenuti da sirup ima rok trajanja od šest mjeseci.