“Atma.hr” piše kako ovaj ukusni napitak sadrži razne sastojke koji stimuliraju rad štitnjače te je prava bomba vitamina, minerala i antioksidansa koja je hit na svačijem jelovniku.

Ovaj recept, koji dijeli certificirani holistički nutricionistički terapeut Syeda Kiran Zahra Hussain, uključuje:

– 7 šoljica izvorske ili filtrirane vode
– 1 šolja 100% soka od brusnice
– ¼ kašičice sušenog đumbira
– ½ kašičice cejlonskog cimeta
– ¼ kašičice muškatnog oraščića
– 3/4 šolje sveže ceđenog soka od pomorandže
– ¼ šolje sveže ceđenog soka od limuna

pripremiti:

Stavite vodu na vatru, dodajte sok od brusnice prije ključanja, zatim dodajte začine i kuhajte na najnižoj temperaturi 20 minuta. Kada se ohladi na sobnu temperaturu, dodajte sok od narandže i limuna. Predviđena količina je za jedan dan.

Tajna ljekovitih svojstava napitka za štitnjaču

Brusnice su odličan izvor joda, koji je neophodan za zdravlje štitnjače, a sa čak 400 mikrograma joda, ove bobice su jedan od najboljih prirodnih izvora joda. Adekvatan unos joda pomaže tijelu da se detoksificira, reguliše metabolizam i podržava rast i razvoj.

Đumbir je trenutno veoma popularan medicinski začin, i to s dobrim razlogom jer zaista djeluje. To uključuje blagotvorno djelovanje na štitnu žlijezdu. Sadrži magnezijum, za koji se pokazalo da je neophodan u kontroli bolesti štitnjače. Osim toga, ima protuupalna svojstva i pomaže u sprječavanju upalnih procesa povezanih s hipotireozom.

Cimet je višenamjenski lijek za štitnu žlijezdu. Sadrži ekstrakt koji ima važne antiinflamatorne efekte u izazivanju ekspresije nivoa mRNA u proinflamatornoj regiji citokina. Laički rečeno, medicinska upotreba cimeta može igrati važnu ulogu u liječenju hipotireoze. Osim toga, cimet ima protuupalno djelovanje i smanjuje otpornost na inzulin, što je usko povezano s pojavom Gravesove bolesti.

Muškatni oraščić je prirodni pojačivač raspoloženja i sedativ, te stimulira metabolizam.

Sok od narandže je bogat izvor vitamina C, koji je neophodan za mnoge procese u tijelu. Sadrži idealne proporcije fruktoze i glukoze, kao i minerala magnezijuma i kalijuma. Pozitivno djeluje na štitnu žlijezdu, povećavajući glukuronsku kiselinu, koja veže i eliminira toksine iz tijela i doprinosi normalnom funkcioniranju hormona.

Limunov sok ima vrijedne nutrijente i odlična terapeutska svojstva protiv mnogih bolesti, pomaže u detoksikaciji i jačanju imuniteta.

Hipotireoza nastaje kada štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona. Bolest pogađa i muškarce i žene, ali je najčešća kod žena starijih od pedeset godina. Štitna žlijezda reguliše metabolizam, a nizak nivo hormona usporava tijelo, uz brojne procese od metabolizma do tjelesne temperature. Ako se ne liječi, može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.

Ako imate nedovoljno aktivnu štitnu žlijezdu, pijte ovaj napitak svaki dan. Takođe jedite više hrane bogate vitaminom B i gvožđem, kao i morskog povrća kao što su alge i alge. Povećajte unos hrane bogate vitaminom A, kao što su slatki krompir, šargarepa ili bundeva,

Opšte pravilo je da jedete zdravu, organsku hranu koja je bogata antioksidansima.

Izbjegavajte namirnice koje ometaju rad štitne žlijezde – brokulu, zelje, karfiol, kelj, spanać, rotkvice, soju, kikiriki, senf.

bilješke:

Prirodni lijekovi na našem portalu mogu pomoći ljudima. Ako imate zdravstvenih problema, prvo što treba da uradite je da razgovarate sa svojim lekarom.
Ni u kom slučaju se ne treba oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog savjeta.