Ako otkrijete ove vene, to može biti indikacija nadolazećeg zdravstvenog stanja.

Kada vene postanu vidljive na tijelu, to može ukazivati ​​na potencijalnu bolest koja zahvaća jedan od vitalnih organa u ljudskom tijelu.

Nakupljanje masti u jetri, poznato kao nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD), dovodi do pojave štetnih učinaka. Ovo se stanje često opaža kod osoba s prekomjernom težinom.

Neuspjeh u liječenju NAFLD-a može rezultirati brzom eskalacijom ozbiljnih komplikacija, s višestrukim stadijima pogoršanja koji na kraju kulminiraju nepovratnim oštećenjem jetre.

U određenim slučajevima, osobe s NAFLD-om mogu doživjeti upalu jetre, što potencijalno može dovesti do razvoja teških ožiljaka (ciroze) i konačnog zatajenja jetre.

Prekomjernu težinu, uz povišenu razinu “lošeg” LDL kolesterola, visoki krvni tlak i dijabetes, stručnjaci s Harvard Medical School prepoznaju kao primarni katalizator opasnih oboljenja jetre. Znanstvenici tvrde da konzumacija velikih količina prerađene hrane i ugljikohidrata, zajedno sa sjedilačkim načinom života, doprinosi ovim problemima.

Stručnjaci naglašavaju da sa sve većim brojem osoba s prekomjernom tjelesnom težinom raste i učestalost opasnih bolesti jetre uzrokovanih nakupljanjem masnoća unutar tog organa.

U početnim fazama NAFLD-a, simptomi koji tipično ukazuju na njegovu prisutnost često su odsutni. Međutim, postoje određene vidljive promjene koje se mogu manifestirati u kasnijoj fazi, kao što je pojava “paučastih vena” na tijelu.

  • Novine Express izvještavaju da je gastroklinika naznačila da proširene vene koje se pojavljuju na prsima, leđima i ramenima mogu biti alarmantan znak masne jetre. Osim toga, upozorava na moguću štetu krvnim žilama na licu.
  • Za točnu dijagnozu ovog stanja potrebno je proći liječnički pregled koji uključuje specijalizirani test krvi i ultrazvučni pregled. Stoga, ako postoji i najmanja sumnja na probleme s jetrom, ključno je odmah potražiti savjet liječnika.

    Kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja bolesti masne jetre, stručnjaci savjetuju pojedincima da se klone slatke i ugljikohidratne hrane i pića, dok uključe veću količinu svježih namirnica, cjelovitih žitarica i kontroliraju veličinu porcija. Dodatno, preporučuje se zamjena zasićenih masti zdravijim alternativama poput mononezasićenih ili polinezasićenih masti, osobito onih bogatih omega-3 masnim kiselinama.