Iako mnogi ljudi pripremaju rižu na ovaj način, često nisu svjesni potencijalnih zdravstvenih rizika, poput razvoja raka. Ključno je prestati s ovom praksom prije nego što postane nepovratna i umjesto toga usvojiti ispravnu metodu.

Prema Ahwazu, značajan broj pojedinaca kiha na ovaj način, nesvjesni potencijalnih zdravstvenih rizika koje to nosi, poput bolesti srca, dijabetesa i raka.

Je li i vaša praksa kuhati rižu u loncu dok sva voda ne ispari?

Nove studije pokazuju da tradicionalna tehnika kuhanja možda neće učinkovito eliminirati arsen iz riže. Dodatno, prisutnost arsena u riži može se pripisati korištenju industrijskih zagađivača i pesticida u tlu. “Telegraf.rs” prenosi da se ova hemikalija povezuje sa raznim zdravstvenim problemima, poput bolesti srca, dijabetesa, raka i smetnji u razvoju.

Na Sveučilištu u Belfastu, profesor Andy Meharg proveo je eksperiment kako bi usporedio i procijenio tri različite tehnike kuhanja riže.

Profesor Meharg prikazao je primarnu tehniku ​​kuhanja riže u svojoj početnoj demonstraciji. Kombinirajući jednu šalicu riže s dvije šalice vode, omogućio je da voda postupno ispari tijekom procesa kuhanja. Iznenađujuće, otkrio je da je razina arsena ostala nepromijenjena.

Koristeći drugačiji pristup, odlučio je na šalicu riže uliti pet šalica iste vode. Nakon što je proces kuhanja završio, odbacio je višak vode i otkrio da je količina prisutnog arsena bila samo polovica onoga što je bila prije.

Namakanjem riže u vodi preko noći, razina toksičnih tvari može se smanjiti za značajnih 80%, što predstavlja treću alternativnu metodu.

Prema znanstvenicima, optimalna metoda kuhanja riže je sljedeća:

Za pripremu riže ostavite je da se namoči u vodi preko noći, zatim je isperite dok voda ne postane bistra i ocijedite. Rižu stavite u posudu s peterostrukom količinom vode i prokuhajte. Kad provrije, smanjite vatru i ostavite rižu da se polako kuha otprilike 15 minuta. Na kraju vilicom izbosti rižu.