U nastavku našeg današnjeg članka osvrnut ćemo se na još jednom tradicionalno jelo koje se najčešće priprema u kuhinjama Balkana ili cjelokupno Bliskog Istoka. Za one koji nisu sigurni o čemu se radi, to su male pite ili knedle koje su najčešće punjene mesom, mljevenom janjetinom ili govedinom, a mogu se dopuniti i povrćem ili sirom. Zbog svoje arome i sočnosti, mantije su omiljene među ljubiteljima domaće kuhinje.

Sastojci:

– 500 mililitara mlake vode
– 1 žličica soli
– 850 grama brašna
– 700 grama mljevene junetine
– 2 glavice luka
– 4 žlice maslaca (može i margarin)
– 100 mililitara ulja
– 1 žlica suhog začina
– 1/2 žličice papra

Za preliv:

– 500 mililitara kiselog mlijeka

– 1 češanj češnjaka

Priprema:

U 750 grama brašna umiješajte sol i lagano promiješajte rukom. Nakon toga dodajte vodu i nastavite miješati ručno. Bitno je temeljito “izmijesiti” tijesto.

Smjesu podijelite na pet jednakih dijelova, a svaki dio ima otprilike 250 grama. Od ovih dijelova oblikujte kuglice, zatim ih pokrijte vrećicom i krpom i ostavite da odstoje 30 do 60 minuta, pri čemu vrijeme odmora ne smije biti kraće od 30 minuta.

Za to vrijeme sitno nasjeckajte luk, dodajte mljeveno meso sa suhim začinima i paprom, te sastojke dobro rukom izmiješajte.

Pomiješajte maslac i ulje u loncu na jakoj vatri dok smjesa ne zavrije. Nakon što zavrije, maknite lonac s vatre. Postizanje vrenja bitno je kako bi se osiguralo da su maslac i ulje temeljito integrirani.

Nakon što su rezanci odmorili, svaki razvaljajte na promjer otprilike 20 centimetara i obilno ih premažite s 2 do 3 žlice otopljenog maslaca i ulja.

Složite krugove okomito primjenjujući tehniku ​​razmazivanja.

Nanesite prvi sloj, a zatim nastavite s mazanjem drugog; nastavite s ovim postupkom do petog sloja, a tada se suzdržite od nanošenja.

Pobrašnite površinu i pokrijte stol krpom, najbolje od bijelog pamuka, koju također lagano pospite brašnom. Iako je moguće raditi na stolu, za to je potrebna veća količina brašna jer se tijesto slabije lijepi za tkaninu.

Nakon slaganja jednog kruga na drugi i postavljanja na tkaninu, primijetit ćete da se materijal počinje rastezati dok se nanosi.

Oklagijom razvucite tijesto do maksimuma, a zatim ga rukama oblikujte do ruba stola.

Nakon što ste završili s razvlačenjem, prijeđite na rezanje dijela koji visi sa stola i nožem pažljivo uklonite zadebljane krajeve.

Jednu petinu nadjeva rasporedite po obodu i lagano premažite kombinacijom maslaca i ulja.

Meso zaokružite zavojima i nastavite s rezanjem tako da dobijete vitku i duguljastu roladu.

Nastavite ovaj postupak s preostalim tijestom i mesom dok ne završite.

Nakon toga sve rolice narežite na segmente dužine 3 do 4 centimetra. Ovo će dati male jastučiće.

Pripremite lim za pečenje promjera 35 cm tako da ga namastite, pa poredajte nasjeckane kocke i jastučiće u kružnu formaciju. Nakon toga poredane komade pokapati preostalim maslacem i uljem.

Dok nastavljate s procesom valjanja, pećnica se prethodno zagrije na temperaturu od 250 stupnjeva.

Nakon što ste organizirali i pravilno premazali sve komponente, stavite ih u pećnicu dok ne dobiju zlatnosmeđu nijansu.

Po završetku pečenja, u kisalo mlijeko ubacite, sitno nasjeckajte češnjak i ravnomjerno ga rasporedite po vrućim mantijama. Pokrijte drugom tavom i ostavite da odstoji desetak minuta prije posluživanja.