Sada možete bez napora napraviti svoj ukusni domaći sir, koji podsjeća na nadaleko voljeni i poznati feta sir. Otkrijte korak-po-korak recepte dostupne na portalu souspark i krenite u kulinarsku avanturu u vlastitoj kuhinji.

Zbog čega se isplati stvarati vlastiti sir?

Sirilo, sastojak za koji neki pojedinci vjeruju da može dovesti do probavnih problema, nedostaje u domaćem siru. Ova slatka kreacija obiluje proteinima, kalcijem i esencijalnim vitaminima. Nadalje, ne sadrži nikakve umjetne aditive ili konzervanse. Ljepota domaćeg sira leži u slobodi korištenja visokokvalitetnih sastojaka prilagođenih vašim osobnim preferencijama.

Okus sira je sladak i blag, nudi fleksibilnost da ga prilagodite svojim željama uključivanjem niza bilja i začina. Svojom svježinom i bogatim okusom doista je divan kulinarski doživljaj.

Cijena:

Proizvodnja vlastitog sira bez upotrebe sirila pokazala se isplativijom opcijom u usporedbi s njegovom kupnjom. To vam omogućuje fleksibilnost izrade manjih serija koje su u skladu s vašim specifičnim zahtjevima.

Za početak naše kulinarske avanture, početni recept zahtijeva sljedeće sastojke:

Za pripremu ovog recepta trebat će vam 2 litre mlijeka, otprilike 1,5 do 2 žlice soli, 400 grama kiselog vrhnja i 6 jaja. Kako biste uštedjeli mlijeko, počnite tako što ćete ga uliti u posudu i dodati prstohvat soli. Smjesu promiješajte i zagrijavajte dok ne zavrije.
Ako preferirate manje slan okus sira, možete isključiti sol. Umjesto toga, možete dodati sol po želji. Jaja dobro umutiti. Kad mlijeko zavrije, u smjesu zajedno s vrhnjem umiješajte jaja narezana na kockice. Pazite na temeljito miješanje kako biste spriječili zgrušavanje jaja. Nakon otprilike 5 minuta kuhanja počet će se stvarati grudice i sirutka će se početi odvajati. Nastavite stavljanjem više slojeva gaze preko cjedila. Ravnomjerno ulijte tvar u posudu, zatim procijedite i iscijedite. Stavite sloj gaze preko vrha i čvrsto pritisnite. Nakon što sir dostigne sobnu temperaturu, izmjerite njegovu težinu i prebacite ga u hladnjak.
Kako biste postigli mekšu teksturu sira, vrhnje zamijenite kefirom (200 g). Ova jednostavna prilagodba može pretvoriti vaš domaći sir s octom u povoljnu alternativu koja parira opcijama iz trgovine.

potrebno:

Za pripremu ovog recepta trebat će vam 1 litra punomasnog, homogeniziranog mlijeka, zajedno sa 100 ml octa (bijeli ocat, vinski ocat ili jabučni ocat), 1/2 čajne žličice soli i izbor začina poput poput peršina, vlasca, origana i bosiljka.

Pristup pripremi:

Zagrijte mlijeko u tavi dok ne postigne temperaturu od otprilike 80°C, pazeći da ne zakipi. Pomiješajte ocat s malo hladne vode i umiješajte u zagrijano mlijeko. Uz stalno miješanje zagrijavajte mlijeko dok se gruš ne odvoji od sirutke, što obično traje oko 5-10 minuta. Skinite tavu s vatre i ostavite da nesmetano odstoji 10 minuta. Stavite cjedilo obloženo gazom i procijedite preostalu tekućinu. Nakon što pokrijete ostatke gazom, ostavite ih da se ocijede u cjedilu iznad zdjele otprilike pola sata. Kalupite sir u željeni oblik nakon što ga izvadite iz gaze. Uronite sir u posudu napunjenu slanom sirutkom (koristeći omjer od otprilike 2 žlice soli na litru vode) i ostavite ga da nesmetano odstoji 12 sati.
Nakon odvajanja sira od sirutke, ostavite ga da se osuši te ga stavite u hladnjak na otprilike 2-3 tjedna kako biste olakšali proces zrenja.

Savjet:

Kako bi se ubrzao proces uklanjanja vode iz taloga, možete ga objesiti iznad posude pomoću gaze. Dodatno, sir se može aromatizirati raznim biljem, začinima ili sušenim rajčicama. Kako sir sazrijeva, razvija gušću teksturu i pojačan profil okusa. Iako je domaći sir bez sirila i ukusan i hranjiv, neće imati identičnu teksturu koju ima sir s dodatkom sirila.
Želimo vam ugodno i ugodno iskustvo!