U samo tri sata uspjela je očistiti sve zavjese u kući tako temeljito da su ostale u besprijekornom, snježnobijelom stanju. Sada dijelim jedan prastari trik koji je mnogima nepoznat.
Interijer je prožet osjećajem svježine i lakoće kada ga krase bijele zavjese. Nažalost, protok vremena dovodi do njihove transformacije u nijanse žute i sive zbog nakupljanja prašine, izlaganja sunčevoj svjetlosti i kontakta s dimom. Dok kemijska izbjeljivača imaju sposobnost vratiti zavjesama njihovu izvornu bjelinu, njihova uporaba dolazi po cijenu oštećenja tkanine i predstavljanja štete okolišu.
Srećom, postoji mnoštvo ekološki prihvatljivih i vrlo učinkovitih tehnika za izbjeljivanje zavjesa u udobnosti vlastitog doma, koristeći svakodnevne kućanske predmete. Ovaj informativni članak otkrit će vam ekskluzivne uvide, pružajući vam neprocjenjivo znanje o tome kako postići besprijekorno bijele zavjese bez oslanjanja na jake kemikalije. Otkrijte korak po korak postupak strojnog pranja, uranjanja u nježnu otopinu za izbjeljivanje i učinkovitog tretiranja tvrdokornih mrlja. Nadalje, dobit ćete dragocjene uvide o sprječavanju ružnog žutila i održavanju sjaja vaših zavjesa dulje vrijeme.
Naše su bake već bile upoznate s jednostavnom metodom izbjeljivanja koja zahtijeva samo dva kućna rješenja. Da biste izbijelili zavjesu ovom metodom, samo je trebate namočiti navedenim redoslijedom.
Kako biste učinkovito uklonili prašinu, počnite s temeljitim brisanjem prašine sa zavjesa prije nego što ih uronite u toplu vodu na 10 minuta.
Nakon toga temeljito ih operite svježom vodom.
Za pripremu otopine počnite zagrijavanjem vode i zatim dodajte 6 žlica soli.
Ostavite zavjesu da se još jednom uroni u otopinu, pazeći da ostane uronjena 10 minuta.
Završno ga isperite u slatkoj vodi.
U vrućoj vodi razrijedite dvije žlice octa.
Ostavite zavjese da budu uronjene u ovu otopinu dodatnih 10 minuta.
Na kraju zavjese možete očistiti tako da ih stavite u perilicu, pa ih objesite da se osuše.
SAVJET:
Osim za izbjeljivanje tkanina, sol se također može koristiti za posvjetljivanje drugih vrsta tekstila, kao što su posteljina i donje rublje.
Metoda koju su koristile i poznavale naše bake je stara i provjerena tehnika.
Kako biste postigli željeni rezultat, jednostavno produljite trajanje procesa namakanja i dodajte veliku količinu soli.
Nakon što operete rublje, ono će izaći blistavo čisto i blistavo!
Kako biste iskoristili sposobnost izbjeljivanja sode bikarbone, započnite punjenjem prostranog umivaonika ili kade vrućom vodom, slijedeći smjernice navedene na naljepnici za održavanje zavjesa. Zatim dodajte pola šalice sode bikarbone u vodu i dobro promiješajte dok se potpuno ne otopi. Uronite zavjese u otopinu i ostavite ih da se natapaju 2 do 4 sata, prilagođavajući trajanje ovisno o intenzitetu sive nijanse. Ako izraženija žuta nijansa i dalje postoji, natapanje preko noći je dodatna opcija koju treba razmotriti.
Da biste postigli dodatni sjaj, jednostavno slijedite upute navedene u koraku 1, ali umjesto da dodate sodu bikarbonu, dodajte 1 šalicu bijelog octa u zagrijanu vodu. Ocat, prirodni omekšivač za tkanine, učinkovito uklanja nakupljanje minerala uzrokovano tvrdom vodom, što može rezultirati dosadnim, sivim izgledom.
Dodavanje soka od limuna može pružiti dodatni učinak posvjetljivanja.
Kako biste pojačali snagu izbjeljivanja vruće kupke za izbjeljivanje, dodajte ½ šalice limunovog soka (točka 1). Sok od limuna ima prirodna svojstva izbjeljivanja, iako može malo ugroziti čvrstoću tkanine, pa budite oprezni kada ga koristite.
Kako biste ispravno očistili zavjesu, počnite s uklanjanjem viška vode nakon što ste je namočili. Nastavite ga prati u perilici rublja s blagim deterdžentom u hladnoj vodi, kako je naznačeno na naljepnici.
Za dodatni učinak posvjetljivanja, razmislite o dodavanju ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa izravno u vaš deterdžent za pranje rublja.