Gangrena je stanje poznato kao odumiranje tjelesnog tkiva, često povezano s gubitkom dotoka krvi u zahvaćeno područje. Bakterije tada često lakše prodiru u bolesno tkivo, što može biti vrlo opasno. Gangrena obično zahvaća ekstremitete, područja koja su najudaljenija od srca, poput prstiju na nogama i rukama. Međutim, može utjecati na druge dijelove tijela, uključujući unutarnje organe.

Uzroci gangrene
Gangrena je obično uzrokovana infekcijom bakterijom Clostridium, a ponekad i drugim vrstama bakterijskih infekcija. Klostridije su anaerobne bakterije jer rastu bez kisika. Naime, krvne žile nose kisik i hranjive tvari do određenog dijela tijela, a ako su oštećene ozljedom ili zastojom krvi, tkiva mogu odumrijeti jer ne mogu primiti potrebne tvari.

Popijte piće prije spavanja – zatvor će nestati do jutra!
Ublažavanje hemoroida
Bakterije s površine kože potom prodiru u tkivo i mogu se širiti po cijelom tijelu. Ako se gangrena ne liječi, dolazi do septičkog šoka kada bakterije uđu u krvotok. Septički šok može biti opasan po život i smatra se hitnim medicinskim stanjem.

Gangrena se također može pojaviti kod kirurških rana, osobito kada je rana slabo prokrvljena. Osobe s lošom cirkulacijom, osobe s dijabetesom zbog smanjenog osjeta u nogama, osobe s povišenim šećerom u krvi i sporim zacjeljivanjem rana, oboljeli od gihta te oni skloni stvaranju krvnih ugrušaka najviše su izloženi riziku od gangrene.

Također možete razviti gangrenu ako:

– Imate smanjen imunitet zbog zdravstvenog stanja ili liječenja raka

– Nedavno ste bili na operaciji

– Doživjeli ste ozbiljne ozebline ili ozljede glave, ugrize životinja ili opekline

– Pretrpjeli ste traumatsku ozljedu, uključujući modrice na tjelesnom tkivu

Vrste gangrene

Postoji čak nekoliko vrsta gangrene:

1. Suha gangrena

Suha gangrena nastaje kada dio tijela ne prima dovoljno kisika. Na kraju, područje počinje propadati, a najviše su pogođeni nožni prsti. Kod suhe gangrene koža je zatvorena i nema znakova infekcije. Ova vrsta gangrene najčešće je uzrokovana otvrdnućem arterija – nakupljanjem masnog materijala u stjenkama arterija uzrokovano ozeblinama i dijabetesom.

2. Mokra gangrena

Ako se mrtvo tkivo inficira, može nastati vlažna gangrena. Tkiva na prisutnost bakterija reagiraju vlaženjem i propadanjem. Anaerobne bakterije razmnožavaju se vrlo brzo pa je nužna brza reakcija kako bi se izbjegla sepsa koja može dovesti do smrti.

3. Plinska gangrena

Bakterije Clostridium uzrokuju plinsku gangrenu jer proizvode mjehuriće plina i toksine u zahvaćenom području, a ti plinovi mogu uzrokovati smrt tkiva. Plinska gangrena, iako rijetka, može biti fatalna.

Kako prepoznati simptome gangrene?

Suha gangrena obično zahvaća noge, a jedan od prvih simptoma je crvenkasta linija oko zahvaćenog tkiva koja zatim pocrni. Ostali simptomi uključuju:

– Bol u rani, crvenilo i otok

– Rana je ispunjena gnojem i ima loš miris

– Nedostatak osjeta u izoliranim područjima

– Neobične boje kože – zelena, plava, crvena, brončana

S unutarnjom gangrenom možda nećete imati nikakve simptome na koži ili ekstremitetima, ali možete osjetiti neobjašnjivu vrućicu, bol, nizak krvni tlak, zimicu, drhtanje, slabost i umor.

Liječnici mogu dijagnosticirati gangrenu na više načina: laboratorijskom analizom uzoraka tkiva ili tkivne tekućine, krvnim pretragama (u kojima abnormalno visok broj bijelih krvnih stanica može ukazivati ​​na infekciju gangrenom), rendgenskim snimkama, CT-om ili magnetskom rezonancijom . Također se može učiniti arteriogram ako liječnik posumnja da je gangrena povezana s problemima cirkulacije.

Liječenje gangrene
Ako se sumnja na gangrenu, liječnik vam može propisati antibiotik koji djeluje protiv raznih bakterija. Na primjer, penicilin je najučinkovitiji protiv Clostridium difficile. U teškim slučajevima gangrene, zbog slabe ili nepostojanja cirkulacije, možda će biti potrebno ukloniti nekrotično tkivo ili amputirati dio tijela zahvaćen gangrenom.

Za liječenje dugotrajne plinske gangrene hiperbarična oksigenoterapija – liječenje kisikom pod visokim pritiskom. Ovim tretmanom pacijent se stavlja u visokotlačnu komoru s kisikom, koja pomaže ubijanju bakterija.

Osobe s dijabetesom ili krvožilnim bolestima trebaju redovito pregledavati ruke i stopala i sanirati otvorene rane kako bi izbjegli simptome gangrene. Osim toga, osobe s lošom cirkulacijom krvi trebaju obratiti pozornost na promjene na koži ili ako iznenada osjete bol. Prestanak pušenja, zdrava prehrana i redovita tjelovježba mogu poboljšati cjelokupnu cirkulaciju.